Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Beata Kempa, eurodeputowana SP: Wysłałam pismo…
2022-02-10, 09:25 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Beata Kempa, eurodeputowana SP: Wysłałam pismo do ambasady Niemiec z prośbą o ustosunkowanie się do słów pana Fabritiusa

Beata Kempa w Porannej Rozmowie Radia Opole
Beata Kempa o:
- sytuacji Polaków w Niemczech i nauczaniu języka
- skutkach polityki energetycznej UE
- możliwym konflikcie na wschodzie
- bezpieczeństwie żywnościowym
- Dyskusja musi mieć symetrię, chciałabym usłyszeć od przedstawicieli tych organizacji jaka jest sytuacja na miejscu, jak wygląda nauka języka polskiego w Niemczech i czy jest przestrzegana kwestia traktatu polsko-niemieckiego - powiedziała w Porannej rozmowie Radia Opole Beata Kempa, eurodeputowana z Solidarnej Polski.
Kilka dni temu zaprosiła przedstawicieli Porozumienia Organizacji Polskich w Niemczech do Parlamentu Europejskiego.
Eurodeputowana Beata Kempa skomentowała także wypowiedź Bernharda Fabritius pełnomocnika rządu federalnego ds. mniejszości, który w wywiadzie dla NTO stwierdził, że Polacy w Niemczech są mniejszością etniczną i z tego powodu nie podlegają pod ustalenia Rady Europy - która reguluje naukę języka.

- Jeżeli pan pełnomocnik mówi, że jesteśmy mniejszością etniczną, to albo jest skandalicznie niski poziom edukacji w Niemczech i pan nie doczytał. Wysłałam pismo do ambasady Niemiec z prośbą o ustosunkowanie się do tych słów - powiedziała eurodeputowana z Solidarnej Polski

Rozmawiałyśmy także o kampanii informacyjnej sfinansowanej przez polski firmy energetyczne, która mówi, że opłata klimatyczna to 60% kosztów produkcji energii.
"Polityka klimatyczna UE = droga energia, wysokie ceny".
Frans Timermans wiceprzewodniczacy KE odpowiedzialny za europejski zielony ład powiedział, że "Niektórzy wykorzystują wyższe ceny prądu jako argument, by "uwolnić Polskę" od unijnej polityki klimatycznej i energetycznej. "

- Skutki tej polityki załamią naszą gospodarkę. Wczoraj było spotkanie europosłów w panią minister Anną Moskwą i będziemy dziać, żeby osłaniać gospodarkę przed zgubnymi skutkami tak szybkiego wejścia w proces transformacji energetycznej. Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem, tylko to nie może, przepraszam za wyrażenie "zarżnąć" naszej gospodarki bo to również położy Opolszczyznę i Śląsk - powiedziała Beata Kempa.

Dzisiaj (10.02)rozpoczynają się rosyjskie i białoruskie manewry militarne przy granicy z Ukrainą. Na Ukrainie także dzisiaj rozpoczynają się manewry, ćwiczenia z użyciem dornów bojowych i pocisków przeciw pancernych.
- Sytuacja jest w mojej ocenie bardzo groźna. Ofensywa dyplomatyczna Polski jest bardzo słuszna. Przy każdym konflikcie obserwowany jest napływ uchodźców. Jeśli nastąpi agresja możemy spodziewać się tego spodziewać. Trudno dzisiaj ocenić jaka to może być ilość, ale w mojej ocenie z powodu bezpośredniego sąsiedztwa.

Zobacz także

2024-08-28, godz. 08:47 "Język polityki jest zbyt ostry" - Arkadiusz Wiśniewski o nowym stadionie, opolskich szkołach oraz Campusie Polska … Opolskie szkoły w obliczu nowego roku szkolnego, prace przy budowie opolskiego stadionu oraz miejskie inwestycje były tematami Porannej Rozmowy Radia Opole w… » więcej 2024-08-27, godz. 09:04 "To nie jest wycie o kasę" - ks. prof. Jerzy Kostorz o proteście katechetów i zmianach w nauczaniu religii Wraz z nowym rokiem szkolnym w życie wejdą nowe zasady nauczania religii. To między innymi możliwość łączenia klas w sytuacji niewielkiego zainteresowania… » więcej 2024-08-26, godz. 09:04 "Sołtysi otrzymują jałmużnę za swoją pracę" - Józef Wilczek w Radiu Opole Niewystarczające finansowanie, spadające zaangażowanie społeczeństwa oraz skomplikowane procedury i brak jednomyślności z władzami gminy - to najważniejsze… » więcej 2024-08-23, godz. 08:53 "Kultura pracy w sejmie lekko rozczarowuje" - Paweł Masełko w Radiu Opole Po stu dniach pracy w Sejmie Radio Opole pyta opolskiego posła Pawła Masełko, na ile skutecznie udaje się sygnalizować w izbie najważniejsze problemy samorządów… » więcej 2024-08-22, godz. 09:37 "Sytuacja na Dzierżnie nie przełożyła się na nasze wody" - Piotr Tarapata w Radiu Opole Ponad 100 ton martwych ryb wyłowiono dotychczas z jeziora Dzierżno Duże i Kanału Gliwickiego na Śląsku. To efekt zakwitu złotej algi. Czy podobna katastrofa… » więcej 2024-08-21, godz. 09:10 "Jeszcze wiele może się zdarzyć" - Włodzimierz Skalik o kandydaturze Sławomira Mentzena w wyborach prezydenckich Konfederacja, jako pierwsza duża siła polityczna, wskazała wczoraj swojego kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Będzie nim Sławomir Mentzen… » więcej 2024-08-20, godz. 09:25 "Diabeł tkwi w szczegółach" - Radosław Roszkowski o propozycjach nowych zasad finansowania gmin i powiatów - Wydaje się, że to dużo, ale po rzetelnej analizie okazuje się, że kwota może być niewystarczająca - tak wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole starosta… » więcej 2024-08-19, godz. 09:43 "Ta ofensywa bardzo podniosła morale" - dr Bartosz Maziarz w Radiu Opole (19.08.2024) Ukraińskie wojsko walczy już nie tylko w granicach swojego kraju, ale także zdobywa kolejne tereny w Rosji. Jakie znaczenie ma trwająca ofensywa i czy Ukraińcy… » więcej 2024-08-16, godz. 09:09 "Same procedury nie zagwarantują rozwiązania problemu przemocy" - Anna Wołoszczuk o "Lex Kamilek" Do 15 sierpnia instytucje, które pracują z dziećmi, musiały wdrożyć rozwiązania zawarte w nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwane "lex Kamilek"… » więcej 2024-08-14, godz. 09:01 "Możemy zapewnić mieszkańców województwa o bezpieczeństwie zdrowotnym" - Zuzanna Donath-Kasiura w Radiu Opole Chirurgia w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu nadal nie działa w trybie ostrym. Jak jednak zapewniła w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek regionu Zuzanna… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »