Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji…
2020-01-16, 10:05 Autor: Joanna Matlak

Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego

Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego
– Marka polska jest trochę starsza niż państwo polskie, bo powstała w 1916 roku – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu. Nasz gość opowiadał o okolicznościach powstania polskiej marki, o której będzie mowa podczas konferencji naukowej, która odbędzie się jutro o godzinie 11.00 w Instytucie Śląskim w Opolu.
– Wówczas dwóch cesarzy państw centralnych, czyli Austro-Wegięr i Niemiec postanowiło zaskarbić sobie przychylność Polaków podczas toczącej się wojny. Ogromne straty spowodowały, że chciano zachęcić rekruta, chciano pokazać, że być może pod auspicjami państw centralnych będzie można myśleć o zbudowaniu państwa polskiego. Stąd też powstała Rada Regencyjna, Polska Siła Zbrojna, a sam generał gubernator, który z ramienia cesarstwa niemieckiego nadzorował powstające Królestwo, podjął decyzję że należy wprowadzić taką walutę – opowiadał dr Kuświk.

Zdaniem naszego gościa, marka polska była właściwie emanacją marki niemieckiej. – Nazwano ją marką polską, była drukowana w Belinie, były specjalne banknoty półmarkowe, jednomarkowe o różnych nominałach – mówił dr Kuświk.

Grafika marek polskich była bardzo prosta, bo znajdowało się na nich godło państwowe, czyli polski orzeł. – To też miało być symbolem dla Polaków. Był to ukoronowany polski orzeł, trochę stylizowany na czasy złotego wieku, czyli z czasów Zygmunta Augusta i Zygmunta Starego. Były to takie renesansowe orły z bogato zdobionym ogonem – mówił dyrektor Instytutu.

Konferencja odbędzie się jutro o godzinie 11.00 w Instytucie Śląskim w Opolu. Poniżej lista gości:
  • prof. dr hab. Wojciech Morawski (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) - "Waluty na ziemiach polskich 1914-1923",
  • dr hab. Tomasz Głowiński, prof. UWr (Uniwersytet Wrocławski) - "Złoty polski w latach 1924-1944",
  • dr hab. Cecylia Leszczyńska (Uniwersytet Warszawski) - "Złoty Polski Ludowej – wybrane zagadnienia z zakresu polityki pieniężnej i kursowej".

Dr Bartosz Kuświk z kolei opowie o pieniądzu zastępczym na Śląsku. Konferencji będzie towarzyszyła wystawa numizmatyczna, którą będzie można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu do 30 stycznia.

Zobacz także

2019-12-20, godz. 09:05 Wacław Bortnik i Krzysztof Kukulski o regulacjach w populacji dzików Wacław Bortnik, wojewódzki inspektor weterynarii - Nie ma takich przypadków i mam nadzieję, że ich nie będzie, ale procedur przestrzegamy od miesięcy –… » więcej 2019-12-19, godz. 11:23 Piotr Woźniak i Robert Tistek o łączeniu się partii i stowarzyszeń i czy im to wychodzi na dobre Piotr Woźniak, szefa SLD w regionie - Z jednej strony szkoda, a z drugiej dobrze – tak powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Piotr Woźniak, szef… » więcej 2019-12-18, godz. 09:37 Violetta Porowska i Teresa Barańska o zmianie na stanowisku wicewojewody opolskiego Violetta Porowska, poseł i szefowa PiS na Opolszczyźnie - To kandydatura kompletna na stanowisko wicewojewody – tak o Teresie Barańskiej, nowej wicewojewodzie… » więcej 2019-12-17, godz. 09:52 Martyna Nakonieczny i Zbigniew Kubalańca o budżecie na 2020 rok Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa. - Pierwszy raz radni nowej kadencji pracowali nad budżetem, on był całkowicie… » więcej 2019-12-16, godz. 09:58 Dr Marek Kawa i redaktor Bogusław Mrukot o prawyborach do wyborów na prezydenta Dr Marek Kawa, amerykanista - Demokracja amerykańska liczy sobie prawie 300 lat i są to procedury bardzo scementowane. One wrosły w oparciu o pewną myśl z… » więcej 2019-12-15, godz. 08:35 Monika Grad i Igor Skrzypczak o cyklu spotkań pt. "Skuteczne Wychowanie 2019" Stowarzyszenie Opolskie Centrum Profilaktyki Środowiskowej kończy cykl spotkań pt. "Skuteczne Wychowanie 2019". O wnioski z warsztatów, poczynione obserwacje… » więcej 2019-12-14, godz. 08:35 Mł. bryg. Dariusz Gieroń o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które pozwalają uniknąć zagrożenia pożarowego Zima to czas szczególnego zagrożenia pożarowego. Podstawowe zasady bezpieczeństwa, które pozwalają uniknąć groźnych sytuacji, przypomniał mł. bryg… » więcej 2019-12-13, godz. 11:23 Dr Zbigniew Bereszyński i dr Tomasz Greniuch o wprowadzenie stanu wojennego na Opolszczyźnie i działaniach IPN o tym… Dr Zbigniew Bereszyński, legendarny opozycjonista i historyk, od lat bada dzieje opozycji w czasach PRL – Pracowałem na moją monografią rewolucji solidarnościowej… » więcej 2019-12-12, godz. 10:02 Małgorzata Adamska i Michał Wojczyszyn o innowacjach i wsparciu dla przedsiębiorców Małgorzata Adamska, dyrektor OCRG ds. wyboru projektów - Nabór jest skierowany do najszerszej grupy przedsiębiorców, bo to jest jedyny nabór w którym duży… » więcej 2019-12-11, godz. 09:06 Adrian Czubak i Tomasz Wiciak o wsparciu Funduszu Dróg Samorządowych dla samorządów Adrian Czubak, wojewoda opolski - Definitywnie zamykamy rok 2019, a rok 2020 już otworzyliśmy, bo jesteśmy już po naborach.– mówił w porannej rozmowie… » więcej
4748495051
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »