Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ks. Waldemar Musioł o powodach do mikroradości…
2018-01-08, 14:32 Autor: Ewa Skrabacz

Ks. Waldemar Musioł o powodach do mikroradości, czyli o wnioskach z najnowszych statystyk Kościoła Katolickiego

Ks. Waldemar Musioł o powodach do mikroradości, czyli o wnioskach z najnowszych statystyk Kościoła Katolickiego
- Mamy powody do mikroradości, że jednak procent ludzi, którzy odchodzą od Kościoła na terenie naszej diecezji jest niewielki. Dominicantes, czyli liczba osób uczęszczających na niedzielną Eucharystię utrzymuje się na terenie Diecezji Opolskiej na stałym poziomie – tak o najnowszym raporcie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego mówił ks. Waldemar Musioł, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Opolu.
- Gdybym był statystykiem, socjologiem to byłbym skłonny do większego optymizmu, widziałbym szklankę do połowy pełną. Ale ponieważ jestem duszpasterzem, to muszę ją widzieć w połowie pustą. Chodzi o kategorie ewangeliczne: gdy jest 100 owiec pod opieką, a 54 z nich się zagubiło, pasterz nie może się cieszyć, musi reflektować, pytać dlaczego i szukać dróg, by te owce sprowadzić z powrotem do owczarni – mówił ks. Musioł.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego prowadzi badania od lat 80., kiedy wskaźnik dominicantes był na poziomie powyżej 50 proc. W ciągu 40 lat nastąpił spadek o niemal 20 proc. Naszego gościa zapytaliśmy o przyczyny odnotowywanych zmian.

- Obserwując naszą rzeczywistość i wnioskując logicznie, można wskazać m.in. na szeroko pojętą laicyzację życia. Wskaźnikami tej laicyzacji jest wzrost jakości życia, koncentracja na wartościach materialnych czy migracje, które wiążą się ze zmianą miejsca zamieszkania, a często i z oddaleniem od wartości, tradycji wyniesionych z domu rodzinnego. Na terenie naszej diecezji mocno na obniżenie wskaźnika dominicantes wpłynął wzrost emigracji zarobkowej – mówił dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej.

W kategorii communicantes, dotyczącej liczby osób przystępujących do Komunii Świętej, Diecezja Opolska znajduje się na drugiej pozycji.

- To nas bardzo cieszy. Wzrastający wskaźnik communicantes sugeruje, że w ludziach wierzących jest potrzeba głębszego przeżywania Eucharystii. Możemy więc optymistycznie stwierdzić, że wskaźnik ten pokazuje, iż wiara tych, którzy przychodzą do kościoła jest głębsza, czyli oparta na osobistej więzi z Panem Bogiem. To trend powszechny w Kościele w Polsce. Pokazuje on, że obok wierności tradycji, która do pewnego czasu wystarczała, aby praktykować, dochodzi też głębsze przeżywanie wiary, jako spotkania z Panem Bogiem – mówił ks. Musioł.

Naszego gościa zapytaliśmy także o trwające właśnie odwiedziny duszpasterskie, czyli tzw. kolędę. Ks. Waldemar Musioł zapewniał, że z tej okazji opolanie chętnie otwierają nie tylko drzwi, ale i serca.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »