Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Violetta Rezler-Wasielewska o nowym rozdziale w historii…
2017-12-29, 16:24 Autor: Paula Hołubowicz

Violetta Rezler-Wasielewska o nowym rozdziale w historii Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych

Violetta Rezler-Wasielewska o tym co zmiana nazwy oznacza dla CMJW
- Z nazwy naszego muzeum zniknie ostatni człon, czyli "w Opolu - Łambinowicach", bo był nieco mylący od nowego roku będziemy po prostu Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych - mówiła w Loży Radiowej Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor placówki, która przyszła do programu dzień po wizycie w Warszawie, gdzie podpisano umowę w sprawie przejęcia współodpowiedzialności, także finansowej, za funkcjonowanie CMJW przez resort kultury. - To dla nas bardzo ważne zdarzenie, zabiegaliśmy o to od dawna. Zyskujemy dzięki temu finansową stabilność. Do tej pory walczyliśmy o ministerialne pieniądze w konkursach, teraz mamy je zagwarantowane - mówił nasz gość.
Budżet placówki, na który będą się teraz składały dotacja samorządu województwa i dotacja ministerstwa kultury, to 3 mln zł. Dla porównania, w roku 2013, okresie największych cięć wydatków na wojewódzkie placówki kultury, CMJW miało do dyspozycji tylko 1 240 tys. zł, co de facto nie pozwalało na normalne funkcjonowanie. Rezler-Wasielewska stwierdziła wtedy na antenie Radia Opole, że musi "uprawiać żebractwo o harcerstwo", czym mocno naraziła się zresztą przełożonym.

Tymczasem CMJW ma co robić, bo oprócz siedziby w Opolu (właśnie kończy się jej remont) i siedziby w Łambinowicach troszczyć się musi o potężną jeniecką nekropolię z grobami jeńców z czasów wojny prusko-francuskiej i I wojny światowej (tylko tam mamy normalne groby z krzyżami) , żołnierzy alianckich z czasów II wojny światowej oraz ofiar powojennego obozu pracy dla niemieckiej ludności cywilnej.

- Dlatego nie mówimy o jednym obozie w Łambinowicach, dawniej Lamsdorf, ale o obozach, bo było ich kilka, łącznie z obozem, w którym w 1921 roku przebywali niemieccy repatrianci z tej części Górnego Śląska, która po plebiscycie i powstaniu znalazła się w granicach Polski - mówi nasz gość.

Do Łambinowic przyjeżdżają zwiedzający z całego świata, bo oprócz żołnierzy radzieckich przebywali tu także liczni żołnierze brytyjscy, nie tylko Anglicy, ale także Australijczycy czy Nowozelandczycy.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »