Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się…
2020-01-27, 09:31 Autor: Joanna Matlak

Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO

Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO
– Jeśli zostanę zgłoszony przez Senat albo grupę elektorów bądź Radę Uczelni to tak. Te kwestie reguluje statut uczelni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego, pytany o to czy będzie chciał ponownie zostać rektorem. Przypomnijmy, na UO rozpoczęła się procedura wyborcza. Jest na początkowym etapie, do 14 lutego potrwają bowiem wybory członków Uczelnianego Kolegium Elektorów.
Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na stanowisko rektora potrwa od 13 do 17 marca, następnie 19 marca nastąpi zaopiniowanie kandydatów przez Senat, a w dniach od 20 do 24 marca nastąpi wskazanie kandydatów na rektora przez Radę Uniwersytetu. W ostatnim dniu marca odbędzie się zebranie otwarte kandydatów, a zebranie wyborcze w celu wybrania zostanie zwołane na 7 kwietnia.

Rektor Masnyk wskazał, że ostatni rok był trudnym okresem. – Żegnam tamten rok bez żalu, bo nie było dobry rok dla środowiska akademickiego jako całości. Wiele było emocji, sporo napięć, a to nie sprzyjało budowie dobrej atmosfery. Od półtora roku tworzyliśmy nową jakość na uniwersytecie, bo ustawa 2.0 latem 2018 roku otworzyła nowy etap dla szkolnictwa wyższego – mówił prof. Masnyk.

Nasz gość wskazał, że przed Uniwersytetem Opolskim stoją poważne dwa wyzwania. – Po pierwsze chcemy zamknąć projekt, o którym się mówi od 3-4 lat, czyli pomologię prószkowską. Dzisiaj na platformie elektronicznej otwierane są koperty od oferentów, którzy przystąpili do przetargu na wykonanie projektu. Chcemy mieć przestrzeń do prowadzenia badań, edukowania w zakresie biologii, botaniki. Nazwaliśmy ją Międzynarodowe Centrum Naukowo-Rozwojowe na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego – powiedział nasz gość i wskazał kolejne wyzwanie, czyli budowę dużego laboratorium IT dla studentów informatyki i pracowników.

– Studenci chętnie podejmują takie studia, są potem duże możliwości podjęcia pracy i to jest projekt, który będziemy realizować wspólnie z miastem – mówił prof. Masnyk.

W porannej rozmowie padło także pytanie o fiasko fuzji z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu. – Proszę o to pytać rektora Halskiego i ministra Gowina. Mi się wydaje, że zrobiłem wszystko lub prawie wszystko co można było zrobić, by skłonić władze szkoły medycznej, by przekonać ministerstwo i władze regionu o sensowności łączenia potencjału naukowo-dydaktycznego. Z jakiś powodów, mi nieznanych, projekt został zamknięty latem ubiegłego roku. Instrumenty ma w ręku minister nauki i szkolnictwa wyższego. Może nastąpi jakaś refleksja u kolegów z PMWSZ. Jeszcze trzy tygodnie temu napisałem list do rektora Halskiego z zapytaniem, by ponownie rozważył ten projekt połączenia potencjału obydwu uczelni. Nie uzyskałem żadnej odpowiedzi – powiedział prof. Masnyk.

Zobacz także

2020-04-20, godz. 08:47 Adam Krupa o funkcjonowaniu gminy w dobie pandemii Adam Krupa, burmistrz Głubczyc - Wirus na pewno wpłynie na budżet, na dzień dzisiejszy nie mamy jeszcze takich informacji, ale np. za miesiąc marzec podatek… » więcej 2020-04-19, godz. 08:30 Paweł Pośpiech – prezes Polskiego Związku Krótkofalowców okręg 11 w Opolu o historii i przyszłości tej pasji - Internet, rozwój komunikacji masowej wcale nie zagrażają krótkofalowcom. Wręcz przeciwnie: udostępniają dodatkowe platformy kontaktów między krótkofalowcami… » więcej 2020-04-18, godz. 08:30 Elżbieta Molak – wojewódzki konserwator zabytków w Opolu o obecnej kondycji opolskich pomników historii - Jesteśmy regionem bardzo bogatym w zabytki. Więcej od nas statystycznie w porównaniu do liczby ludności mają jedynie województwa dolnośląskie i małopolskie… » więcej 2020-04-17, godz. 09:32 Mł. bryg. Dariusz Gieroń o działaniach podejmowanych przez straż w związku z koronawirusem - Niestety, tak jak na przeważającej powierzchni kraju, mamy 3 stopień zagrożenia pożarowego w lasach i to mocno niepokoi. Na tę chwilę mieliśmy około… » więcej 2020-04-16, godz. 09:11 Andrzej Kasiura o o realizowanych inwestycjach, budżetowych cięciach i wprowadzaniu ulg dla mieszkańców czy przeds… - Tegoroczny budżet był wysoki oparty na inwestycjach, ale teraz trudno powiedzieć czy wszystkie będą realizowane, na razie te główne, czyli np. przebudowa… » więcej 2020-04-15, godz. 08:37 Szymon Ogłaza o tym, że koronawirus nie utrudnił znacząco prac na drogach wojewódzkich – Koronawirus nie utrudnił nam znacząco prac. Firmy, które wykonują remonty na drogach mają drobne problemy, zwłaszcza z ludźmi do pracy, ale nie ma to… » więcej 2020-04-14, godz. 10:12 Podkom. Karol Brandys o drogowych kontrolach i wielkanocnej mobilizacji funkcjonariuszy - Przez te trzy dni świąt policjanci ukarali 143 osoby, które nie zastosowały się czy to do zakazu gromadzenia się czy też były to osoby, które złamały… » więcej 2020-04-13, godz. 08:30 O. Wojciech Ziółek, jezuita, proboszcz parafii w syberyjskim Tomsku Zamknięcie granic w dobie pandemii niejednokrotnie wymusza korektę planów. O. Wojciech Ziółek, jezuita, proboszcz parafii w syberyjskim Tomsku, tę Wielkanoc… » więcej 2020-04-12, godz. 08:20 Ks. bp Andrzej Czaja ze słowem wsparcia na ten szczególny czas Wielkiej Nocy Tegoroczna Wielkanoc jest szczególna. Istota Świąt Zmartwychwstania Pańskiego pozostaje niezmienna, ale okoliczności stawiają nas w obliczu nowych wyzwań… » więcej 2020-04-11, godz. 08:40 Ojciec Roman Bielecki o zadumie, świątecznym czasie i wyjątkowej oprawie świąt W Wielką Sobotę porozmawialiśmy z o. Romanem Bieleckim, dominikaninem, redaktorem naczelnym miesięcznika „W drodze”. Dominikanie postrzegani są jako znawcy… » więcej
3536373839
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »