Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Beata Kempa, eurodeputowana SP: Wysłałam pismo…
2022-02-10, 09:25 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Beata Kempa, eurodeputowana SP: Wysłałam pismo do ambasady Niemiec z prośbą o ustosunkowanie się do słów pana Fabritiusa

Beata Kempa w Porannej Rozmowie Radia Opole
Beata Kempa o:
- sytuacji Polaków w Niemczech i nauczaniu języka
- skutkach polityki energetycznej UE
- możliwym konflikcie na wschodzie
- bezpieczeństwie żywnościowym
- Dyskusja musi mieć symetrię, chciałabym usłyszeć od przedstawicieli tych organizacji jaka jest sytuacja na miejscu, jak wygląda nauka języka polskiego w Niemczech i czy jest przestrzegana kwestia traktatu polsko-niemieckiego - powiedziała w Porannej rozmowie Radia Opole Beata Kempa, eurodeputowana z Solidarnej Polski.
Kilka dni temu zaprosiła przedstawicieli Porozumienia Organizacji Polskich w Niemczech do Parlamentu Europejskiego.
Eurodeputowana Beata Kempa skomentowała także wypowiedź Bernharda Fabritius pełnomocnika rządu federalnego ds. mniejszości, który w wywiadzie dla NTO stwierdził, że Polacy w Niemczech są mniejszością etniczną i z tego powodu nie podlegają pod ustalenia Rady Europy - która reguluje naukę języka.

- Jeżeli pan pełnomocnik mówi, że jesteśmy mniejszością etniczną, to albo jest skandalicznie niski poziom edukacji w Niemczech i pan nie doczytał. Wysłałam pismo do ambasady Niemiec z prośbą o ustosunkowanie się do tych słów - powiedziała eurodeputowana z Solidarnej Polski

Rozmawiałyśmy także o kampanii informacyjnej sfinansowanej przez polski firmy energetyczne, która mówi, że opłata klimatyczna to 60% kosztów produkcji energii.
"Polityka klimatyczna UE = droga energia, wysokie ceny".
Frans Timermans wiceprzewodniczacy KE odpowiedzialny za europejski zielony ład powiedział, że "Niektórzy wykorzystują wyższe ceny prądu jako argument, by "uwolnić Polskę" od unijnej polityki klimatycznej i energetycznej. "

- Skutki tej polityki załamią naszą gospodarkę. Wczoraj było spotkanie europosłów w panią minister Anną Moskwą i będziemy dziać, żeby osłaniać gospodarkę przed zgubnymi skutkami tak szybkiego wejścia w proces transformacji energetycznej. Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem, tylko to nie może, przepraszam za wyrażenie "zarżnąć" naszej gospodarki bo to również położy Opolszczyznę i Śląsk - powiedziała Beata Kempa.

Dzisiaj (10.02)rozpoczynają się rosyjskie i białoruskie manewry militarne przy granicy z Ukrainą. Na Ukrainie także dzisiaj rozpoczynają się manewry, ćwiczenia z użyciem dornów bojowych i pocisków przeciw pancernych.
- Sytuacja jest w mojej ocenie bardzo groźna. Ofensywa dyplomatyczna Polski jest bardzo słuszna. Przy każdym konflikcie obserwowany jest napływ uchodźców. Jeśli nastąpi agresja możemy spodziewać się tego spodziewać. Trudno dzisiaj ocenić jaka to może być ilość, ale w mojej ocenie z powodu bezpośredniego sąsiedztwa.

Zobacz także

2024-07-24, godz. 09:36 "Jest dialog. Chciałbym, by były też działania" - Jakub Roszuk o złotej aldze, sytuacji na Jeziorze Otmuchowskim i… Choć sytuacja na Jeziorze Otmuchowskim stabilizuje się, to na zbiorniku wciąż występują ograniczenia związane z połowem ryb. Termin ich zniesienia będzie… » więcej 2024-07-23, godz. 09:08 "W końcu musiało się coś zdarzyć" - dr Adam Czubak o piątkowej awarii komputerów oraz o wpływie wojny hybrydowej… - Moja pierwsza myśl była taka, że nastąpił zmasowany atak grup ze wschodu na naszą infrastrukturę IT - przyznał we wtorkowy poranek dr inż. Adam Czubak… » więcej 2024-07-22, godz. 09:00 "Te osoby są ofiarami handlu ludźmi" - Marcin Laskowski o planowanych zmianach w Opolskim Centrum Onkologii - Po 30 latach pracy, jeżeli ktoś ma zostać przekazany, to się ładnie nazywa, przekazany do podmiotu prywatnego, to uważam, że nie jest to dobre - tak plany… » więcej 2024-07-19, godz. 08:45 Arkadiusz Wiśniewski: SIM Opolskie to "Miś" naszych czasów -Od razu byłem pełen wątpliwości. Od razu mi to wyglądało na kalkę TBS-ów. Wąpliwości dotyczyły też sposobu zarządzania, bo udziałowcy niewiele mają… » więcej 2024-07-18, godz. 09:21 "Lepiej stworzyć jeden mocny szpital, niż rozdrabniać oddziały" Ireneusz Szafraniec o możliwych zmianach w ochronie… Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był I wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych Ireneusz Szafraniec, którego pytaliśmy o prace nad zmianami… » więcej 2024-07-17, godz. 08:59 "To były inne czasy, taka była wizja KZN-u" - Bogdan Wyczałkowski o kontrowersyjnych wydatkach SIM Opolskie oraz o przyszłości… - Początkowe plany są nie do końca aktualne, bo tych mieszkań będzie więcej - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes SIM Opolskie Bogdan Wyczałkowski… » więcej 2024-07-16, godz. 10:19 "Donald Trump jest w bardzo dobrej sytuacji, ale nic nie jest jeszcze przesądzone" - dr Marek Kawa o sytuacji politycznej… - Donald Trump ma bardzo dobrą sytuację w tych wyborach, ale uważam, że nic nie jest jeszcze przesądzone - tak o szansach byłego prezydenta w listopadowych… » więcej 2024-07-15, godz. 09:28 "Wreszcie ktoś chce słuchać praktyków". Zuzanna Donath-Kasiura o założeniach reformy służby zdrowia - W tej reformie chodzi o jak najlepsze wykorzystanie potencjału szpitali, ich zasobów sprzętowych i personelu - mówiła w Porannej Rozmowie Radia Opole Zuzanna… » więcej 2024-07-12, godz. 08:37 Marcin Wycisło o "złotej" nagrodzie Odnowy Wsi dla Jemielnicy - To dla nas bardzo miłe zaskoczenie. To efekt pracy wielu ludzi: decyzji podejmowanych przez samorządowców, ale przede wszystkim społecznego zaangażowania… » więcej 2024-07-11, godz. 08:20 "Życie potrafi zaskakiwać, szczególnie polityka" - Antonii Konopka, nowy członek zarządu województwa opolskiego -Przed wyborami nie zakładałem swojej dalszej misji, jako członek zarządu województwa opolskiego. To, że zdobyłem jedyny mandat w Sejmiku dla PSL spowodowało… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »