Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Czerwiński o pewnej dekomunizacji nazw i prawdopodobnej…
2016-06-20, 15:47 Autor: Marek Świercz

Jerzy Czerwiński o pewnej dekomunizacji nazw i prawdopodobnej dekomunizacji symbolicznych upamiętnień

Zobacz rozmowę z Jerzym Czerwińskim
- Z materiałów przygotowanych przez IPN wynika, że w kraju trzeba będzie zmienić 1 200 nazw ulic i placów, a na Opolszczyźnie około 90, z czego aż 28 w powiecie opolskim ziemskim. Jakie to nazwy? Na przykład: Świerczewskiego, Zawadzkiego czy 22 lipca - mówił w Loży Radiowej senator PiS Jerzy Czerwiński, omawiając raport przygotowany przez instytut na posiedzenie Senatu.
Z Jerzym Czerwińskim rozmawiają Aneta Skomorowska i Marek Świercz
Nasz gość przypomniał, że od września, gdy tak zwana ustawa dekomunizacyjna wejdzie w życie, samorządy będą miały rok na zmianę nazw nawiązujących do PRL. W razie wątpliwości mogą zasięgnąć opinii historyków IPN. Jeśli nazw nie zmienią, zrobi to za nich wojewoda. W sprawach spornych ostateczna decyzja będzie należeć do sądów.

Czerwiński dodał także, że ustawa nie dotyczy cmentarzy i tak zwanych upamiętnień symbolicznych, choć te ostatnie - w jego ocenie - łatwo będzie do ustawy dopisać. I być może tak się stanie, bo IPN robi już listę tego rodzaju upamiętnień.

Co do pomników żołnierzy niemieckich, które na Opolszczyźnie były już kilkakrotnie przedmiotem ostrych sporów, to według Czerwińskiego powinny zostać teraz doprowadzone "do stanu zgodnego z polskim prawem", czyli, jak tłumaczy, nie mogą gloryfikować pruskiego militaryzmu oraz III Rzeszy. I tu, zdaniem prezesa IPN, niepotrzebna jest nowa ustawa, wystarczy obowiązujące prawo. Nasz gość dodaje też, że kompetencje Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która zajmowała się pomnikami, przeszły do IPN. Okres, którym IPN ma się zajmować, został zmieniony i teraz instytut może się zajmować wszystkim, co zdarzyło się po listopadzie 1917 roku, a to znaczy, że w grę wchodzą także niemieckie upamiętnienia postawione w okresie międzywojennym.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »