Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Katarzyna Idziorek, Leszek Czereba i Jerzy Wrębiak…
2017-12-27, 15:31 Autor: Marek Świercz

Katarzyna Idziorek, Leszek Czereba i Jerzy Wrębiak o tym, że zakładu karnego w Brzegu nie ma się co obawiać

Katarzyna Idziorek, Leszek Czereba i Jerzy Wrębiak o tym, że zakładu karnego w Brzegu nie ma się co obawiać
- W mojej ocenie protesty przeciw ten inwestycji biorą się z niewiedzy, nie mieliśmy czasu poprzekonywać brzeżan do tego pomysłu a pojawiło się wiele bzdurnych plotek – mówił w Loży Radiowej burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który zjawił się w programie w przeddzień sesji, na której rajcy z Brzegu mają się ponownie zająć kwestią przekazania 90 arów gruntów pod nowoczesne więzienie dla półtora tysiąca osadzonych, na które rząd chce wyłożyć pół miliarda złotych. Wrębiakowi towarzyszyli opolscy więziennicy, którzy nie chcieli się wdawać w polityczne spory, ale przekonywali, że nowy zakład karny nie powinien budzić obaw mieszkańców.
Wrębiak stwierdził, że inwestycji towarzyszy wiele nieporozumień, niektórzy myślą na przykład, że to inwestycja miejska a nie rządowa. Ci, którzy protestują najgłośniej – jego zdaniem – należą do grupy niezadowolonych, którzy regularnie bywają na sesjach i krytykują działania władz.

- W tej chwili te działki dają nam 2 tysiące złotych dochodu rocznie. Gdy powstanie nowoczesny zakład penitencjarny, pojawi się szereg wpływów do miejskiej kasy i dochody dla tych wszystkich, którzy będą na rzecz zakładu pracować. A to 300 funkcjonariuszy, 200 pracowników cywilnych, półtora tysiąca osadzonych i tym samym szereg dostawców – przekonuje burmistrz. – Nie bez powodu o tę inwestycję starało się sto miast w Polsce. Jest zgodna z planami zagospodarowania przestrzennego, które powstały, zanim zostałem burmistrzem. Jeśli nie będzie tam jednostki penitencjarnej, to w myśl tych planów powstanie cmentarz, co pewnie też wzbudzi protesty.

Por. Katarzyna Idziorek, rzecznik opolskich więzienników, a także ppłk Leszek Czereba, dyrektor okręgowy Służby Więziennej, stwierdzili, że inwestycja wpisuje się w najnowszy program modernizacji więziennictwa, zakłada nie tylko budowę pawilonów dla osadzonych, ale także hal produkcyjnych oraz szpitala, pierwszego w naszym regionie, który będzie służył nie tylko osadzonym na Opolszczyźnie (najbliższe takie szpitale są w Krakowie i Łodzi). Ich zdaniem, nie ma żadnych obaw, że zakład karny i osadzeni w nim skazani będą w jakikolwiek sposób niebezpieczni dla mieszkańców. Przypominali także, że w ośmiu miastach regionu są zakłady karne, zazwyczaj położone w centrum, a nie – jak ten planowany do budowy w Brzegu – na peryferiach.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »