Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Czerwiński o pewnej dekomunizacji nazw i prawdopodobnej…
2016-06-20, 15:47 Autor: Marek Świercz

Jerzy Czerwiński o pewnej dekomunizacji nazw i prawdopodobnej dekomunizacji symbolicznych upamiętnień

Zobacz rozmowę z Jerzym Czerwińskim
- Z materiałów przygotowanych przez IPN wynika, że w kraju trzeba będzie zmienić 1 200 nazw ulic i placów, a na Opolszczyźnie około 90, z czego aż 28 w powiecie opolskim ziemskim. Jakie to nazwy? Na przykład: Świerczewskiego, Zawadzkiego czy 22 lipca - mówił w Loży Radiowej senator PiS Jerzy Czerwiński, omawiając raport przygotowany przez instytut na posiedzenie Senatu.
Z Jerzym Czerwińskim rozmawiają Aneta Skomorowska i Marek Świercz
Nasz gość przypomniał, że od września, gdy tak zwana ustawa dekomunizacyjna wejdzie w życie, samorządy będą miały rok na zmianę nazw nawiązujących do PRL. W razie wątpliwości mogą zasięgnąć opinii historyków IPN. Jeśli nazw nie zmienią, zrobi to za nich wojewoda. W sprawach spornych ostateczna decyzja będzie należeć do sądów.

Czerwiński dodał także, że ustawa nie dotyczy cmentarzy i tak zwanych upamiętnień symbolicznych, choć te ostatnie - w jego ocenie - łatwo będzie do ustawy dopisać. I być może tak się stanie, bo IPN robi już listę tego rodzaju upamiętnień.

Co do pomników żołnierzy niemieckich, które na Opolszczyźnie były już kilkakrotnie przedmiotem ostrych sporów, to według Czerwińskiego powinny zostać teraz doprowadzone "do stanu zgodnego z polskim prawem", czyli, jak tłumaczy, nie mogą gloryfikować pruskiego militaryzmu oraz III Rzeszy. I tu, zdaniem prezesa IPN, niepotrzebna jest nowa ustawa, wystarczy obowiązujące prawo. Nasz gość dodaje też, że kompetencje Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która zajmowała się pomnikami, przeszły do IPN. Okres, którym IPN ma się zajmować, został zmieniony i teraz instytut może się zajmować wszystkim, co zdarzyło się po listopadzie 1917 roku, a to znaczy, że w grę wchodzą także niemieckie upamiętnienia postawione w okresie międzywojennym.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »