Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Katarzyna Idziorek, Leszek Czereba i Jerzy Wrębiak…
2017-12-27, 15:31 Autor: Marek Świercz

Katarzyna Idziorek, Leszek Czereba i Jerzy Wrębiak o tym, że zakładu karnego w Brzegu nie ma się co obawiać

Katarzyna Idziorek, Leszek Czereba i Jerzy Wrębiak o tym, że zakładu karnego w Brzegu nie ma się co obawiać
- W mojej ocenie protesty przeciw ten inwestycji biorą się z niewiedzy, nie mieliśmy czasu poprzekonywać brzeżan do tego pomysłu a pojawiło się wiele bzdurnych plotek – mówił w Loży Radiowej burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który zjawił się w programie w przeddzień sesji, na której rajcy z Brzegu mają się ponownie zająć kwestią przekazania 90 arów gruntów pod nowoczesne więzienie dla półtora tysiąca osadzonych, na które rząd chce wyłożyć pół miliarda złotych. Wrębiakowi towarzyszyli opolscy więziennicy, którzy nie chcieli się wdawać w polityczne spory, ale przekonywali, że nowy zakład karny nie powinien budzić obaw mieszkańców.
Wrębiak stwierdził, że inwestycji towarzyszy wiele nieporozumień, niektórzy myślą na przykład, że to inwestycja miejska a nie rządowa. Ci, którzy protestują najgłośniej – jego zdaniem – należą do grupy niezadowolonych, którzy regularnie bywają na sesjach i krytykują działania władz.

- W tej chwili te działki dają nam 2 tysiące złotych dochodu rocznie. Gdy powstanie nowoczesny zakład penitencjarny, pojawi się szereg wpływów do miejskiej kasy i dochody dla tych wszystkich, którzy będą na rzecz zakładu pracować. A to 300 funkcjonariuszy, 200 pracowników cywilnych, półtora tysiąca osadzonych i tym samym szereg dostawców – przekonuje burmistrz. – Nie bez powodu o tę inwestycję starało się sto miast w Polsce. Jest zgodna z planami zagospodarowania przestrzennego, które powstały, zanim zostałem burmistrzem. Jeśli nie będzie tam jednostki penitencjarnej, to w myśl tych planów powstanie cmentarz, co pewnie też wzbudzi protesty.

Por. Katarzyna Idziorek, rzecznik opolskich więzienników, a także ppłk Leszek Czereba, dyrektor okręgowy Służby Więziennej, stwierdzili, że inwestycja wpisuje się w najnowszy program modernizacji więziennictwa, zakłada nie tylko budowę pawilonów dla osadzonych, ale także hal produkcyjnych oraz szpitala, pierwszego w naszym regionie, który będzie służył nie tylko osadzonym na Opolszczyźnie (najbliższe takie szpitale są w Krakowie i Łodzi). Ich zdaniem, nie ma żadnych obaw, że zakład karny i osadzeni w nim skazani będą w jakikolwiek sposób niebezpieczni dla mieszkańców. Przypominali także, że w ośmiu miastach regionu są zakłady karne, zazwyczaj położone w centrum, a nie – jak ten planowany do budowy w Brzegu – na peryferiach.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »