Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji…
2020-01-16, 10:05 Autor: Joanna Matlak

Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego

Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego
– Marka polska jest trochę starsza niż państwo polskie, bo powstała w 1916 roku – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu. Nasz gość opowiadał o okolicznościach powstania polskiej marki, o której będzie mowa podczas konferencji naukowej, która odbędzie się jutro o godzinie 11.00 w Instytucie Śląskim w Opolu.
– Wówczas dwóch cesarzy państw centralnych, czyli Austro-Wegięr i Niemiec postanowiło zaskarbić sobie przychylność Polaków podczas toczącej się wojny. Ogromne straty spowodowały, że chciano zachęcić rekruta, chciano pokazać, że być może pod auspicjami państw centralnych będzie można myśleć o zbudowaniu państwa polskiego. Stąd też powstała Rada Regencyjna, Polska Siła Zbrojna, a sam generał gubernator, który z ramienia cesarstwa niemieckiego nadzorował powstające Królestwo, podjął decyzję że należy wprowadzić taką walutę – opowiadał dr Kuświk.

Zdaniem naszego gościa, marka polska była właściwie emanacją marki niemieckiej. – Nazwano ją marką polską, była drukowana w Belinie, były specjalne banknoty półmarkowe, jednomarkowe o różnych nominałach – mówił dr Kuświk.

Grafika marek polskich była bardzo prosta, bo znajdowało się na nich godło państwowe, czyli polski orzeł. – To też miało być symbolem dla Polaków. Był to ukoronowany polski orzeł, trochę stylizowany na czasy złotego wieku, czyli z czasów Zygmunta Augusta i Zygmunta Starego. Były to takie renesansowe orły z bogato zdobionym ogonem – mówił dyrektor Instytutu.

Konferencja odbędzie się jutro o godzinie 11.00 w Instytucie Śląskim w Opolu. Poniżej lista gości:
  • prof. dr hab. Wojciech Morawski (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) - "Waluty na ziemiach polskich 1914-1923",
  • dr hab. Tomasz Głowiński, prof. UWr (Uniwersytet Wrocławski) - "Złoty polski w latach 1924-1944",
  • dr hab. Cecylia Leszczyńska (Uniwersytet Warszawski) - "Złoty Polski Ludowej – wybrane zagadnienia z zakresu polityki pieniężnej i kursowej".

Dr Bartosz Kuświk z kolei opowie o pieniądzu zastępczym na Śląsku. Konferencji będzie towarzyszyła wystawa numizmatyczna, którą będzie można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu do 30 stycznia.

Zobacz także

2019-12-30, godz. 09:19 Łukasz Sowada i Sławomir Batko podsumowują pracę Rady Miasta Opole Łukasza Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola Podsumowaliśmy rok 2019 i dowiedzieliśmy się jak przebiegać będzie ostatnie posiedzenie Rady Miasta Opole… » więcej 2019-12-29, godz. 09:00 Dr Artur Żurakowski o bilansie zysków i strat niedziel handlowych W 2019 było ich piętnaście, a w całym 2020 roku będzie tylko siedem. Mowa o niedzielach handlowych. Przypomnijmy, ustawa ograniczająca handel w niedzielę… » więcej 2019-12-28, godz. 09:00 Sebastian Szczurek o wprowadzeniu tzw. Małego ZUS-u Około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców w 2020 roku będzie mogło skorzystać z tzw. Małego ZUS-u Plus. To rozwiązanie dla najmniejszych firm, których… » więcej 2019-12-27, godz. 10:32 Ks. Waldemar Klinger i Krzysztof Maślak o zbiórce pieniędzy na rzecz renowacji Opolskiej Katedry i fałszywych wolo… ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry - Potrzebujemy jeszcze co najmniej kilkunastu milionów - mówił w porannej rozmowie "W 4 oczy" ks. Waldemar… » więcej 2019-12-26, godz. 08:35 Ks. dr Andrzej Demitrów o istocie męczeństwa i współczesnych męczennikach chrześcijańskich W drugim dniu Świąt zapytaliśmy o pozornie drastyczny kontrast pomiędzy Bożym Narodzeniem a przypadającym dziś (26.12) świętem św. Szczepana, pierwszego… » więcej 2019-12-25, godz. 08:35 Ks. Łukasz Knosala o tym, jak młodzi ludzie chcą przeżywać czas świąt Bożego Narodzenia W bożonarodzeniowy poranek zapytaliśmy, co dziś dla młodzieży oznacza świętowanie? Czy tradycja jest dla nich atrakcyjna? Jak młodzi ludzie chcą przeżywać… » więcej 2019-12-24, godz. 09:05 Ks. bp Rudolf Pierskała o sens Świąt Bożego Narodzenia i ks. Arnold Drechsler Bożonarodzeniowej Zbiórce Żywnoś… Ks. Rudolf Pierskała, biskup pomocniczy diecezji opolskiej - Istotą i sensem Świąt Bożego Narodzenia jest to, żeby odkryć w stajence Jezusa, który… » więcej 2019-12-23, godz. 10:01 Marcin Ociepa o swojej politycznej drodze i Janusz Kowalski o sytuacji w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej – Słowo klucz to „technologie”, które wcześniej były pod moją pieczą w Ministerstwie Przedsiębiorczości… » więcej 2019-12-22, godz. 08:35 Grażyna Kotarska o inicjatywie „Wigilia bez granic" W Polsce po raz czwarty, a w naszym mieście po raz drugi można się włączyć w piękną inicjatywę „Wigilia bez granic”. O tym, jak zaprosić cudzoziemca… » więcej 2019-12-21, godz. 08:35 Dariusz Chwist o korzyściach płynących z morsowania W przedświątecznym czasie próbowaliśmy zachęcić do aktywności, która cieszy się coraz większą popularnością. O korzyściach płynących z morsowania… » więcej
4647484950
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »