Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Marek Bocianowski o Dniu Leśnika i Drzewiarza
2020-04-05, 08:24 Autor: Ewa Skrabacz

Marek Bocianowski o Dniu Leśnika i Drzewiarza

Marek Bocianowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Bocianowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
5 kwietnia, w Dniu Leśnika i Drzewiarza, Marek Bocianowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków, opowiedział o tym, jak ważne są lasy i co zawdzięczamy ludziom, którzy na co dzień dbają o drzewa. Zapytaliśmy też o to, jak zostać leśnikiem i czy w Polsce przybywa lasów.
- Lasy są podstawowym elementem naszego krajobrazu. W Polsce mamy tych lasów całkiem sporo, podchodzimy pod 30 proc. Mamy lasy państwowe, a także prywatne. Generalnie rzecz biorąc parametry charakteryzujące stan tych lasów są stosunkowo dobre. Lasów nam przybywa, wbrew temu, co często słychać m.in. w mediach – stwierdził nadleśniczy.

- Wielkim nieszczęściem lasów i leśników jest to, że prawie wszyscy się na lasach znają, a przynajmniej tak im się wydaje. Oczywiście las doskonale by istniał bez leśników, ale w świecie bez ludzi. Natomiast w takim świecie, jaki mamy, gdzie lasy poddajemy nieustannej presji poprzez zmianę klimatu, różnego rodzaju emisje, bez leśnika lasy sobie nie poradzą – mówił Bocianowski.

- Jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji jako grupa zawodowa, że wymagania kwalifikacyjne do pracy określa ustawa. Żeby być zatrudnionym w grupie pracowników leśnych, trzeba posiadać wykształcenie leśne. Na pewnych stanowiskach może to być wykształcenie średnie, czyli technik leśny, a na innych niezbędni są inżynierowie z wykształceniem wyższym – informował nadleśniczy.

Zobacz także

2020-03-30, godz. 09:40 Karolina Banaszek o Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań w 2021 roku - Podjęliśmy decyzję o tym, żeby nie puszczać rachmistrzów w teren. Więc po pierwsze będzie to samospis przez internet, a po drugie spis będzie można… » więcej 2020-03-29, godz. 08:20 Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o krwiodawstwie w czasach pande… W ostatnim czasie coraz częściej słychać zachętę do oddawania krwi. Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa… » więcej 2020-03-28, godz. 08:20 Waldemar Fedak o środowisku i trosce, a także o najbardziej przyznaje energii dla naszej planety W ostatnią sobotę marca, rokrocznie gasną światła w ramach „Godziny dla Ziemi”. O tym, czy warto w ten sposób demonstrować troskę o środowisko, a… » więcej 2020-03-27, godz. 08:48 Tomasz Ognisty o pakiecie działań osłonowych dla rolnictwa w związku z pandemią koronawirusa. - Sprawa dotyczy np. mleka. Są mleczarnie, które już przysłały rolnikom pisma, że z dniem 1 kwietnia nie będą od nich odbierać mleka. Na rynku wołowiny… » więcej 2020-03-26, godz. 09:37 Arkadiusz Wiśniewski o tym jak zmieniło się funkcjonowanie miasta po kilkunastu dniach pandemii - Urząd działa w miarę normalnie. Wiele zadań, które nie wymaga kontaktu z klientem jest realizowanych elektronicznie - mówił w porannej rozmowie „W 4… » więcej 2020-03-25, godz. 09:42 Marcin Ociepa o tym, na jaką pomoc mogą liczyć samorządowcy oraz przedsiębiorcy w związku z tzw. Tarczą Antykry… – Dialog jest podstawowym obowiązkiem posła, dlatego że reprezentujemy mieszkańców, a także w jakimś sensie samorządowców. Nie da się rozwiązywać… » więcej 2020-03-24, godz. 08:32 Podinsp. Marzena Grzegorczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu o konsekwencjach prawnych z nieprzestrzegania zasad… - Od samego początku głośno mówimy o tym, żeby ograniczać spotkania i żeby zostać w domu. To służy nam wszystkim, bo wychodząc na zewnątrz narażamy… » więcej 2020-03-23, godz. 09:49 Janusz Kowalski o sposobie na przeprowadzenie posiedzenia Sejmu w czasie pandemii - W sytuacji pandemii bardzo ważne jest, żeby zabezpieczyć funkcjonowanie sejmu i senatu, który jest bardzo potrzebny, by elastycznie przyjmować kolejne ustawy… » więcej 2020-03-22, godz. 08:30 Dr Mariusz Głowacki o tym, czy na Ziemi mamy wystarczające duże zasoby wody i czy w Opolu warto pić kranówkę. W Światowym Dniu Wody (22.03) mówiliśmy o tym, czy na Ziemi mamy wystarczająco duże jej zasoby i czy w Opolu warto pić kranówkę. Na te i inne pytania odpowiedział… » więcej 2020-03-21, godz. 08:30 Dr Joanna Łaba o o pomocy, którą oferuje Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21 TRISO 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. O rzeczywistości osób z trisomią 21 chromosomu, a także o pomocy, którą oferuje i której wyczekuje… » więcej
3738394041
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »