Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego…
2020-05-28, 08:29 Autor: Joanna Matlak

Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce

Łukasz Sowada [fot. Justyna Krzyżanowska]
Łukasz Sowada [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski do Unii Europejskiej, ta fala środków, która wpłynęła do polskich gmin, miast i województw i nas rozwinęła, widzimy to na przykładzie inwestycji realizowanych najbliżej nas - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola. Przypomnijmy, że 27 maja 1990 odbyły się pierwsze wolny wybory do rad gmin.

- Niestety, przez epidemię nie udało się zorganizować obchodów 30 –lecia samorządu – mówił przewodniczący rady. – Nie udało nam się spotkać i powspominać, musimy to przełożyć. Zaplanowane były też centralne obchody na które mieliśmy zaproszenie, ale zostało to przełożone. Poczekamy aż będzie to możliwe – mówił nasz gość.

Przewodniczący Sowada podkreślał znaczenie pieniędzy unijnych dla rozwoju samorządu. – Opole jest dużym beneficjentem tych programów, widzimy wiele realizowanych inwestycji: drogi, ścieżki rowerowe, remonty budynków, tereny rekreacyjne. To sukces włodarzy miasta i konsekwentnej polityki, którą rozpoczął Ryszard Zembaczyński, a teraz kontynuuje Arkadiusz Wiśniewski. Samorządom jest o wiele łatwiej kiedy uzyskują dotację np. w wysokości 85% - podkreślił.

Łukasz Sowada wskazując na sukcesy Opola powiedział o Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Polskiej Piosenki czy Ogrodzie Zoologicznym.

Innym tematem rozmowy był list, który do ratusza wysłała część opozycjonistów, która domaga się usunięcia tablicy upamiętniającej inne wybory, bo wybory z 4 czerwca 1989 roku. Tablica powstała rok temu na placu Wolności przy pomniku „Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego”.

- Decyzja o powstaniu takiej tablicy w tym miejscu była jednostronna. Nie było żadnej dyskusji z uczestnikami tamtych wydarzeń, a treść tablicy jest czymś kuriozalnym – mówił Radiu Opole Wiesław Ukleja, jeden z opozycjonistów. Czy tablica będzie usunięta?

- Kwestia tablicy była konsultowana z historykami, kierowaliśmy się też m.in. opinią IPN-u. Rada miejska przegłosowała wtedy uchwałę jednogłośnie. Wnioski opozycjonistów trafiały do radnych i prezydenta, była możliwość zapoznania się z nimi… My na poziomie rady miejskiej nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć sporów politycznych. To jest spór na poziomie centralnym – mówił Sowada, ale zaznaczył, że droga w sprawie ewentualnego demontażu tablicy jest otwarta, musiałaby zostać przygotowana uchwała w tej sprawie.

Dziś odbywa się także sesja Rady Miasta Opola, na której będzie omawiana m.in. sprawa możliwości spożywania napojów alkoholowych (niskoprocentowych) na Bulwarach nad Odrą.

- Policja zgłosiła do nas wniosek aby na czas epidemii nie było możliwości tworzenia się grupy i zbiorowisk. To pismo było wysłane jakiś czas temu i zobaczymy jak radni do tego podejdą. Nie jest powiedziane, że projekt uchwały zostanie podjęty, ale rozumiem intencje Policji i Straży Miejskiej – mówił nasz gość.

Na dzisiejszej sesji pojawią się także uchwały związane z opłatami za żłobki oraz wsparcia finansowego dla gminy Dąbrowa.

Z Łukaszem Sowadą rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2020-11-28, godz. 08:15 Marek Trejda o zagrożeniach i prawach konsumenta Jak się nie naciąć, na co uważać podczas szału zakupów? Otwarcie galerii, a także Black Week może prowokować do szybkich, ale i nieprzemyślanych zakupów…… » więcej 2020-11-27, godz. 09:14 Tomasz Zawadzki o zmianach w rozkładach jazdy autobusów Porannym gościem Radia Opole był Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Komunikacji w opolskim ratuszu. Rozmawialiśmy o zmianach w rozkładach jazdy autobusów… » więcej 2020-11-26, godz. 08:40 Zbigniew Kubalańca o kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych O kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych i konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o poranku z wicemarszałkiem regionu… » więcej 2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej
1314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »