Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Janusz Kowalski i Urszula Gawor w specjalnym programie…
2020-04-10, 09:52 Autor: Joanna Matlak

Janusz Kowalski i Urszula Gawor w specjalnym programie upamiętniającym 10 rocznicę katastrofy smoleńskiej

Janusz Kowalski [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Kowalski [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Kowalski, poseł i wiceminister

- Pamiętam ten dzień, zadzwonił do mnie wtedy Arkadiusz Karbowiak i zapytał czy tam byłem. Ja w ogóle nie wiedziałem o co chodzi. Gdy mi powiedział, byłem w wielkim szoku – mówił w porannej rozmowie Janusz Kowalski, poseł i wiceminister, a także współautor biografii politycznej Lecha Kaczyńskiego.
- W tamtym czasie współpracowałem z Panem Prezydentem, z szefem jego kancelarii Władysławem Stasiakiem, pracowaliśmy wtedy nad monitoringiem polsko-rosyjskich negocjacji gazowych i nagle taka informacja… 10 kwietnia 2010 zmienił wszystko w historii III RP, w życiu wielu ludzi, to jest straszna tragedia, która po dziś dzień nie została wyjaśniona – mówił w poranku Kowalski.
- Miałem ten zaszczyt i traktowałem to jako najważniejszą rzecz w swoim życiu, którą zrobiłem, aby być w zespole, który w trudnych miesiącach po katastrofie musiał zmierzyć się z trudnym zadaniem przygotowania biografii Lecha Kaczyńskiego – mówił wiceminister Kowalski.

- Zajmowałem się tym przez 1,5 roku i ta biografia powstała. Dotyczy ona tego okresu warszawskiego, kiedy Lech Kaczyński w latach 2002 – 2005 prezydentem Warszawy – mówił nasz gość i dodał, że prezydent był symbolem niepodległości polskiego państwa.

- Każdy z nas bez względu czy jest to poseł, minister, nauczyciel, żołnierz, strażak, czy lekarz powinien myśleć o silnej i uczciwej Polsce – ocenił wiceminister Kowalski.
Urszula Gawor, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Opolu

Porannym gościem była dziś także Urszula Gawor, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Opolu, która 10 kwietnia 2010 roku była w Smoleńsku i oczekiwała na delegację prezydencką.
- Miały być bardzo uroczyste obchody. Przyjechaliśmy pociągiem i czekaliśmy na cmentarzu, była to ogromna pielgrzymka. Były tez krzesła przygotowane dla oficjalnej delegacji, która miała przylecieć samolotem. Czekaliśmy w skupieniu, niestety wszystko się opóźniało. Tego dnia była okropna mgła i dochodziły informacje, że lot jest opóźniony ze względu na warunki. A potem zaczęły dochodzić do nas okropne wieści, rozdzwoniły się telefony do dziennikarzy i do rodzin. Zaczęły napływać informacje o śmierci, najpierw że w samolocie zginęła część osób, a potem że wszyscy… Zapanowała niesamowita atmosfera smutku i rozpaczy, bo przecież tam było mnóstwo rodzin, które w samolocie miały swoich bliskich – mówiła prezes Gawor i dodała, że na miejscu odprawiono żałobną mszę, a harcerze rozpoczęli odmawianie różańca.

- Największe wrażenie robiły te puste krzesła, które były przygotowane dla delegacji – wspomina Urszula Gawor.
Prezydencka delegacja leciała do Smoleńska aby upamiętnić ofiary NKWD w Katyniu. - My legalnie o Katyniu dowiedzieliśmy się po 50 latach. Wszystkie rodziny wiedziały wcześniej, ale dopiero oficjalnie po 50 latach można było zrobić jakieś miejsce upamiętnienia w Kościołach czy gdziekolwiek. Ze wszystkim jesteśmy opóźnieni. I muszę powiedzieć, że rany się nie zabliźniają. Nie mamy cmentarzy, nie mamy grobów naszych bliskich… Doły śmierci i miejsca pochówku są na terenie byłego Związku Sowieckiego i żeby tam pojechać musi minąć następne kilka lat, żeby zapalić znicz i złożyć jakieś kwiaty – stwierdziła Urszula Gawor.

Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich w Opolu w związku z 80 rocznicą podjęło inicjatywę budowy pomnika katyńskiego.
– Mamy miejsce przy kościele na ul. Hallera. Uważam, że jest to zadanie bardzo ważne i związane z historią. Chcemy w ten sposób złożyć hołd Polakom pomordowanym przez NKW w 1940 roku z rozkazu Związku Radzieckiego. Zginęli nie tylko oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego, ale również policjanci, urzędnicy i różni przedstawiciele inteligencji polskiej. Od dawna zbieramy pieniądze. Chce podziękować tym, którzy wspomagają te inicjatywę – mówiła Urszula Gawor.

Zobacz także

2020-03-30, godz. 09:40 Karolina Banaszek o Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań w 2021 roku - Podjęliśmy decyzję o tym, żeby nie puszczać rachmistrzów w teren. Więc po pierwsze będzie to samospis przez internet, a po drugie spis będzie można… » więcej 2020-03-29, godz. 08:20 Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o krwiodawstwie w czasach pande… W ostatnim czasie coraz częściej słychać zachętę do oddawania krwi. Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa… » więcej 2020-03-28, godz. 08:20 Waldemar Fedak o środowisku i trosce, a także o najbardziej przyznaje energii dla naszej planety W ostatnią sobotę marca, rokrocznie gasną światła w ramach „Godziny dla Ziemi”. O tym, czy warto w ten sposób demonstrować troskę o środowisko, a… » więcej 2020-03-27, godz. 08:48 Tomasz Ognisty o pakiecie działań osłonowych dla rolnictwa w związku z pandemią koronawirusa. - Sprawa dotyczy np. mleka. Są mleczarnie, które już przysłały rolnikom pisma, że z dniem 1 kwietnia nie będą od nich odbierać mleka. Na rynku wołowiny… » więcej 2020-03-26, godz. 09:37 Arkadiusz Wiśniewski o tym jak zmieniło się funkcjonowanie miasta po kilkunastu dniach pandemii - Urząd działa w miarę normalnie. Wiele zadań, które nie wymaga kontaktu z klientem jest realizowanych elektronicznie - mówił w porannej rozmowie „W 4… » więcej 2020-03-25, godz. 09:42 Marcin Ociepa o tym, na jaką pomoc mogą liczyć samorządowcy oraz przedsiębiorcy w związku z tzw. Tarczą Antykry… – Dialog jest podstawowym obowiązkiem posła, dlatego że reprezentujemy mieszkańców, a także w jakimś sensie samorządowców. Nie da się rozwiązywać… » więcej 2020-03-24, godz. 08:32 Podinsp. Marzena Grzegorczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu o konsekwencjach prawnych z nieprzestrzegania zasad… - Od samego początku głośno mówimy o tym, żeby ograniczać spotkania i żeby zostać w domu. To służy nam wszystkim, bo wychodząc na zewnątrz narażamy… » więcej 2020-03-23, godz. 09:49 Janusz Kowalski o sposobie na przeprowadzenie posiedzenia Sejmu w czasie pandemii - W sytuacji pandemii bardzo ważne jest, żeby zabezpieczyć funkcjonowanie sejmu i senatu, który jest bardzo potrzebny, by elastycznie przyjmować kolejne ustawy… » więcej 2020-03-22, godz. 08:30 Dr Mariusz Głowacki o tym, czy na Ziemi mamy wystarczające duże zasoby wody i czy w Opolu warto pić kranówkę. W Światowym Dniu Wody (22.03) mówiliśmy o tym, czy na Ziemi mamy wystarczająco duże jej zasoby i czy w Opolu warto pić kranówkę. Na te i inne pytania odpowiedział… » więcej 2020-03-21, godz. 08:30 Dr Joanna Łaba o o pomocy, którą oferuje Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21 TRISO 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. O rzeczywistości osób z trisomią 21 chromosomu, a także o pomocy, którą oferuje i której wyczekuje… » więcej
3738394041
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »