Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się…
2020-01-27, 09:31 Autor: Joanna Matlak

Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO

Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO
– Jeśli zostanę zgłoszony przez Senat albo grupę elektorów bądź Radę Uczelni to tak. Te kwestie reguluje statut uczelni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego, pytany o to czy będzie chciał ponownie zostać rektorem. Przypomnijmy, na UO rozpoczęła się procedura wyborcza. Jest na początkowym etapie, do 14 lutego potrwają bowiem wybory członków Uczelnianego Kolegium Elektorów.
Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na stanowisko rektora potrwa od 13 do 17 marca, następnie 19 marca nastąpi zaopiniowanie kandydatów przez Senat, a w dniach od 20 do 24 marca nastąpi wskazanie kandydatów na rektora przez Radę Uniwersytetu. W ostatnim dniu marca odbędzie się zebranie otwarte kandydatów, a zebranie wyborcze w celu wybrania zostanie zwołane na 7 kwietnia.

Rektor Masnyk wskazał, że ostatni rok był trudnym okresem. – Żegnam tamten rok bez żalu, bo nie było dobry rok dla środowiska akademickiego jako całości. Wiele było emocji, sporo napięć, a to nie sprzyjało budowie dobrej atmosfery. Od półtora roku tworzyliśmy nową jakość na uniwersytecie, bo ustawa 2.0 latem 2018 roku otworzyła nowy etap dla szkolnictwa wyższego – mówił prof. Masnyk.

Nasz gość wskazał, że przed Uniwersytetem Opolskim stoją poważne dwa wyzwania. – Po pierwsze chcemy zamknąć projekt, o którym się mówi od 3-4 lat, czyli pomologię prószkowską. Dzisiaj na platformie elektronicznej otwierane są koperty od oferentów, którzy przystąpili do przetargu na wykonanie projektu. Chcemy mieć przestrzeń do prowadzenia badań, edukowania w zakresie biologii, botaniki. Nazwaliśmy ją Międzynarodowe Centrum Naukowo-Rozwojowe na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego – powiedział nasz gość i wskazał kolejne wyzwanie, czyli budowę dużego laboratorium IT dla studentów informatyki i pracowników.

– Studenci chętnie podejmują takie studia, są potem duże możliwości podjęcia pracy i to jest projekt, który będziemy realizować wspólnie z miastem – mówił prof. Masnyk.

W porannej rozmowie padło także pytanie o fiasko fuzji z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu. – Proszę o to pytać rektora Halskiego i ministra Gowina. Mi się wydaje, że zrobiłem wszystko lub prawie wszystko co można było zrobić, by skłonić władze szkoły medycznej, by przekonać ministerstwo i władze regionu o sensowności łączenia potencjału naukowo-dydaktycznego. Z jakiś powodów, mi nieznanych, projekt został zamknięty latem ubiegłego roku. Instrumenty ma w ręku minister nauki i szkolnictwa wyższego. Może nastąpi jakaś refleksja u kolegów z PMWSZ. Jeszcze trzy tygodnie temu napisałem list do rektora Halskiego z zapytaniem, by ponownie rozważył ten projekt połączenia potencjału obydwu uczelni. Nie uzyskałem żadnej odpowiedzi – powiedział prof. Masnyk.

Zobacz także

2020-03-20, godz. 08:22 Łukasz Sowada o tym czy sesja Rady Miasta Opola się odbędzie i jak zapewnić radnym bezpieczeństwo Sesja rady miasta, którą zaplanowaliśmy na 26 marca odbędzie się planowo. Jedyna zmiana to miejsce, bo sesja odbędzie się nie w ratuszu, a w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym… » więcej 2020-03-19, godz. 08:35 Andrzej Buła o regionalnej pomocy dla organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw. - Priorytetem dla nas jest to, żebyśmy wypłacali zaliczki dla przedsiębiorców w ramach unijnych projektów. Staramy się rozmawiać z naszymi beneficjentami… » więcej 2020-03-18, godz. 09:39 Józef Swaczyna o przygotowaniu miejsc pod kwarantannę w powiecie strzeleckim - Mamy 150 miejsc w Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny. Teraz po stronie wojewody jest podpisanie umowy. Dostaliśmy jeszcze od wojewody pismo, aby na pierwszy… » więcej 2020-03-17, godz. 09:51 Jarosław Kończyło o przekształceniu szpitala w Kędzierzynie-Koźlu - W szpitalu przygotowaliśmy śluzy, żeby wydzielić tę część „brudną” od „czystej”. Wnioskowaliśmy o środki ochrony osobistej, one do nad docierają… » więcej 2020-03-16, godz. 08:58 Sebastian Szczurek o wstrzymaniu wyjazdów do sanatoriów oraz pomocy dla przedsiębiorców - Podjęliśmy decyzję, by nasze sale obsługi wyłączyć z bezpośredniej obsługi klientów, natomiast jeśli ktoś chce złożyć dokumenty, to oczywiście… » więcej 2020-03-15, godz. 08:30 Małgorzata Płaszczyk-Waligórska o konsumenckiej świadomości, a także o tym, co najczęściej trapi nas jako kons… 15 marca przypada Światowy Dzień Praw Konsumenta i Europejski Dzień Konsumenta. O naszej konsumenckiej świadomości, a także o tym, co najczęściej trapi… » więcej 2020-03-14, godz. 00:00 Basia Beuth i Michał Gołąb o Warsztatach Gitarowych fundacji BLUESOPOLE Fundacja BluesOpole przekonuje nas, że „Muzyka daje siłę”. O tym, kto może przyjść na warsztaty gitarowe, ale także o możliwości szkolenia wokalnego… » więcej 2020-03-13, godz. 08:55 Dr n. med. Anna Matejuk o przygotowaniu Opolskiego Sanepidu do badań genetycznych w celu identyfikacji koronawirusa Dr n. med. Anna Matejuk, Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny - Jest to skomplikowany aparat, udało nam się go kupić w bardzo szybkim tempie… » więcej 2020-03-12, godz. 10:30 Arkadiusz Wiśniewski o funkcjonowaniu miasta w obliczu zagrożenia koronawirusem – Pracujemy dalej, bo z jednej strony jest to troska o miasto, żeby ono mogło działać, bo potrzebna jest ciągłość pracy instytucji miejskich, z drugiej… » więcej 2020-03-11, godz. 09:22 Michał Siek o tym jakie rekomendacje popłynęły do szkół i przedszkoli z Ministerstwa Edukacji Narodowej - Trochę inaczej jest w szkołach średnich a w szkołach podstawowych. W średnich gromadzi się młodzież z większego terenu, z różnych miejscowości. W… » więcej
3839404142
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »