Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Loża Radiowa w Głubczycach o połączeniach kolejowych…
2016-08-19, 17:54 Autor: Aneta Skomorowska

Loża Radiowa w Głubczycach o połączeniach kolejowych, cittaslow, poradzieckich pomnikach i tych pomnikach, których jeszcze w mieście nie ma [FILMY, ZDJĘCIA]

Loża Radiowa z Anitą Juchno, Barbarą Piechaczek i Leszkiem Bacem
Loża Radiowa z Adamem Krupą i Józefem Lenartowiczem
Piątkowa Loża Radiowa gościła w Głubczycach. Na rynku odwiedzili nas lokalni samorządowcy: Adam Krupa, burmistrz Głubczyc, Józef Lenartowicz, radny miejski, wicestarosta Anita Juchno, radny powiatu Leszek Bac i Barbara Piechaczek, dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej.
Posłuchaj piątkowej Loży Radiowej
W Głubczycach są pomniki pamiętające PRL i upamiętniające bohaterów tamtych czasów. Ich usunięcia chce radny PiS, Józef Lenartowicz.
Burmistrz stwierdził, że co do pomnika, który jest w parku można się spierać. Czeka na wykładnię z ministerstwa spraw zagranicznych. Co do pomnika przy szpitalu podtrzymuje swoje zdanie i zapowiada, że jego resztki będą usunięte.

Rozmawialiśmy także o braku połączeń kolejowych z Głubczycami. Utrudnia to dojazd do sąsiednich miejscowości. - Jeżeli władze stworzyłyby szansę dla mieszkańców, aby wydostali się na Śląsk, to łatwiej byłoby im dojechać do pracy - bo tam jest praca - powiedział radny Lenartowicz.

- Jesteśmy jedyną gminą, która zadeklarowała chęć przejęcia linii kolejowej. Chcemy jednak, aby najpierw kolej ją wyremontowała tę trasę do Racławic - odpowiedział burmistrz Krupa.

Problemem jest także to, że dworzec kolejowy został sprzedany. Jednak władze miasta i przedstawiciele PKP zaznaczają, że dworzec nie jest konieczny do tego, żeby w Głubczycach zatrzymywał się pociąg. Wystarczy wybudować ich zdaniem przystanek.
Radny powiatu Leszek Bac uważa, że władze lokalne powinny zrobić wszystko aby odzyskać dworzec. - Cena za jaką został on sprzedany, to 118 tys 462 zł - zaznaczył radny.

Z wicestarostą Anitą Juchno rozmawialiśmy między innymi o drodze prowadzącej do Opavy. - Jest to jedna z naszych strategicznych dróg. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie jej remontu z programów transgranicznych, jednak nie otrzymaliśmy dotacji. Będziemy wnioskować o pieniądze na jej remont w ramach tak zwanych schetynówek. Potrzeba 6 mln zł - wyjaśniła.

Wicestarosta nie zgadza się ze stwierdzeniem, że powiat Głubczycki jest częścią tak zwanego półksiężyca biedy. - Ostatnio trwała rekrutacja. Firma potrzebowała 15 pracowników. Z 65 zaproszonych przez PUP do tej rekrutacji bezrobotnych, pracę zdecydowało się podjąć 10 - zaznaczyła.

- Nie mamy strefy ekonomicznej, w której byłyby tworzone miejsca pracy. Młodzież stąd wyjeżdża - zaznaczył radny Leszek Bac. - Wielu ludzi utraciło już prawa do zasiłków - dodał. - Jesteśmy miastem, które będzie borykało się z coraz większymi problemami. Będziemy miastem starych ludzi - powiedział.

- Jesteśmy w takiej sytuacji jak w XIX wieku. Wtedy na śląsku rozbudowywały się kopalnie węgla kamiennego a podupadały małe miasta tkackie, jak Głubczyce - zwróciła uwagę Barbara Piechaczek, dyrektor powiatowego muzeum ziemi Głubczyckiej. - Potrzebujemy zarówno dużego inwestora jak i mniejszych przedsiębiorców - mówiła.

W programie poruszyliśmy także problem upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej. Radny Bac oraz część mieszkańców miasta chce upamiętnić te wydarzenia. Mimo zebranych podpisów nie udało im się uzyskać zgody od władz miasta na ustawienie tablicy pamiątkowej w centrum miasta. - Władze argumentują swoją odmowę tym, że w tym miejscu był kiedyś klasztor Joannitów - powiedział Leszek Bac z Prawa i Sprawiedliwości.

Głubczyce chcą także być miastem Cittaslow. To niewielkie miejscowości, które stawiają na jakość i wygodę życia w zabieganym świecie.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »