Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zuzanna Donath-Kasiura o tym, o co chodzi w unijnej…
2018-01-24, 14:32 Autor: Marek Świercz

Zuzanna Donath-Kasiura o tym, o co chodzi w unijnej obywatelskiej inicjatywie w sprawie przyjęcia Minority Safe Pack

Zuzanna Donath-Kasiura o tym, o co chodzi w unijnej obywatelskiej inicjatywie w sprawie przyjęcia Minority Safe Pack
- Chcielibyśmy, żeby członkowie mniejszości narodowych i etnicznych mogli korzystać z takich samych form unijnego wsparcia, jak na przykład rolnicy ze swoimi dopłatami - mówiła w Loży Radiowej Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, opowiadając o inicjatywie wprowadzenia tzw. Minority Safe Pack, czyli zestawu praw mniejszości gwarantowanych przez unijne prawo.
Nasz gość mówi, że w tej chwili o prawach mniejszości mówią tylko ramowe konwencje, natomiast konkretne uregulowania są kształtowane na poziomie państw członkowskich. W efekcie w każdym kraju unii obowiązują inne przepisy. Dlatego FUEN, czyli organizacja zrzeszająca wszystkie mniejszości narodowe i etniczne w unii, zdecydowała się wystąpić z własną obywatelską inicjatywą ustawodawczą. By stosowny unijny proces legislacyjny ruszył, trzeba zebrać do kwietnia milion podpisów.

- My zobowiązaliśmy się, że zbierzemy 30 tysięcy. Na razie mamy 8 tysięcy, przyznam, że liczyliśmy na to, że pójdzie łatwiej - mówi Donath-Kasiura.

Na pytanie, czy ostatnie zamieszanie w Katalonii nie zniechęci unijnych polityków do podjęcia drażliwego tematu praw mniejszości, nasz gość odpowiada, że Minority Safe Pack nie wiążę się ze zmianą granic czy zmianą prawa, dlatego inicjatywa jej zdaniem nie powinna budzić politycznych kontrowersji. Donath-Kasiura tłumaczy, że chodzi tu przede wszystkich o ochronę języków mniejszości, szkolnictwo, ochronę dziedzictwa kulturowego czy status bezpaństwowców, na przykład Rosjan w krajach bałtyckich.

Naszego gościa spytaliśmy przy okazji, czy liderzy Mniejszości Niemieckiej w Polsce zmienili swoje zdanie na temat uznania Ślązaków za mniejszość etniczną. Do tej pory opinia polskich Niemców, podobnie zresztą jak polskich sądów i prawicowych partii, była negatywna.

- Na pewno warto o tym rozmawiać, bo sytuacja jest tu dynamiczna - odpowiedziała ostrożnie i nieco wymijająco sekretarz TSKN.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »