Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Agnieszka Gabruk o kurierze społecznym oraz webinariach…
2020-04-07, 09:56 Autor: Joanna Matlak

Agnieszka Gabruk o kurierze społecznym oraz webinariach dla seniorów

Agnieszka Gabruk [fot. Łukasz Fura]
Agnieszka Gabruk [fot. Łukasz Fura]
- Do naszego systemu trafiają pierwsze nowe osoby, choćby z powodu utraty pracy, ale do tej pory pomoc społeczna koncentruje się na tych osobach, które już korzystały z niej wcześniej. Na pewno coraz bardziej widoczny jest problem przemocy w rodzinie w związku z izolacją. Teraz w trudnej sytuacji są ofiary przemocy - mówiła w porannej rozmowie Agnieszka Gabruk, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu.
Jak zwróciła uwagę wicedyrektor ROPS, poszczególne służby nie są w stanie dojść do konkretnego domu z różnych powodów i to powoduje bezkarność sprawców.

– Nie ukrywam, że od dwóch dni spędza mi to sen z powiek. Rozmawiam z różnymi specjalistami i na pewno rozwiązanie które można przyjąć „na już”, to uruchomienie infolinii i szeroką kampanię upowszechniającą. Zastanawiamy się czy do tego celu nie wykorzystać też naszych kurierów społecznych, których w tej chwili zatrudniamy w gminach, aby roznosili dodatkowe ulotki, na których będą informacje gdzie można się zwrócić po pomoc – mówiła wicedyrektor Gabruk.

Naszego gościa pytaliśmy, jakie są zadania kuriera społecznego. – Jest to osoba odpowiedzialna za szeroką pomoc osobom niesamodzielnym, starszym, niepełnosprawnym i samotnym. Chodzi o osoby, które w tej chwili nie mają możliwości wyjścia z domu, bądź mają z tym trudności. Kurier może zrobić zakupy, dowieźć różne artykuły, ciepłe posiłki, leki i udzielić doraźnej pomocy. To są nowe miejsca pracy. To jest pomoc osobom, które np. utraciły pracę, żeby od kwietnia do czerwca mogły mieć jakąś formę zatrudnienia. Zatrudniamy te osoby na umowę zlecenia – mówiła wicedyrektor Agnieszka Gabruk.

Funkcja kuriera społecznego jest uruchomiona na trzy miesiąca (od kwietnia do czerwca) poprzez współpracę z gminami. W tej chwili z ROPS-em współpracuje 39 gmin, usługi świadczy 82 kurierów społecznych, którzy obejmują swoim wsparciem 1900 osób.

Ponadto, podpisano umowy z 45 podmiotami gospodarczymi, czyli np. restauracjami, które przygotowują posiłki. – Mamy zakontraktowane, że przez 3 miesiące wydamy ponad 130 tys. posiłków – dodała Agnieszka Gabruk.

ROPS prowadzi także regularnie webinaria na swoich profilach społecznościowych, które mają pomóc np. osobom starszym z Alzheimerem czy ich opiekunom.

Zobacz także

2020-03-30, godz. 09:40 Karolina Banaszek o Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań w 2021 roku - Podjęliśmy decyzję o tym, żeby nie puszczać rachmistrzów w teren. Więc po pierwsze będzie to samospis przez internet, a po drugie spis będzie można… » więcej 2020-03-29, godz. 08:20 Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o krwiodawstwie w czasach pande… W ostatnim czasie coraz częściej słychać zachętę do oddawania krwi. Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa… » więcej 2020-03-28, godz. 08:20 Waldemar Fedak o środowisku i trosce, a także o najbardziej przyznaje energii dla naszej planety W ostatnią sobotę marca, rokrocznie gasną światła w ramach „Godziny dla Ziemi”. O tym, czy warto w ten sposób demonstrować troskę o środowisko, a… » więcej 2020-03-27, godz. 08:48 Tomasz Ognisty o pakiecie działań osłonowych dla rolnictwa w związku z pandemią koronawirusa. - Sprawa dotyczy np. mleka. Są mleczarnie, które już przysłały rolnikom pisma, że z dniem 1 kwietnia nie będą od nich odbierać mleka. Na rynku wołowiny… » więcej 2020-03-26, godz. 09:37 Arkadiusz Wiśniewski o tym jak zmieniło się funkcjonowanie miasta po kilkunastu dniach pandemii - Urząd działa w miarę normalnie. Wiele zadań, które nie wymaga kontaktu z klientem jest realizowanych elektronicznie - mówił w porannej rozmowie „W 4… » więcej 2020-03-25, godz. 09:42 Marcin Ociepa o tym, na jaką pomoc mogą liczyć samorządowcy oraz przedsiębiorcy w związku z tzw. Tarczą Antykry… – Dialog jest podstawowym obowiązkiem posła, dlatego że reprezentujemy mieszkańców, a także w jakimś sensie samorządowców. Nie da się rozwiązywać… » więcej 2020-03-24, godz. 08:32 Podinsp. Marzena Grzegorczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu o konsekwencjach prawnych z nieprzestrzegania zasad… - Od samego początku głośno mówimy o tym, żeby ograniczać spotkania i żeby zostać w domu. To służy nam wszystkim, bo wychodząc na zewnątrz narażamy… » więcej 2020-03-23, godz. 09:49 Janusz Kowalski o sposobie na przeprowadzenie posiedzenia Sejmu w czasie pandemii - W sytuacji pandemii bardzo ważne jest, żeby zabezpieczyć funkcjonowanie sejmu i senatu, który jest bardzo potrzebny, by elastycznie przyjmować kolejne ustawy… » więcej 2020-03-22, godz. 08:30 Dr Mariusz Głowacki o tym, czy na Ziemi mamy wystarczające duże zasoby wody i czy w Opolu warto pić kranówkę. W Światowym Dniu Wody (22.03) mówiliśmy o tym, czy na Ziemi mamy wystarczająco duże jej zasoby i czy w Opolu warto pić kranówkę. Na te i inne pytania odpowiedział… » więcej 2020-03-21, godz. 08:30 Dr Joanna Łaba o o pomocy, którą oferuje Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21 TRISO 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. O rzeczywistości osób z trisomią 21 chromosomu, a także o pomocy, którą oferuje i której wyczekuje… » więcej
3738394041
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »