Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Janusz Kowalski i Urszula Gawor w specjalnym programie…
2020-04-10, 09:52 Autor: Joanna Matlak

Janusz Kowalski i Urszula Gawor w specjalnym programie upamiętniającym 10 rocznicę katastrofy smoleńskiej

Janusz Kowalski [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Kowalski [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Kowalski, poseł i wiceminister

- Pamiętam ten dzień, zadzwonił do mnie wtedy Arkadiusz Karbowiak i zapytał czy tam byłem. Ja w ogóle nie wiedziałem o co chodzi. Gdy mi powiedział, byłem w wielkim szoku – mówił w porannej rozmowie Janusz Kowalski, poseł i wiceminister, a także współautor biografii politycznej Lecha Kaczyńskiego.
- W tamtym czasie współpracowałem z Panem Prezydentem, z szefem jego kancelarii Władysławem Stasiakiem, pracowaliśmy wtedy nad monitoringiem polsko-rosyjskich negocjacji gazowych i nagle taka informacja… 10 kwietnia 2010 zmienił wszystko w historii III RP, w życiu wielu ludzi, to jest straszna tragedia, która po dziś dzień nie została wyjaśniona – mówił w poranku Kowalski.
- Miałem ten zaszczyt i traktowałem to jako najważniejszą rzecz w swoim życiu, którą zrobiłem, aby być w zespole, który w trudnych miesiącach po katastrofie musiał zmierzyć się z trudnym zadaniem przygotowania biografii Lecha Kaczyńskiego – mówił wiceminister Kowalski.

- Zajmowałem się tym przez 1,5 roku i ta biografia powstała. Dotyczy ona tego okresu warszawskiego, kiedy Lech Kaczyński w latach 2002 – 2005 prezydentem Warszawy – mówił nasz gość i dodał, że prezydent był symbolem niepodległości polskiego państwa.

- Każdy z nas bez względu czy jest to poseł, minister, nauczyciel, żołnierz, strażak, czy lekarz powinien myśleć o silnej i uczciwej Polsce – ocenił wiceminister Kowalski.
Urszula Gawor, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Opolu

Porannym gościem była dziś także Urszula Gawor, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Opolu, która 10 kwietnia 2010 roku była w Smoleńsku i oczekiwała na delegację prezydencką.
- Miały być bardzo uroczyste obchody. Przyjechaliśmy pociągiem i czekaliśmy na cmentarzu, była to ogromna pielgrzymka. Były tez krzesła przygotowane dla oficjalnej delegacji, która miała przylecieć samolotem. Czekaliśmy w skupieniu, niestety wszystko się opóźniało. Tego dnia była okropna mgła i dochodziły informacje, że lot jest opóźniony ze względu na warunki. A potem zaczęły dochodzić do nas okropne wieści, rozdzwoniły się telefony do dziennikarzy i do rodzin. Zaczęły napływać informacje o śmierci, najpierw że w samolocie zginęła część osób, a potem że wszyscy… Zapanowała niesamowita atmosfera smutku i rozpaczy, bo przecież tam było mnóstwo rodzin, które w samolocie miały swoich bliskich – mówiła prezes Gawor i dodała, że na miejscu odprawiono żałobną mszę, a harcerze rozpoczęli odmawianie różańca.

- Największe wrażenie robiły te puste krzesła, które były przygotowane dla delegacji – wspomina Urszula Gawor.
Prezydencka delegacja leciała do Smoleńska aby upamiętnić ofiary NKWD w Katyniu. - My legalnie o Katyniu dowiedzieliśmy się po 50 latach. Wszystkie rodziny wiedziały wcześniej, ale dopiero oficjalnie po 50 latach można było zrobić jakieś miejsce upamiętnienia w Kościołach czy gdziekolwiek. Ze wszystkim jesteśmy opóźnieni. I muszę powiedzieć, że rany się nie zabliźniają. Nie mamy cmentarzy, nie mamy grobów naszych bliskich… Doły śmierci i miejsca pochówku są na terenie byłego Związku Sowieckiego i żeby tam pojechać musi minąć następne kilka lat, żeby zapalić znicz i złożyć jakieś kwiaty – stwierdziła Urszula Gawor.

Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich w Opolu w związku z 80 rocznicą podjęło inicjatywę budowy pomnika katyńskiego.
– Mamy miejsce przy kościele na ul. Hallera. Uważam, że jest to zadanie bardzo ważne i związane z historią. Chcemy w ten sposób złożyć hołd Polakom pomordowanym przez NKW w 1940 roku z rozkazu Związku Radzieckiego. Zginęli nie tylko oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego, ale również policjanci, urzędnicy i różni przedstawiciele inteligencji polskiej. Od dawna zbieramy pieniądze. Chce podziękować tym, którzy wspomagają te inicjatywę – mówiła Urszula Gawor.

Zobacz także

2020-03-20, godz. 08:22 Łukasz Sowada o tym czy sesja Rady Miasta Opola się odbędzie i jak zapewnić radnym bezpieczeństwo Sesja rady miasta, którą zaplanowaliśmy na 26 marca odbędzie się planowo. Jedyna zmiana to miejsce, bo sesja odbędzie się nie w ratuszu, a w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym… » więcej 2020-03-19, godz. 08:35 Andrzej Buła o regionalnej pomocy dla organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw. - Priorytetem dla nas jest to, żebyśmy wypłacali zaliczki dla przedsiębiorców w ramach unijnych projektów. Staramy się rozmawiać z naszymi beneficjentami… » więcej 2020-03-18, godz. 09:39 Józef Swaczyna o przygotowaniu miejsc pod kwarantannę w powiecie strzeleckim - Mamy 150 miejsc w Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny. Teraz po stronie wojewody jest podpisanie umowy. Dostaliśmy jeszcze od wojewody pismo, aby na pierwszy… » więcej 2020-03-17, godz. 09:51 Jarosław Kończyło o przekształceniu szpitala w Kędzierzynie-Koźlu - W szpitalu przygotowaliśmy śluzy, żeby wydzielić tę część „brudną” od „czystej”. Wnioskowaliśmy o środki ochrony osobistej, one do nad docierają… » więcej 2020-03-16, godz. 08:58 Sebastian Szczurek o wstrzymaniu wyjazdów do sanatoriów oraz pomocy dla przedsiębiorców - Podjęliśmy decyzję, by nasze sale obsługi wyłączyć z bezpośredniej obsługi klientów, natomiast jeśli ktoś chce złożyć dokumenty, to oczywiście… » więcej 2020-03-15, godz. 08:30 Małgorzata Płaszczyk-Waligórska o konsumenckiej świadomości, a także o tym, co najczęściej trapi nas jako kons… 15 marca przypada Światowy Dzień Praw Konsumenta i Europejski Dzień Konsumenta. O naszej konsumenckiej świadomości, a także o tym, co najczęściej trapi… » więcej 2020-03-14, godz. 00:00 Basia Beuth i Michał Gołąb o Warsztatach Gitarowych fundacji BLUESOPOLE Fundacja BluesOpole przekonuje nas, że „Muzyka daje siłę”. O tym, kto może przyjść na warsztaty gitarowe, ale także o możliwości szkolenia wokalnego… » więcej 2020-03-13, godz. 08:55 Dr n. med. Anna Matejuk o przygotowaniu Opolskiego Sanepidu do badań genetycznych w celu identyfikacji koronawirusa Dr n. med. Anna Matejuk, Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny - Jest to skomplikowany aparat, udało nam się go kupić w bardzo szybkim tempie… » więcej 2020-03-12, godz. 10:30 Arkadiusz Wiśniewski o funkcjonowaniu miasta w obliczu zagrożenia koronawirusem – Pracujemy dalej, bo z jednej strony jest to troska o miasto, żeby ono mogło działać, bo potrzebna jest ciągłość pracy instytucji miejskich, z drugiej… » więcej 2020-03-11, godz. 09:22 Michał Siek o tym jakie rekomendacje popłynęły do szkół i przedszkoli z Ministerstwa Edukacji Narodowej - Trochę inaczej jest w szkołach średnich a w szkołach podstawowych. W średnich gromadzi się młodzież z większego terenu, z różnych miejscowości. W… » więcej
3839404142
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »