Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Beata Kempa, eurodeputowana SP: Wysłałam pismo…
2022-02-10, 09:25 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Beata Kempa, eurodeputowana SP: Wysłałam pismo do ambasady Niemiec z prośbą o ustosunkowanie się do słów pana Fabritiusa

Beata Kempa w Porannej Rozmowie Radia Opole
Beata Kempa o:
- sytuacji Polaków w Niemczech i nauczaniu języka
- skutkach polityki energetycznej UE
- możliwym konflikcie na wschodzie
- bezpieczeństwie żywnościowym
- Dyskusja musi mieć symetrię, chciałabym usłyszeć od przedstawicieli tych organizacji jaka jest sytuacja na miejscu, jak wygląda nauka języka polskiego w Niemczech i czy jest przestrzegana kwestia traktatu polsko-niemieckiego - powiedziała w Porannej rozmowie Radia Opole Beata Kempa, eurodeputowana z Solidarnej Polski.
Kilka dni temu zaprosiła przedstawicieli Porozumienia Organizacji Polskich w Niemczech do Parlamentu Europejskiego.
Eurodeputowana Beata Kempa skomentowała także wypowiedź Bernharda Fabritius pełnomocnika rządu federalnego ds. mniejszości, który w wywiadzie dla NTO stwierdził, że Polacy w Niemczech są mniejszością etniczną i z tego powodu nie podlegają pod ustalenia Rady Europy - która reguluje naukę języka.

- Jeżeli pan pełnomocnik mówi, że jesteśmy mniejszością etniczną, to albo jest skandalicznie niski poziom edukacji w Niemczech i pan nie doczytał. Wysłałam pismo do ambasady Niemiec z prośbą o ustosunkowanie się do tych słów - powiedziała eurodeputowana z Solidarnej Polski

Rozmawiałyśmy także o kampanii informacyjnej sfinansowanej przez polski firmy energetyczne, która mówi, że opłata klimatyczna to 60% kosztów produkcji energii.
"Polityka klimatyczna UE = droga energia, wysokie ceny".
Frans Timermans wiceprzewodniczacy KE odpowiedzialny za europejski zielony ład powiedział, że "Niektórzy wykorzystują wyższe ceny prądu jako argument, by "uwolnić Polskę" od unijnej polityki klimatycznej i energetycznej. "

- Skutki tej polityki załamią naszą gospodarkę. Wczoraj było spotkanie europosłów w panią minister Anną Moskwą i będziemy dziać, żeby osłaniać gospodarkę przed zgubnymi skutkami tak szybkiego wejścia w proces transformacji energetycznej. Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem, tylko to nie może, przepraszam za wyrażenie "zarżnąć" naszej gospodarki bo to również położy Opolszczyznę i Śląsk - powiedziała Beata Kempa.

Dzisiaj (10.02)rozpoczynają się rosyjskie i białoruskie manewry militarne przy granicy z Ukrainą. Na Ukrainie także dzisiaj rozpoczynają się manewry, ćwiczenia z użyciem dornów bojowych i pocisków przeciw pancernych.
- Sytuacja jest w mojej ocenie bardzo groźna. Ofensywa dyplomatyczna Polski jest bardzo słuszna. Przy każdym konflikcie obserwowany jest napływ uchodźców. Jeśli nastąpi agresja możemy spodziewać się tego spodziewać. Trudno dzisiaj ocenić jaka to może być ilość, ale w mojej ocenie z powodu bezpośredniego sąsiedztwa.

Zobacz także

2024-09-26, godz. 08:58 "Straty na drogach krajowych szacujemy na 225 milionów złotych" - Rafał Pydych (GDDKiA) w Radiu Opole (26.09.2024) Jak będzie wyglądało przywracanie użyteczności zniszczonych odcinków i czy odbudowa wpłynie na realizację innych - planowanych inwestycji? W jaki sposób… » więcej 2024-09-25, godz. 09:00 "Wady mogą ujawnić się dopiero po jakimś czasie". Dariusz Bajno o stanie technicznym budynków zalanych w czasie p… Gościem Porannej Rozmowy był dr hab. inż. Dariusz Bajno, przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Izby Inżynierów Budownictwa i profesor Politechniki Wrocławskiej… » więcej 2024-09-24, godz. 09:00 "Nie czekałem do końca, nie czekałem aż ktoś mnie uprzedzi". Artur Rolka o decyzjach powodziowych w Paczkowie - Ja też mogłem powiedzieć: nie miałem informacji, więc nic nie robiłem. Ja też nie miałem informacji. My żeśmy nie czekali na informację "Panie burmistrzu… » więcej 2024-09-23, godz. 08:59 "Zwolnić poszkodowanych przedsiębiorców z danin!" Bartosz Ryszka o sytuacji biznesu na zalanych terenach – Trzeba pomyśleć o długofalowej pomocy, bo w tym czasie stawania na nogi przedsiębiorcy muszą z czegoś żyć – mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2024-09-20, godz. 09:44 Wicewojewoda opolski o walce z żywiołem – pomoc dla powodzian, zasiłki i działania służb w regionie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, który opowiedział o obecnej sytuacji powodziowej, trwających działaniach mających… » więcej 2024-09-19, godz. 09:48 "Wydaje nam się, że środowisko poradzi sobie ze skażeniem związanym z powodzią". Wojciech Jarczak (WIOŚ) w Radiu… Powódź wyłączyła z eksploatacji część oczyszczalni ścieków w regionie, a woda podmywa cmentarze, składowiska odpadów oraz niesie ciała martwych zwierząt… » więcej 2024-09-18, godz. 09:24 Działania samorządu w obliczu powodzi – Poranna Rozmowa z Robertem Węgrzynem W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy Roberta Węgrzyna, członka zarządu województwa opolskiego, który przedstawił działania podejmowane przez samorząd… » więcej 2024-09-17, godz. 09:10 Stanisław Potoniec: "Został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna" Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego… » więcej 2024-09-16, godz. 09:35 Powódź na Opolszczyźnie. Piotr Pośpiech o wyzwaniach i działaniach na rzecz poszkodowanych W dzisiejszej porannej rozmowie gościem programu był Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski, który omówił aktualną sytuację powodziową w regionie Opolskim… » więcej 2024-09-13, godz. 08:41 "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »