- Właściwie z każdego można zrobić żółnierza pod warunkiem, że sprzyja zdrowie i są chęci – przekonywał major Bakalarz. Innymi warunkami jest obywatelstwo polskie, nie można być osobą karaną, trzeba mieć 18 lat i wykształcenie co najmniej gimnazjalne – dodał.
Jest kilka dróg do wojska: można wybrać szkołę kandydacką, czyli ukończyć szkołę podoficerską lub studia wojskowe i zostać podoficerem lub oficerem. Można też odbyć służbę przygotowawczą, po której można zostać szeregowym, podoficerem lub oficerem rezerwy i następnie ubiegać się o powołanie do zawodowej służby. Można też wstąpić do najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, czyli do Wojsk Obrony Terytorialnej.
- Zaczynamy od nauki chodzenia przede wszystkim. Są też zajęcia na strzelnicy – mówił mjr Bakalarz. Dodał, że coraz większe zainteresowanie służbą wykazują kobiety. – W tej chwili to około 30 procent personelu – dodaje.
W mobilnych punktach informacji będą udzielać: Wojskowa Komenda Uzupełnień w Opolu, 10 Opolska Brygada Logistyczna, 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej i Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
Dalszy harmonogram funkcjonowania mobilnego punktu promocyjno–informacyjnego WKU w Opolu w ramach kampanii Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej przedstawia się następująco:
- 30.07 – basen letni „Błękitna Fala”, Opole, Plac Róż 8
- 31.07 – Kąpielisko Bolko w Opolu
- 24.08 – Rynek w Oleśnie
- 25.08 – Rynek w Krapkowicach
- 26.08 - Kryta Pływania „Wodna Nuta”, Opole, ul,. Prószkowska 96