Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Arkadiusz Wiśniewski o zakupie elektrycznych autobusów…
2020-02-03, 09:20 Autor: Joanna Matlak

Arkadiusz Wiśniewski o zakupie elektrycznych autobusów, remoncie dworca PKS oraz wysokości opłat za odbiór odpadów w Opolu

Arkadiusz Wiśniewski o remoncie dworca PKS w Opolu i zakupie elektrycznych autobusów
- Myślimy, żeby pójść w kierunku własnej instalacji międzygminnej z której byśmy korzystali. Do tej pory rozważaliśmy wejście na rynek odbioru śmieci, ale królem na rynku jest ten, kto ma instalację. Chcieliśmy spowodować, żeby na rynku było więcej konkurencji – powiedział w porannej rozmowie „W 4 oczy” Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, którego pytaliśmy o cel ostatniego spotkania władz Opola z przedstawicielami sąsiednich gmin.
Przypomnijmy, kryzys w systemie odbioru odpadów w Opolu pojawił się w związku z drastyczną podwyżką cen jakie zaproponował Remondis. Początkowo umowy nie podpisano, między dwiema stronami trwały rozmowy, a finalnie podpisano porozumienie, które będzie obowiązywało do końca marca br. Porozumienie zakłada, że miasto płaci 410 złotych za tonę odpadów. Władze Opola szukają jednak alternatywnych rozwiązań, by nie być więźniem monopolistycznego rynku, stąd pomysł na zorganizowanie spotkania z sąsiednimi samorządami, aby porozmawiać o problemie.

W spotkaniu uczestniczyło kilkanaście samorządów, wśród nich przedstawiciele Gogolina, Dąbrowy, Komprachcic czy Ozimka. – Zaprosiłem wójtów i burmistrzów ościennych gmin, żebyśmy wymienili się doświadczeniami, powiedzieli jak kształtują się ceny na rynku i jakie mamy rozwiązania. Jesteśmy na tej samej części rynku, bo kilkanaście samorządów jest uzależnionych od tego co się dzieje na RIPOK-u na ul. Podmiejskiej w Opolu – mówił prezydent Wiśniewski.

Nasz gość powiedział jednak, że koszt budowy spalarni to setki milionów złotych. – Żeby to było opłacalne musi też być odpowiedni strumień odpadów idący w tysiące ton śmieci. W samym Opolu wytwarza się około 60 tysięcy ton śmieci. Ale technologia się rozwija. Nie można tego jednak zrobić w kilka miesięcy, ani w dwa lata, ale sytuacja pokazała, że tu nie ma wolnego rynku, rynek jest ułożony pod kilku odbiorców. Monopolizacja doprowadziła do podnoszenia cen świadczonych usług - powiedział prezydent.

Zdaniem naszego gościa systemem powinien zająć się parlament i rząd, bo problem jest ogólnokrajowy.

Prezydenta Opola pytaliśmy także o zakup 5 elektrycznych autobusów, które za około półtora roku będą obsługiwały pasażerów linii nr 25. Miasto niedawno podpisało umowę na unijne dofinansowanie tego zakupu w wysokości 14 mln złotych. Całość to 20 mln.

Zobacz także

2020-03-20, godz. 08:22 Łukasz Sowada o tym czy sesja Rady Miasta Opola się odbędzie i jak zapewnić radnym bezpieczeństwo Sesja rady miasta, którą zaplanowaliśmy na 26 marca odbędzie się planowo. Jedyna zmiana to miejsce, bo sesja odbędzie się nie w ratuszu, a w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym… » więcej 2020-03-19, godz. 08:35 Andrzej Buła o regionalnej pomocy dla organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw. - Priorytetem dla nas jest to, żebyśmy wypłacali zaliczki dla przedsiębiorców w ramach unijnych projektów. Staramy się rozmawiać z naszymi beneficjentami… » więcej 2020-03-18, godz. 09:39 Józef Swaczyna o przygotowaniu miejsc pod kwarantannę w powiecie strzeleckim - Mamy 150 miejsc w Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny. Teraz po stronie wojewody jest podpisanie umowy. Dostaliśmy jeszcze od wojewody pismo, aby na pierwszy… » więcej 2020-03-17, godz. 09:51 Jarosław Kończyło o przekształceniu szpitala w Kędzierzynie-Koźlu - W szpitalu przygotowaliśmy śluzy, żeby wydzielić tę część „brudną” od „czystej”. Wnioskowaliśmy o środki ochrony osobistej, one do nad docierają… » więcej 2020-03-16, godz. 08:58 Sebastian Szczurek o wstrzymaniu wyjazdów do sanatoriów oraz pomocy dla przedsiębiorców - Podjęliśmy decyzję, by nasze sale obsługi wyłączyć z bezpośredniej obsługi klientów, natomiast jeśli ktoś chce złożyć dokumenty, to oczywiście… » więcej 2020-03-15, godz. 08:30 Małgorzata Płaszczyk-Waligórska o konsumenckiej świadomości, a także o tym, co najczęściej trapi nas jako kons… 15 marca przypada Światowy Dzień Praw Konsumenta i Europejski Dzień Konsumenta. O naszej konsumenckiej świadomości, a także o tym, co najczęściej trapi… » więcej 2020-03-14, godz. 00:00 Basia Beuth i Michał Gołąb o Warsztatach Gitarowych fundacji BLUESOPOLE Fundacja BluesOpole przekonuje nas, że „Muzyka daje siłę”. O tym, kto może przyjść na warsztaty gitarowe, ale także o możliwości szkolenia wokalnego… » więcej 2020-03-13, godz. 08:55 Dr n. med. Anna Matejuk o przygotowaniu Opolskiego Sanepidu do badań genetycznych w celu identyfikacji koronawirusa Dr n. med. Anna Matejuk, Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny - Jest to skomplikowany aparat, udało nam się go kupić w bardzo szybkim tempie… » więcej 2020-03-12, godz. 10:30 Arkadiusz Wiśniewski o funkcjonowaniu miasta w obliczu zagrożenia koronawirusem – Pracujemy dalej, bo z jednej strony jest to troska o miasto, żeby ono mogło działać, bo potrzebna jest ciągłość pracy instytucji miejskich, z drugiej… » więcej 2020-03-11, godz. 09:22 Michał Siek o tym jakie rekomendacje popłynęły do szkół i przedszkoli z Ministerstwa Edukacji Narodowej - Trochę inaczej jest w szkołach średnich a w szkołach podstawowych. W średnich gromadzi się młodzież z większego terenu, z różnych miejscowości. W… » więcej
3839404142
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »