Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Szymon Ogłaza o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie…
2020-06-01, 08:49 Autor: Joanna Matlak

Szymon Ogłaza o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie z POLREGIO oraz tym, że przywrócenie linii w powiecie głubczyckim z powodu pandemii stanęło pod znakiem zapytania.

Szymon Ogłaza [fot. Justyna Krzyżanowska]
Szymon Ogłaza [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Od 13 czerwca przywracamy całą dotychczasową ofertę, którą mieliśmy przed pandemią, ale wtedy też wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy, bo będzie to wakacyjny rozkład, więc też nie przewidujemy wielu połączeń związanych z ruchem studentów czy uczniów. Ten „właściwy” i całościowy rozkład jazdy wróci dopiero od września, chyba że wrócą obostrzenia związane z pandemią – mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego, odpowiedzialny za funkcjonowanie kolei w naszym regionie.
Z naszym gościem rozmawialiśmy o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie z POLREGIO oraz tym, że przywrócenie linii w powiecie głubczyckim z powodu pandemii stanęło pod znakiem zapytania.



- Przypomnę, że od 15 kwietnia, czyli przez 1,5 miesiąca były odwołane 93 składy, co stanowi 45% naszych połączeń POLREGIO. Jest to związane ze spadkiem potoku podróżnych, który sięgał 90%. My na czas pandemii zachowaliśmy te połączenia, które były konieczne, żeby w ogóle można było dojechać do pracy, bo przecież szkoły nie działały – mówił Szymon Ogłaza. - Od 25 maja przywróciliśmy 13 składów i stopniowo to wszystko będzie wracało – dodał.



Naszego gościa pytaliśmy o kondycję finansową przewoźników. - To nasza bolączka – przyznał Ogłaza. – Straty POLREGIO są pokrywane z budżetu województwa, więc obserwujemy tę sytuację bardzo pilnie. Tego się dowiemy tak naprawdę na koniec roku, bo w tej chwili wypłacamy POLREGIO 1/12 co miesiąc z tego co zaplanowaliśmy, czyli 40 mln rekompensaty, mimo, że przecież połowa rozkładu jazdy nie była realizowana. Ale umówiliśmy się z POLREGIO, że będziemy wypłacać rekompensaty planowo, a na koniec roku podsumujemy i rozliczymy się wykorzystując też możliwości z programów rządowych – tłumaczył wicemarszałek.



Pytaliśmy też o nową umowę z POLREGIO, która ma być podpisana do 19 grudnia 2020 roku. - Umowa to ramowe określenie zasad współpracy. Czy kursów będzie mniej czy więcej zależy do tego jak potoczą się negocjacje. Prace trwają, mamy zespół negocjacyjny, wspieramy się też firmą zewnętrzną, która nam pomaga w przygotowaniach. Mówimy przecież o umowie, która opiewa na pół miliarda złotych w perspektywie 10-letniej, więc przykładamy się do tego, żeby umowa była korzystna dla obu stron – mówił wicemarszałek Ogłaza, który dodał, że po wakacjach chciałby wyjść z inicjatywą utworzenia kolejowego „okrągłego stołu”, by porozmawiać o rentowności połączeń.



– W naszym województwie, ale i w innych gdzie jest nawet gorzej, nie ma żadnego połączenia kolejowego, które byłoby rentowne w wyższym stopniu niż 30 %. Czyli my 70% dokładamy. Gdybyśmy mieli to pokrywać z biletów to byłyby niezwykle drogie i nikt by nie jeździł – stwierdził.



Szymon Ogłaza powiedział też, że pojawiły się komplikacje w sprawie przywrócenia połączenia kolejowego w powiecie głubczyckim. Przypomnijmy, że w marcu odbyła się konferencja śląskich i opolskich samorządowców, której celem były rozmowy o złożeniu wniosku do PKP PLK w naborze do programu „KOLEJ PLUS”.


- Liderem jest powiat raciborski, który wycofał się ze względu na trudną sytuację finansową i ja się obawiam, że to nie będzie dotyczyło wyłącznie tego powiatu. Przypomnę, że program „KOLEJ PLUS” przewiduje wkład własny i to nie mały. Są wyceny inwestycji, które mówią o kilkuset milionach złotych, więc co najmniej kilkanaście milionów musiałyby pokryć samorządy. Chcę w tym tygodniu napisać do sygnatariuszy porozumienia z prośbą o deklarację co do możliwości (uczestnictwa w projekcie przyp. red.). Jednak ja jestem pesymistą, a raczej realistą, bo wiemy, że samorządy na poziomie gminnym mocno odczuły wszystko to, co związane z obostrzeniami – mówił nasz gość.

Zobacz także

2020-05-10, godz. 08:26 Anna Bieniasiewicz o przyczynach, leczeniu i profilaktyce udaru mózgu Anna Bieniasiewicz, lekarz neurolog z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Św. Jadwigi w Opolu - Zawał mózgu jest tym rodzajem udaru, który polega… » więcej 2020-05-09, godz. 08:25 Dr Błażej Choroś o historii powstania Unii Europejskiej, jej celach, znaczeniu politycznym i gospodarczym Dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego - Unia Europejska to projekt , który narodził się tuż po II wojnie światowej, ale też w w dużej… » więcej 2020-05-08, godz. 08:48 Marcin Ociepa o nowelizacji ustawy w sprawie wyborów korespondencyjnych Marcin Ociepa, wiceprezes i poseł Porozumienia, wiceminister Obrony Narodowej - Ważność każdych wyborów stwierdza Sąd Najwyższy, w obliczu ich nie odbycia… » więcej 2020-05-07, godz. 10:00 Janusz Kowalski o wyborach korespondencyjnych i debacie prezydenckiej - Solidarna Polska od samego początku była zwolennikiem przestrzegania Konstytucji, czyli żeby do 23 maja odbyły się wybory. Niestety, ze względu na obstrukcję… » więcej 2020-05-06, godz. 09:02 Dorota Piechowicz-Witoń o kondycji trzeciego sektora w czasie pandemii - To jest rzeczywiście specyficzny czas dla organizacji pozarządowych, bo mówimy np. o zawieszeniu działalności cyklicznych bądź zmiany formy prowadzenia… » więcej 2020-05-05, godz. 10:13 Irena Koszyk o stanie przygotowań do otwarcia przedszkoli - Patrzymy na ile placówki są przygotowane i zabezpieczone, staramy się o maksymalne zachowanie bezpieczeństwa. Dyrektorki w tej chwili organizują i dbają… » więcej 2020-05-04, godz. 08:37 Marcin Jarzyński o wykorzystaniu Odrzańskiej Drogi Wodnej - Korzyści to rozwój transportu z wykorzystaniem Odrzańskiej Drogi Wodnej i poprawa warunków eksploatacji jazów – mówił w porannej rozmowie Marcin Jarzyński… » więcej 2020-05-03, godz. 08:35 Dr Stanisław Niewiński o historii powstania Konstytucji 3 Maja, jej znaczeniu dla Polski i Polaków - Jest to przede wszystkim, a może głównie symbol prób naprawy, modernizacji I Rzeczpospolitej u jej schyłku. Ostatecznie nieudany, ale stanowił bardzo istotny… » więcej 2020-05-02, godz. 08:35 Katarzyna Czochara o obchodach Święta Flagi w ubiegłych latach i jego perspektywach - Osób, które w Moszczance zaczęły organizować obchody, które z czasem stały się uroczystościami wojewódzkimi, było bardzo wiele, ja byłam tylko jednym… » więcej 2020-05-01, godz. 08:35 Sebastian Koćwin o genezie święta robotników i jego dzisiejszym obliczu - Oddajemy w tym dniu hołd przede wszystkim robotnikom poległym 130 lat temu w Chicago. » więcej
3334353637
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »