Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » S. Maria Laura Sztefko i s. Maria Tobiasza Kuboszek…
2020-02-02, 08:00 Autor: Ewa Skrabacz

S. Maria Laura Sztefko i s. Maria Tobiasza Kuboszek gośćmi rozmowy "W cztery oczy"

S. Maria Laura Sztefko i s. Maria Tobiasza Kuboszek gośćmi rozmowy "W cztery oczy"
2 lutego to w Kościele katolickim święto Ofiarowania Pańskiego. Od 1997 r. w tym dniu obchodzony jest również Dzień Życia Konsekrowanego. Istotę życia osób konsekrowanych przybliżyły s. Maria Laura Sztefko i s. Maria Tobiasza Kuboszek ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame.
- Dziś nawiązujemy do wydarzenia opisanego w Ewangelii wg. św. Łukasza, kiedy Maryja i Józef przynoszą Jezusa do świątyni w Jerozolimie. To było związane z tradycją żydowską, aby pierworodne dziecko zostało poświęcone Panu. Maryja całe swoje życie, całe swoje bogactwo, to co miała najcenniejszego, czyli Jezusa, ofiaruje Ojcu. I to jest świetny dzień, by połączyć to z ideą poświęcenia również czegoś z nas Panu Bogu - mówiła s. Maria Tobiasza Kuboszek.

- Osoby konsekrowane to takie osoby, które właśnie w nawiązaniu do Ofiarowania Pańskiego, gdy Maryja z Józefem ofiarowali Jezusa, stawiają wszystko właśnie na to, by iść za Panem. Chcemy dać swoje życie, talenty, to wszystko czym jesteśmy, żeby nieść to gdziekolwiek Pan Bóg nas postawi - dodała s. Maria Laura Sztefko.

- Siostry Szkolne de Notre Dame do 1945 r. zajmowały się na Opolszczyźnie szkolnictwem, miałyśmy tu bardzo dużo placówek. Jednak po 1945 r. podpalono i zburzono nasze szkoły i siostry musiały na nowo odczytać wolę Bożą. Obecnie nie mamy tu żadnej szkoły, ale na Małym Rynku prowadzimy przedszkole. Siostry także katechizują w szkołach, pracują w kurii diecezjalnej - opowiadała s. Laura.

- To, na co warto zwrócić uwagę to fakt, że nasza założycielka Maria Teresa od Jezusa miała niezwykłą wizję kształcenia i wychowywania człowieka - w tamtych czasach szczególnie dziewcząt, których kształcenie było zaniedbane - które wykraczało poza ówczesne standardy, było bardzo pionierskie. To bardzo mocny rys, niezwykle modny dziś, dotyczący wychowania integralnego, holistycznego - wyjaśniała s. Tobiasza.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »