Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się…
2020-01-27, 09:31 Autor: Joanna Matlak

Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO

Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO
– Jeśli zostanę zgłoszony przez Senat albo grupę elektorów bądź Radę Uczelni to tak. Te kwestie reguluje statut uczelni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego, pytany o to czy będzie chciał ponownie zostać rektorem. Przypomnijmy, na UO rozpoczęła się procedura wyborcza. Jest na początkowym etapie, do 14 lutego potrwają bowiem wybory członków Uczelnianego Kolegium Elektorów.
Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na stanowisko rektora potrwa od 13 do 17 marca, następnie 19 marca nastąpi zaopiniowanie kandydatów przez Senat, a w dniach od 20 do 24 marca nastąpi wskazanie kandydatów na rektora przez Radę Uniwersytetu. W ostatnim dniu marca odbędzie się zebranie otwarte kandydatów, a zebranie wyborcze w celu wybrania zostanie zwołane na 7 kwietnia.

Rektor Masnyk wskazał, że ostatni rok był trudnym okresem. – Żegnam tamten rok bez żalu, bo nie było dobry rok dla środowiska akademickiego jako całości. Wiele było emocji, sporo napięć, a to nie sprzyjało budowie dobrej atmosfery. Od półtora roku tworzyliśmy nową jakość na uniwersytecie, bo ustawa 2.0 latem 2018 roku otworzyła nowy etap dla szkolnictwa wyższego – mówił prof. Masnyk.

Nasz gość wskazał, że przed Uniwersytetem Opolskim stoją poważne dwa wyzwania. – Po pierwsze chcemy zamknąć projekt, o którym się mówi od 3-4 lat, czyli pomologię prószkowską. Dzisiaj na platformie elektronicznej otwierane są koperty od oferentów, którzy przystąpili do przetargu na wykonanie projektu. Chcemy mieć przestrzeń do prowadzenia badań, edukowania w zakresie biologii, botaniki. Nazwaliśmy ją Międzynarodowe Centrum Naukowo-Rozwojowe na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego – powiedział nasz gość i wskazał kolejne wyzwanie, czyli budowę dużego laboratorium IT dla studentów informatyki i pracowników.

– Studenci chętnie podejmują takie studia, są potem duże możliwości podjęcia pracy i to jest projekt, który będziemy realizować wspólnie z miastem – mówił prof. Masnyk.

W porannej rozmowie padło także pytanie o fiasko fuzji z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu. – Proszę o to pytać rektora Halskiego i ministra Gowina. Mi się wydaje, że zrobiłem wszystko lub prawie wszystko co można było zrobić, by skłonić władze szkoły medycznej, by przekonać ministerstwo i władze regionu o sensowności łączenia potencjału naukowo-dydaktycznego. Z jakiś powodów, mi nieznanych, projekt został zamknięty latem ubiegłego roku. Instrumenty ma w ręku minister nauki i szkolnictwa wyższego. Może nastąpi jakaś refleksja u kolegów z PMWSZ. Jeszcze trzy tygodnie temu napisałem list do rektora Halskiego z zapytaniem, by ponownie rozważył ten projekt połączenia potencjału obydwu uczelni. Nie uzyskałem żadnej odpowiedzi – powiedział prof. Masnyk.

Zobacz także

2020-01-09, godz. 10:36 Anna Bartoszek-Dec o bilansie przyjęć repatriantów z ostatnich lat – W regionie mamy ponad 300 repatriantów. Największą grupę stanowią obywatele Kazachstanu, to ponad 240 osób, ale mamy też obywateli Uzbekistanu, Rosji… » więcej 2020-01-08, godz. 09:06 Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola, w porannej rozmowie "W cztery… – To są czujniki firmy Airly, z którą mamy umowę. Początkowo mieliśmy 17 czujników do monitoringu wspomagającego, później po poszerzeniu granic 25… » więcej 2020-01-07, godz. 09:30 Przemysław Zych o tym, dlaczego aktualnie Opole jest bez umowy za zagospodarowanie odpadów komunalnych – Na ten moment wraz z prezydentem nie dysponujemy odpowiednią wiedzą i argumentami, które dawałyby możliwość podpisania umowy wraz z kwotą, która została… » więcej 2020-01-06, godz. 08:50 Ks. Łukasz Knieć o symbolice Objawienia Pańskiego Pokłon oddany Jezusowi przez Mędrców ze Wschodu, chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej - w porannej rozmowie… » więcej 2020-01-05, godz. 08:50 Ks. prof. Jerzy Kostorz o diecezjalnym spotkaniu ludzi sportu Dziś (5.01), już po raz 27. w parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, odbędzie się tradycyjne spotkanie ludzi sportu. Będzie Msza święta, opłatek… » więcej 2020-01-04, godz. 08:40 Iwona Kowalczuk o zmianach dotyczących segregowania śmieci Rok 2020 przyniósł zmiany w segregowaniu śmieci. Dotychczas opolanie korzystali z czterech pojemników, a od 1 stycznia mają ich już pięć. Co powinno trafiać… » więcej 2020-01-03, godz. 09:01 Barbara Pawlos o wprowadzeniu e-recept oraz o harmonogramie postojów dentobusu i mammobusu w naszym regionie. - Ten termin to tak naprawdę ostatni dzwonek, godzina „zero” - mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego NFZ, z… » więcej 2020-01-02, godz. 09:48 Dr hab. inż. Jarosław Mamala o wydarzeniach którymi w 2019 roku żył Park Naukowo Technologiczny w Opolu - Dla parku to był niesamowity rok - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” prof. Jarosław Mamala, prezes PNT. - Park bardzo mocno się rozbudował pod względem… » więcej 2020-01-01, godz. 08:35 Zbigniew Kubalańca o tym, jak się zmieni i od czego się rozpocznie przebudowa Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Nowy Rok, nowe otwarcie, a więc i nowy teatr. Lada dzień ruszy przebudowa Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. O tym, jak się zmieni i od czego się rozpocznie… » więcej 2019-12-31, godz. 15:15 Rozmowa z Dariuszem Świątczakiem i Aleksandrą Czechowską o bezpieczeństwie w noc sylwestrową nie tylko ludzi, ale… Sierż. sztab. Dariusz Świątczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu - Liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek – mówił w porannej rozmowie „W… » więcej
4546474849
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »