Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się…
2020-01-27, 09:31 Autor: Joanna Matlak

Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO

Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO
– Jeśli zostanę zgłoszony przez Senat albo grupę elektorów bądź Radę Uczelni to tak. Te kwestie reguluje statut uczelni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego, pytany o to czy będzie chciał ponownie zostać rektorem. Przypomnijmy, na UO rozpoczęła się procedura wyborcza. Jest na początkowym etapie, do 14 lutego potrwają bowiem wybory członków Uczelnianego Kolegium Elektorów.
Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na stanowisko rektora potrwa od 13 do 17 marca, następnie 19 marca nastąpi zaopiniowanie kandydatów przez Senat, a w dniach od 20 do 24 marca nastąpi wskazanie kandydatów na rektora przez Radę Uniwersytetu. W ostatnim dniu marca odbędzie się zebranie otwarte kandydatów, a zebranie wyborcze w celu wybrania zostanie zwołane na 7 kwietnia.

Rektor Masnyk wskazał, że ostatni rok był trudnym okresem. – Żegnam tamten rok bez żalu, bo nie było dobry rok dla środowiska akademickiego jako całości. Wiele było emocji, sporo napięć, a to nie sprzyjało budowie dobrej atmosfery. Od półtora roku tworzyliśmy nową jakość na uniwersytecie, bo ustawa 2.0 latem 2018 roku otworzyła nowy etap dla szkolnictwa wyższego – mówił prof. Masnyk.

Nasz gość wskazał, że przed Uniwersytetem Opolskim stoją poważne dwa wyzwania. – Po pierwsze chcemy zamknąć projekt, o którym się mówi od 3-4 lat, czyli pomologię prószkowską. Dzisiaj na platformie elektronicznej otwierane są koperty od oferentów, którzy przystąpili do przetargu na wykonanie projektu. Chcemy mieć przestrzeń do prowadzenia badań, edukowania w zakresie biologii, botaniki. Nazwaliśmy ją Międzynarodowe Centrum Naukowo-Rozwojowe na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego – powiedział nasz gość i wskazał kolejne wyzwanie, czyli budowę dużego laboratorium IT dla studentów informatyki i pracowników.

– Studenci chętnie podejmują takie studia, są potem duże możliwości podjęcia pracy i to jest projekt, który będziemy realizować wspólnie z miastem – mówił prof. Masnyk.

W porannej rozmowie padło także pytanie o fiasko fuzji z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu. – Proszę o to pytać rektora Halskiego i ministra Gowina. Mi się wydaje, że zrobiłem wszystko lub prawie wszystko co można było zrobić, by skłonić władze szkoły medycznej, by przekonać ministerstwo i władze regionu o sensowności łączenia potencjału naukowo-dydaktycznego. Z jakiś powodów, mi nieznanych, projekt został zamknięty latem ubiegłego roku. Instrumenty ma w ręku minister nauki i szkolnictwa wyższego. Może nastąpi jakaś refleksja u kolegów z PMWSZ. Jeszcze trzy tygodnie temu napisałem list do rektora Halskiego z zapytaniem, by ponownie rozważył ten projekt połączenia potencjału obydwu uczelni. Nie uzyskałem żadnej odpowiedzi – powiedział prof. Masnyk.

Zobacz także

2020-04-10, godz. 09:52 Janusz Kowalski i Urszula Gawor w specjalnym programie upamiętniającym 10 rocznicę katastrofy smoleńskiej Janusz Kowalski, poseł i wiceminister - Pamiętam ten dzień, zadzwonił do mnie wtedy Arkadiusz Karbowiak i zapytał czy tam byłem. Ja w ogóle nie wiedziałem… » więcej 2020-04-09, godz. 09:06 Tomasz Krzemienowski o tym, jak w czasach epidemii wygląda praca inspektorów pracy – Inspekcja pracuje teraz na nieco zwolnionych obrotach. Jeśli chodzi o biuro to jest nas tutaj trzon niezbędny do funkcjonowania urzędu, niemniej inspektorzy… » więcej 2020-04-08, godz. 11:22 Rafał Tkacz o ustawie uchwalonej przez sejm, która dotyczy głosowania korespondencyjnego - Wcześniej były to osoby niepełnosprawne, od kilku tygodni mogły głosować także osoby starsze powyżej 65 roku życia oraz osoby przebywające na kwarantannie… » więcej 2020-04-07, godz. 09:56 Agnieszka Gabruk o kurierze społecznym oraz webinariach dla seniorów - Do naszego systemu trafiają pierwsze nowe osoby, choćby z powodu utraty pracy, ale do tej pory pomoc społeczna koncentruje się na tych osobach, które już… » więcej 2020-04-06, godz. 08:26 Marcin Ociepa w porannej rozmowie "W cztery oczy" - Ostatecznie dowiemy się pewnie w połowie kwietnia, kiedy minister zdrowia, który jest konstytucyjnie odpowiedzialny za te kwestie, zdecyduje czy sytuacja… » więcej 2020-04-05, godz. 08:24 Marek Bocianowski o Dniu Leśnika i Drzewiarza 5 kwietnia, w Dniu Leśnika i Drzewiarza, Marek Bocianowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków, opowiedział o tym, jak ważne są lasy i co zawdzięczamy… » więcej 2020-04-04, godz. 08:24 Katarzyna Małkowska o codziennej służbie medycznej w szeregach wojska W dniu Święta Wojskowej Służby Zdrowia rozmawialiśmy z młodszym chorążym Katarzyną Małkowską z Grupy Zabezpieczenia Medycznego 10 Opolskiej Brygady… » więcej 2020-04-03, godz. 09:27 Jarosław Kończyło o otwarciu Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w monoprofilowym szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu - Zespół ratownictwa medycznego przywiózł nam pacjenta, który miał wiele chorób. Jego stan… » więcej 2020-04-01, godz. 09:21 Ks. Arnold Drechsler o opolskiej odsłonie ogólnopolskiej akcji #PomocdlaSeniora Cartias Polska przeznacza 1 milion złotych na nową akcję #Pomoc Dla Seniora. Pieniądze trafiły też do opolskiej Stacji Caritas. - Ten milion złotych podzielono… » więcej 2020-03-31, godz. 09:51 Michał Siek o zdalnych próbnych egzaminach i zakupie sprzętu dla uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki – O tym decydują same szkoły. Niektóre organizowały już sobie egzaminy próbne, niektóre już nawet dwa takie przeprowadzały, albo we współpracy z jakimś… » więcej
3637383940
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »