Obecnie największe zapotrzebowanie jest na krew grupy 0 RH „plus” i 0 RH „minus”. Obserwuje się również zwiększone zapotrzebowanie na grupę AA „minus”.
Dawcą krwi może być osoba pełnoletnia, ciesząca się dobrym stanem zdrowia. Taka osoba zgłasza się z dowodem osobistym do punktu pobrań i tam przechodzi kwalifikację lekarską. Aktualnie w czasach epidemii obowiązuje dawców jeszcze tak zwana preselekcja.
- Przeprowadzamy wywiad epidemiologiczny dotyczący ewentualnych kontaktów z osobami, które były podejrzane o zakażenie SARS, ewentualnie dowiadujemy się, czy nie są to osoby, które wróciły w ostatnich dniach z zagranicy – tłumaczy Iwona Rajca-Biernacka. W przypadku takich osób obowiązuje nadal 14 –dniowy okres dyskwalifikacji.
W naszym regionie mieliśmy około 10 przypadków oddania osocza przez ozdrowieńców z COVID - 19. Takie osoby dokumentują swoje zakażenie i wyleczenie. Muszą spełnić kryteria, jakie spełnić muszą krwiodawcy. Pobrania osocza dokonuje się za pomocą specjalnego aparatu. Oczywiście – podobnie jak pobranie krwi – jest to zabieg bezbolesny.