Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Czerwiński o pewnej dekomunizacji nazw i prawdopodobnej…
2016-06-20, 15:47 Autor: Marek Świercz

Jerzy Czerwiński o pewnej dekomunizacji nazw i prawdopodobnej dekomunizacji symbolicznych upamiętnień

Zobacz rozmowę z Jerzym Czerwińskim
- Z materiałów przygotowanych przez IPN wynika, że w kraju trzeba będzie zmienić 1 200 nazw ulic i placów, a na Opolszczyźnie około 90, z czego aż 28 w powiecie opolskim ziemskim. Jakie to nazwy? Na przykład: Świerczewskiego, Zawadzkiego czy 22 lipca - mówił w Loży Radiowej senator PiS Jerzy Czerwiński, omawiając raport przygotowany przez instytut na posiedzenie Senatu.
Z Jerzym Czerwińskim rozmawiają Aneta Skomorowska i Marek Świercz
Nasz gość przypomniał, że od września, gdy tak zwana ustawa dekomunizacyjna wejdzie w życie, samorządy będą miały rok na zmianę nazw nawiązujących do PRL. W razie wątpliwości mogą zasięgnąć opinii historyków IPN. Jeśli nazw nie zmienią, zrobi to za nich wojewoda. W sprawach spornych ostateczna decyzja będzie należeć do sądów.

Czerwiński dodał także, że ustawa nie dotyczy cmentarzy i tak zwanych upamiętnień symbolicznych, choć te ostatnie - w jego ocenie - łatwo będzie do ustawy dopisać. I być może tak się stanie, bo IPN robi już listę tego rodzaju upamiętnień.

Co do pomników żołnierzy niemieckich, które na Opolszczyźnie były już kilkakrotnie przedmiotem ostrych sporów, to według Czerwińskiego powinny zostać teraz doprowadzone "do stanu zgodnego z polskim prawem", czyli, jak tłumaczy, nie mogą gloryfikować pruskiego militaryzmu oraz III Rzeszy. I tu, zdaniem prezesa IPN, niepotrzebna jest nowa ustawa, wystarczy obowiązujące prawo. Nasz gość dodaje też, że kompetencje Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która zajmowała się pomnikami, przeszły do IPN. Okres, którym IPN ma się zajmować, został zmieniony i teraz instytut może się zajmować wszystkim, co zdarzyło się po listopadzie 1917 roku, a to znaczy, że w grę wchodzą także niemieckie upamiętnienia postawione w okresie międzywojennym.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »