W ubiegłym roku skutki suszy zostały zrekompensowane kwotą 2,3 mld złotych, które trafiło do 355 tys. wnioskodawców. W ostatnich dniach doszło do finalizacji płatności za rok 2019. – W tym roku ten problem też nas nie ominie – mówił nasz gość.
– My działamy dwutorowo. Po pierwsze są dopłaty, które mają zminimalizować te negatywne ekonomiczne skutki suszy, ale też działamy systemowo, bo do 20 lipca aktywny jest nabór, w którym można uzyskać kwotę 100 tys. złotych na wykonanie retencji czy ulepszenia instalacji nawadniających. To są pieniądze, które spowodują polepszenie sytuacji w obszarze nawadniania w gospodarstwach rolnych – mówił wicedyrektor Komarzyński.
Dodajmy, że od 7 maja rolnicy, którzy ponieśli straty w gospodarstwach spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem ASF mogą składać w Agencji wnioski o przyznanie pomocy. Termin mija z końcem sierpnia, a maksymalna kwota wsparcia wynosi do 300 tys. złotych.
– Jako nowy wicedyrektor agencji ARiMR chciałbym nigdy nie zapomnieć, po co do tej agencji przeszedłem. Przede wszystkim bardzo chciałbym rozwijać proces szkolenia rolników, stawiam też na współpracę zarówno z organizacjami jak i instytucjami towarzyszącymi, stawiam na pomoc rolnikom i sprawną realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – powiedział Wojciech Komarzyński.