Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Szymon Ogłaza o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie…
2020-06-01, 08:49 Autor: Joanna Matlak

Szymon Ogłaza o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie z POLREGIO oraz tym, że przywrócenie linii w powiecie głubczyckim z powodu pandemii stanęło pod znakiem zapytania.

Szymon Ogłaza [fot. Justyna Krzyżanowska]
Szymon Ogłaza [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Od 13 czerwca przywracamy całą dotychczasową ofertę, którą mieliśmy przed pandemią, ale wtedy też wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy, bo będzie to wakacyjny rozkład, więc też nie przewidujemy wielu połączeń związanych z ruchem studentów czy uczniów. Ten „właściwy” i całościowy rozkład jazdy wróci dopiero od września, chyba że wrócą obostrzenia związane z pandemią – mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego, odpowiedzialny za funkcjonowanie kolei w naszym regionie.
Z naszym gościem rozmawialiśmy o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie z POLREGIO oraz tym, że przywrócenie linii w powiecie głubczyckim z powodu pandemii stanęło pod znakiem zapytania.



- Przypomnę, że od 15 kwietnia, czyli przez 1,5 miesiąca były odwołane 93 składy, co stanowi 45% naszych połączeń POLREGIO. Jest to związane ze spadkiem potoku podróżnych, który sięgał 90%. My na czas pandemii zachowaliśmy te połączenia, które były konieczne, żeby w ogóle można było dojechać do pracy, bo przecież szkoły nie działały – mówił Szymon Ogłaza. - Od 25 maja przywróciliśmy 13 składów i stopniowo to wszystko będzie wracało – dodał.



Naszego gościa pytaliśmy o kondycję finansową przewoźników. - To nasza bolączka – przyznał Ogłaza. – Straty POLREGIO są pokrywane z budżetu województwa, więc obserwujemy tę sytuację bardzo pilnie. Tego się dowiemy tak naprawdę na koniec roku, bo w tej chwili wypłacamy POLREGIO 1/12 co miesiąc z tego co zaplanowaliśmy, czyli 40 mln rekompensaty, mimo, że przecież połowa rozkładu jazdy nie była realizowana. Ale umówiliśmy się z POLREGIO, że będziemy wypłacać rekompensaty planowo, a na koniec roku podsumujemy i rozliczymy się wykorzystując też możliwości z programów rządowych – tłumaczył wicemarszałek.



Pytaliśmy też o nową umowę z POLREGIO, która ma być podpisana do 19 grudnia 2020 roku. - Umowa to ramowe określenie zasad współpracy. Czy kursów będzie mniej czy więcej zależy do tego jak potoczą się negocjacje. Prace trwają, mamy zespół negocjacyjny, wspieramy się też firmą zewnętrzną, która nam pomaga w przygotowaniach. Mówimy przecież o umowie, która opiewa na pół miliarda złotych w perspektywie 10-letniej, więc przykładamy się do tego, żeby umowa była korzystna dla obu stron – mówił wicemarszałek Ogłaza, który dodał, że po wakacjach chciałby wyjść z inicjatywą utworzenia kolejowego „okrągłego stołu”, by porozmawiać o rentowności połączeń.



– W naszym województwie, ale i w innych gdzie jest nawet gorzej, nie ma żadnego połączenia kolejowego, które byłoby rentowne w wyższym stopniu niż 30 %. Czyli my 70% dokładamy. Gdybyśmy mieli to pokrywać z biletów to byłyby niezwykle drogie i nikt by nie jeździł – stwierdził.



Szymon Ogłaza powiedział też, że pojawiły się komplikacje w sprawie przywrócenia połączenia kolejowego w powiecie głubczyckim. Przypomnijmy, że w marcu odbyła się konferencja śląskich i opolskich samorządowców, której celem były rozmowy o złożeniu wniosku do PKP PLK w naborze do programu „KOLEJ PLUS”.


- Liderem jest powiat raciborski, który wycofał się ze względu na trudną sytuację finansową i ja się obawiam, że to nie będzie dotyczyło wyłącznie tego powiatu. Przypomnę, że program „KOLEJ PLUS” przewiduje wkład własny i to nie mały. Są wyceny inwestycji, które mówią o kilkuset milionach złotych, więc co najmniej kilkanaście milionów musiałyby pokryć samorządy. Chcę w tym tygodniu napisać do sygnatariuszy porozumienia z prośbą o deklarację co do możliwości (uczestnictwa w projekcie przyp. red.). Jednak ja jestem pesymistą, a raczej realistą, bo wiemy, że samorządy na poziomie gminnym mocno odczuły wszystko to, co związane z obostrzeniami – mówił nasz gość.

Zobacz także

2020-03-20, godz. 08:22 Łukasz Sowada o tym czy sesja Rady Miasta Opola się odbędzie i jak zapewnić radnym bezpieczeństwo Sesja rady miasta, którą zaplanowaliśmy na 26 marca odbędzie się planowo. Jedyna zmiana to miejsce, bo sesja odbędzie się nie w ratuszu, a w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym… » więcej 2020-03-19, godz. 08:35 Andrzej Buła o regionalnej pomocy dla organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw. - Priorytetem dla nas jest to, żebyśmy wypłacali zaliczki dla przedsiębiorców w ramach unijnych projektów. Staramy się rozmawiać z naszymi beneficjentami… » więcej 2020-03-18, godz. 09:39 Józef Swaczyna o przygotowaniu miejsc pod kwarantannę w powiecie strzeleckim - Mamy 150 miejsc w Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny. Teraz po stronie wojewody jest podpisanie umowy. Dostaliśmy jeszcze od wojewody pismo, aby na pierwszy… » więcej 2020-03-17, godz. 09:51 Jarosław Kończyło o przekształceniu szpitala w Kędzierzynie-Koźlu - W szpitalu przygotowaliśmy śluzy, żeby wydzielić tę część „brudną” od „czystej”. Wnioskowaliśmy o środki ochrony osobistej, one do nad docierają… » więcej 2020-03-16, godz. 08:58 Sebastian Szczurek o wstrzymaniu wyjazdów do sanatoriów oraz pomocy dla przedsiębiorców - Podjęliśmy decyzję, by nasze sale obsługi wyłączyć z bezpośredniej obsługi klientów, natomiast jeśli ktoś chce złożyć dokumenty, to oczywiście… » więcej 2020-03-15, godz. 08:30 Małgorzata Płaszczyk-Waligórska o konsumenckiej świadomości, a także o tym, co najczęściej trapi nas jako kons… 15 marca przypada Światowy Dzień Praw Konsumenta i Europejski Dzień Konsumenta. O naszej konsumenckiej świadomości, a także o tym, co najczęściej trapi… » więcej 2020-03-14, godz. 00:00 Basia Beuth i Michał Gołąb o Warsztatach Gitarowych fundacji BLUESOPOLE Fundacja BluesOpole przekonuje nas, że „Muzyka daje siłę”. O tym, kto może przyjść na warsztaty gitarowe, ale także o możliwości szkolenia wokalnego… » więcej 2020-03-13, godz. 08:55 Dr n. med. Anna Matejuk o przygotowaniu Opolskiego Sanepidu do badań genetycznych w celu identyfikacji koronawirusa Dr n. med. Anna Matejuk, Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny - Jest to skomplikowany aparat, udało nam się go kupić w bardzo szybkim tempie… » więcej 2020-03-12, godz. 10:30 Arkadiusz Wiśniewski o funkcjonowaniu miasta w obliczu zagrożenia koronawirusem – Pracujemy dalej, bo z jednej strony jest to troska o miasto, żeby ono mogło działać, bo potrzebna jest ciągłość pracy instytucji miejskich, z drugiej… » więcej 2020-03-11, godz. 09:22 Michał Siek o tym jakie rekomendacje popłynęły do szkół i przedszkoli z Ministerstwa Edukacji Narodowej - Trochę inaczej jest w szkołach średnich a w szkołach podstawowych. W średnich gromadzi się młodzież z większego terenu, z różnych miejscowości. W… » więcej
3839404142
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »