Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Loża Radiowa w Głubczycach o połączeniach kolejo ...
2016-08-19, 17:54 Autor: Aneta Skomorowska

Loża Radiowa w Głubczycach o połączeniach kolejowych, cittaslow, poradzieckich pomnikach i tych pomnikach, których jeszcze w mieście nie ma [FILMY, ZDJĘCIA]

Loża Radiowa z Anitą Juchno, Barbarą Piechaczek i Leszkiem Bacem
Loża Radiowa z Adamem Krupą i Józefem Lenartowiczem
Piątkowa Loża Radiowa gościła w Głubczycach. Na rynku odwiedzili nas lokalni samorządowcy: Adam Krupa, burmistrz Głubczyc, Józef Lenartowicz, radny miejski, wicestarosta Anita Juchno, radny powiatu Leszek Bac i Barbara Piechaczek, dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej.
Posłuchaj piątkowej Loży Radiowej
W Głubczycach są pomniki pamiętające PRL i upamiętniające bohaterów tamtych czasów. Ich usunięcia chce radny PiS, Józef Lenartowicz.
Burmistrz stwierdził, że co do pomnika, który jest w parku można się spierać. Czeka na wykładnię z ministerstwa spraw zagranicznych. Co do pomnika przy szpitalu podtrzymuje swoje zdanie i zapowiada, że jego resztki będą usunięte.

Rozmawialiśmy także o braku połączeń kolejowych z Głubczycami. Utrudnia to dojazd do sąsiednich miejscowości. - Jeżeli władze stworzyłyby szansę dla mieszkańców, aby wydostali się na Śląsk, to łatwiej byłoby im dojechać do pracy - bo tam jest praca - powiedział radny Lenartowicz.

- Jesteśmy jedyną gminą, która zadeklarowała chęć przejęcia linii kolejowej. Chcemy jednak, aby najpierw kolej ją wyremontowała tę trasę do Racławic - odpowiedział burmistrz Krupa.

Problemem jest także to, że dworzec kolejowy został sprzedany. Jednak władze miasta i przedstawiciele PKP zaznaczają, że dworzec nie jest konieczny do tego, żeby w Głubczycach zatrzymywał się pociąg. Wystarczy wybudować ich zdaniem przystanek.
Radny powiatu Leszek Bac uważa, że władze lokalne powinny zrobić wszystko aby odzyskać dworzec. - Cena za jaką został on sprzedany, to 118 tys 462 zł - zaznaczył radny.

Z wicestarostą Anitą Juchno rozmawialiśmy między innymi o drodze prowadzącej do Opavy. - Jest to jedna z naszych strategicznych dróg. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie jej remontu z programów transgranicznych, jednak nie otrzymaliśmy dotacji. Będziemy wnioskować o pieniądze na jej remont w ramach tak zwanych schetynówek. Potrzeba 6 mln zł - wyjaśniła.

Wicestarosta nie zgadza się ze stwierdzeniem, że powiat Głubczycki jest częścią tak zwanego półksiężyca biedy. - Ostatnio trwała rekrutacja. Firma potrzebowała 15 pracowników. Z 65 zaproszonych przez PUP do tej rekrutacji bezrobotnych, pracę zdecydowało się podjąć 10 - zaznaczyła.

- Nie mamy strefy ekonomicznej, w której byłyby tworzone miejsca pracy. Młodzież stąd wyjeżdża - zaznaczył radny Leszek Bac. - Wielu ludzi utraciło już prawa do zasiłków - dodał. - Jesteśmy miastem, które będzie borykało się z coraz większymi problemami. Będziemy miastem starych ludzi - powiedział.

- Jesteśmy w takiej sytuacji jak w XIX wieku. Wtedy na śląsku rozbudowywały się kopalnie węgla kamiennego a podupadały małe miasta tkackie, jak Głubczyce - zwróciła uwagę Barbara Piechaczek, dyrektor powiatowego muzeum ziemi Głubczyckiej. - Potrzebujemy zarówno dużego inwestora jak i mniejszych przedsiębiorców - mówiła.

W programie poruszyliśmy także problem upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej. Radny Bac oraz część mieszkańców miasta chce upamiętnić te wydarzenia. Mimo zebranych podpisów nie udało im się uzyskać zgody od władz miasta na ustawienie tablicy pamiątkowej w centrum miasta. - Władze argumentują swoją odmowę tym, że w tym miejscu był kiedyś klasztor Joannitów - powiedział Leszek Bac z Prawa i Sprawiedliwości.

Głubczyce chcą także być miastem Cittaslow. To niewielkie miejscowości, które stawiają na jakość i wygodę życia w zabieganym świecie.

Zobacz także

2019-02-20, godz. 15:04 Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej - Nie wiem, czy o sytuacji na Politechnice Opolskiej można mówić jako o konflikcie, jak przedstawia to rektor. Z konfliktem mamy do czynienia, gdy strony spor ... » więcej 2019-02-19, godz. 11:12 Piotr Woźniak o tym czy wejście w Koalicję Europejską, to dla SLD szansa, czy zagrożenie - Ożywiona dyskusja trwała 2 godziny, my jako zarząd krajowy negocjowaliśmy koalicję, zanim przedstawiliśmy ją radzie krajowej bardzo długo - powiedział w Loż ... » więcej 2019-02-19, godz. 13:28 ks. Joachim Waloszek i ks. Łukasz Knieć o działaniach na rzecz lepszej ochrony dzieci i młodzieży w diecezji opolskiej 14 lutego br. biskup opolski Andrzej Czaja powołał zespół przygotowujący program prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. O zadaniach zespołu i sposob ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:59 Paweł Grabowski o włoskim sojuszniku Kukiz’15 i o swoich spotkaniach terenowych z samorządowcami na Opolszczyźnie - Weszliśmy we współpracę z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd. Jest to współpraca o charakterze programowym. Dziś np. przedstawiliśmy projekt bardzo restrykcyjnej ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:06 Marcin Ociepa o kryzysie w stosunkach Polska-Izrael, możliwym odgórnym połączeniu UO i PMWSZ oraz o 4 mln zł dla regio ... - Decyzja pana premiera Morawieckiego jest słuszna, choć oczywiście bolesna, bo dialog międzynarodowy jest czymś, co należy pochwalić i czego trzeba być częśc ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:33 Marko Markowski o tym, jak upamiętnić Jana Olszewskiego i Romana Dmowskiego - Jan Olszewski jest wzorem nie tylko dla polityków prawicy, ale wszystkich polityków. To człowiek niezłomny o pięknym politycznym życiorysie – mówił w Młodzi ... » więcej 2019-02-15, godz. 12:01 Roland Wrzeciono o tym, dlaczego biznesowe innowacje są tak ważne i czemu w regionie mamy z nimi problem - To jest jeden z kluczowych dokumentów, konieczny, by mogła powstać nowa strategia dla regonu, która z kolei będzie podstawą dla Regionalnego Programu Operac ... » więcej 2019-02-14, godz. 16:09 WSPÓLNA SPRAWA Jerzy Szteliga, Witold Potwora, Piotr Pancześnik i Grzegorz Kuliś o szkolnictwie zawodowym Pośpieszne reformy nie służą szkołom a pośpiech ten i tak nie daje gwarancji, że zmiany nadążą za potrzebami rynku pracy, bo tu wielu rzeczy naprawdę nie da s ... » więcej 2019-02-14, godz. 16:08 Mł. bryg. Dariusz Gieroń o tym, że ferie w regionie były bezpieczne i zmianie przepisów po pożarze escape roomu w Kosz ... - Robiliśmy wszystko, co mogliśmy, by ferie były bezpieczne. Naszą uwagę zwracały zagrożenia związane z wychodzeniem na lód. Organizowaliśmy szkolenia i ćwicz ... » więcej 2019-02-13, godz. 16:00 Prof. Marek Tukiendorf o konflikcie na Politechnice Opolskiej - Politechnika Opolska potrzebuje spokoju, żeby przygotować się do konsekwencji wejścia w życie Konstytucji dla Nauki. Dlatego apeluję do mojego poprzednika, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »