Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Sybilla Fusiarz o stereotypach, z jakimi mierzą…
2020-04-23, 09:29 Autor: Joanna Matlak

Sybilla Fusiarz o stereotypach, z jakimi mierzą się osoby laryngektomowane

Sybilla Fusiarz [fot.Maciej Wajler]
Sybilla Fusiarz [fot.Maciej Wajler]
- Inicjatywa aby taki dzień był, powstała w 2005 roku właśnie na Opolszczyźnie - mówiła w porannej rozmowie „W 4 Oczy” Sybilla Fusiarz, prezes stowarzyszenia Ambasada Sukcesu, z którą rozmawialiśmy w Dniu Osób Laryngektomowanych.

Dzień Osób Laryngektomowanych przypada na 23 kwietnia. Przypomnijmy, osoba laryngektomowana to osoba po operacyjnym usunięciu krtani z powodu nowotworu. Od 18 lat Sybilla Fusiarz prowadzi stowarzyszenie „Ambasada Sukcesu” (wcześniej pod nazwą „Bariery”), które pomaga takim osobom.

- To jest grupa niszowa, a potrzeby są duże. Chcemy przypominać tego dnia, że takie osoby są, organizować różnego rodzaju działania: wsparcie w postaci konsultacji czy profesjonalne badania pod kątem zachorowalności na raka krtani – mówiła prezes Fusiarz.

Osoby laryngektomowane nie potrafią mówić i nie mogą przekazywać swoich emocji w sposób czytelny. – Dopóki się tego nie nauczą, proszą o wsparcie, zrozumienie i cierpliwość, bo ich komunikacja to mowa zastępcza, pisanie, pseudoszept, mimika ust i wiele innych możliwość. Niestety, dzisiaj po 18 latach społeczeństwo nie jest przygotowane na komunikację z osobami, które nie potrafią mówić, a oni sami zamykają się w swoich domach i wstydzą się wychodzić – mówi Fusiarz.

Osoby laryngektomowane często przedstawiane są jako palące i pijące co jest bardzo krzywdzącym stereotypem. Sybilla Fusiarz stanowczo sprzeciwiła się takiemu myśleniu.

Stowarzyszenie prowadzi dwa projekty. Jeden z nich pt. „Rehabilitacja społeczna osób laryngektomowanych” to 10 dniowe pobyty rehabilitacji społecznej, z pełnym wyżywieniem, noclegiem. W programie jest m.in. „szlifowanie” mowy zastępczej oraz rehabilitacja indywidualna.

Dodatkowo od najbliższego poniedziałku, od 11.00 będą prowadzone spotkania online oraz rozmowy informacyjno-edukacyjne w zakresie profilaktyki i przeciwdziałania COVID-19.


Zobacz także

2020-11-28, godz. 08:15 Marek Trejda o zagrożeniach i prawach konsumenta Jak się nie naciąć, na co uważać podczas szału zakupów? Otwarcie galerii, a także Black Week może prowokować do szybkich, ale i nieprzemyślanych zakupów…… » więcej 2020-11-27, godz. 09:14 Tomasz Zawadzki o zmianach w rozkładach jazdy autobusów Porannym gościem Radia Opole był Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Komunikacji w opolskim ratuszu. Rozmawialiśmy o zmianach w rozkładach jazdy autobusów… » więcej 2020-11-26, godz. 08:40 Zbigniew Kubalańca o kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych O kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych i konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o poranku z wicemarszałkiem regionu… » więcej 2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej
1314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »