- Trzeba najpierw zobaczyć wnioski - powiedziała w prof. Katarzyna Smyk, przewodnicząca Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego działającej przy MKiDN i pracownik Instytutu nauk o Kulturze UMCS w Lublinie pytana o to jakie szanse na wpis na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa ma zielarstwo i zioło lecznictwo oraz haft dobrzeński. Wnioski o wpis na listę zostały wczoraj podpisane przez depozytariuszy.
Teraz będą złożone do Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
- Opolskie wnioski są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, ale musimy je najpierw zobaczyć - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole prof. Katarzyna Smyk, przewodnicząca. - Trzymajmy kciuki i za zielarki z Niemodlina i za hafciarzy z Dobrzenia.
Informacje o tym, czy Opolszczyzna będzie miała kolejne wpisy na listę niematerialnego dziedzictwa okaże się prawdopodobnie za kilka miesięcy.
Rada ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego opiniuje także wnioski o wykreślenie elementów z listy. - Takiego przypadku jeszcze nie było, ale jest to możliwe - zaznaczyła prof. Katarzyna Smyk. Każde zjawisko wpisane na listę po pięciu latach są sprawdzane, weryfikowane przez radę. - Sprawdza się, czy po pięciu latach dane zjawisko nadal spełnia wymogi konwencji UNESCO, albo czy nadmierny ruch turystyczny, a to nie pozwala świętować w takiej formie, jaka była pierwotna - wyjaśnił gość Radia Opole.
Prof. Katarzyna Smyk wygłosi dzisiaj (16.08) wykład w Miejskiej Bibliotece Publicznej wykład pt. "Las jako przestrzeń kulturowa. Między światem a zaświatami".
- Las w kulturze jest przestrzenią niezwykłą, jest groźny. Z jednej strony tam bujnie pleni się życie i z tego powodu, to co z lasu niesie taką siłę pobudzania życia. Z drugiej strony to przestrzeń groźna nieznana - powiedziała prof. Smyk.