Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej…
2020-05-25, 08:47 Autor: Joanna Matlak

Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy

Mirosław Pietrucha [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mirosław Pietrucha [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony osobistej. Wymiana informacji została sprowadzona tylko do środków łączności elektronicznej czy telefonicznej. Specyfika naszej pracy jest szczególnie istotna. Produkt przez nas wytwarzany, a więc energia i ciepło, jest istotny dla gospodarki narodowej – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Mirosław Pietrucha, dyrektor Elektrowni Opole.
Elektrownia Opole jest wyjątkowym zakładem pracy na terenie Opolszczyzny. Zatrudnia ponad 1000 osób, a do tego należy też doliczyć pracowników innych firm, którzy na co dzień prowadzą czynności serwisowe czy remontowe. – W sumie na co dzień w Elektrowni Opole przebywa grubo ponad 2 tys. osób - powiedział Pietrucha.

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia okazało się, że jeden z pracowników EO jest zarażony koronawirusem. W tej chwili pracownik jest już zdrowy. – Objęliśmy procedurami nie tylko osobę z pozytywnym wynikiem, ale także wszystkich współpracowników, które np. w transporcie do zakładu mogły mieć kontakt z tą osobą – powiedział nasz gość.

Naszego gościa pytaliśmy też o zagrożenie suszą, która może poważnie utrudnić prowadzenie działalności przez elektrownię.

Mirosław Pietrucha uspokajał. - Susza to rzeczywiście duże wyzwanie dla każdej elektrowni konwencjonalnej, ale w naszym przypadku mamy szczęśliwą sytuację. Wodę do celów technologicznych pozyskujemy z ujęcia Małej Panwi i właśnie ta część jest zasilana bezpośrednio zbiornikiem w Turawie. Standardowo zapas retencyjny jest utrzymywany na 60 – 80%, taka jest retencja maksymalna i to jest gwarancja, że elektrownia ma odpowiednie zabezpieczenie. Retencja to jeden element, ale drugim jest własny system racjonalnego podejścia do wykorzystania wody łącznie z własnymi zbiornikami zapasowymi – mówił Pietrucha.

Naszego gościa pytaliśmy też o budowę farmy fotowoltaicznej w Groszowicach, na terenie należącym do elektrowni.

Zobacz także

2020-03-30, godz. 09:40 Karolina Banaszek o Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań w 2021 roku - Podjęliśmy decyzję o tym, żeby nie puszczać rachmistrzów w teren. Więc po pierwsze będzie to samospis przez internet, a po drugie spis będzie można… » więcej 2020-03-29, godz. 08:20 Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o krwiodawstwie w czasach pande… W ostatnim czasie coraz częściej słychać zachętę do oddawania krwi. Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa… » więcej 2020-03-28, godz. 08:20 Waldemar Fedak o środowisku i trosce, a także o najbardziej przyznaje energii dla naszej planety W ostatnią sobotę marca, rokrocznie gasną światła w ramach „Godziny dla Ziemi”. O tym, czy warto w ten sposób demonstrować troskę o środowisko, a… » więcej 2020-03-27, godz. 08:48 Tomasz Ognisty o pakiecie działań osłonowych dla rolnictwa w związku z pandemią koronawirusa. - Sprawa dotyczy np. mleka. Są mleczarnie, które już przysłały rolnikom pisma, że z dniem 1 kwietnia nie będą od nich odbierać mleka. Na rynku wołowiny… » więcej 2020-03-26, godz. 09:37 Arkadiusz Wiśniewski o tym jak zmieniło się funkcjonowanie miasta po kilkunastu dniach pandemii - Urząd działa w miarę normalnie. Wiele zadań, które nie wymaga kontaktu z klientem jest realizowanych elektronicznie - mówił w porannej rozmowie „W 4… » więcej 2020-03-25, godz. 09:42 Marcin Ociepa o tym, na jaką pomoc mogą liczyć samorządowcy oraz przedsiębiorcy w związku z tzw. Tarczą Antykry… – Dialog jest podstawowym obowiązkiem posła, dlatego że reprezentujemy mieszkańców, a także w jakimś sensie samorządowców. Nie da się rozwiązywać… » więcej 2020-03-24, godz. 08:32 Podinsp. Marzena Grzegorczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu o konsekwencjach prawnych z nieprzestrzegania zasad… - Od samego początku głośno mówimy o tym, żeby ograniczać spotkania i żeby zostać w domu. To służy nam wszystkim, bo wychodząc na zewnątrz narażamy… » więcej 2020-03-23, godz. 09:49 Janusz Kowalski o sposobie na przeprowadzenie posiedzenia Sejmu w czasie pandemii - W sytuacji pandemii bardzo ważne jest, żeby zabezpieczyć funkcjonowanie sejmu i senatu, który jest bardzo potrzebny, by elastycznie przyjmować kolejne ustawy… » więcej 2020-03-22, godz. 08:30 Dr Mariusz Głowacki o tym, czy na Ziemi mamy wystarczające duże zasoby wody i czy w Opolu warto pić kranówkę. W Światowym Dniu Wody (22.03) mówiliśmy o tym, czy na Ziemi mamy wystarczająco duże jej zasoby i czy w Opolu warto pić kranówkę. Na te i inne pytania odpowiedział… » więcej 2020-03-21, godz. 08:30 Dr Joanna Łaba o o pomocy, którą oferuje Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21 TRISO 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. O rzeczywistości osób z trisomią 21 chromosomu, a także o pomocy, którą oferuje i której wyczekuje… » więcej
3738394041
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »