Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji…
2020-01-16, 10:05 Autor: Joanna Matlak

Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego

Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego
– Marka polska jest trochę starsza niż państwo polskie, bo powstała w 1916 roku – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu. Nasz gość opowiadał o okolicznościach powstania polskiej marki, o której będzie mowa podczas konferencji naukowej, która odbędzie się jutro o godzinie 11.00 w Instytucie Śląskim w Opolu.
– Wówczas dwóch cesarzy państw centralnych, czyli Austro-Wegięr i Niemiec postanowiło zaskarbić sobie przychylność Polaków podczas toczącej się wojny. Ogromne straty spowodowały, że chciano zachęcić rekruta, chciano pokazać, że być może pod auspicjami państw centralnych będzie można myśleć o zbudowaniu państwa polskiego. Stąd też powstała Rada Regencyjna, Polska Siła Zbrojna, a sam generał gubernator, który z ramienia cesarstwa niemieckiego nadzorował powstające Królestwo, podjął decyzję że należy wprowadzić taką walutę – opowiadał dr Kuświk.

Zdaniem naszego gościa, marka polska była właściwie emanacją marki niemieckiej. – Nazwano ją marką polską, była drukowana w Belinie, były specjalne banknoty półmarkowe, jednomarkowe o różnych nominałach – mówił dr Kuświk.

Grafika marek polskich była bardzo prosta, bo znajdowało się na nich godło państwowe, czyli polski orzeł. – To też miało być symbolem dla Polaków. Był to ukoronowany polski orzeł, trochę stylizowany na czasy złotego wieku, czyli z czasów Zygmunta Augusta i Zygmunta Starego. Były to takie renesansowe orły z bogato zdobionym ogonem – mówił dyrektor Instytutu.

Konferencja odbędzie się jutro o godzinie 11.00 w Instytucie Śląskim w Opolu. Poniżej lista gości:
  • prof. dr hab. Wojciech Morawski (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) - "Waluty na ziemiach polskich 1914-1923",
  • dr hab. Tomasz Głowiński, prof. UWr (Uniwersytet Wrocławski) - "Złoty polski w latach 1924-1944",
  • dr hab. Cecylia Leszczyńska (Uniwersytet Warszawski) - "Złoty Polski Ludowej – wybrane zagadnienia z zakresu polityki pieniężnej i kursowej".

Dr Bartosz Kuświk z kolei opowie o pieniądzu zastępczym na Śląsku. Konferencji będzie towarzyszyła wystawa numizmatyczna, którą będzie można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu do 30 stycznia.

Zobacz także

2020-02-08, godz. 00:00 Kpt. Katarzyna Idziorek i chor. Gabriela Mos o Święcie Służby Więziennej Na pamiątkę dnia, w którym Józef Piłsudski ogłosił dekret dający początek więziennictwu w odrodzonej Polsce, 8 lutego obchodzimy Święto Służby Więziennej… » więcej 2020-02-09, godz. 09:05 Mariola Urbaniak o atrakcjach na czas ferii Rozpoczęły się ferie, więc czas przedstawić atrakcje przygotowane dla dzieci spędzających ten okres w Opolu. O spotkaniach z bohaterami bajek, Kolorowej… » więcej 2020-02-06, godz. 08:52 Maciej Stefański o realizacji programu "Czyste Powietrze" - Nie komentuję tego co robili poprzednicy, liczy się przyszłość i to co ja robię. Nie chce tego komentować, skomentowała to już Najwyższa Izba Kontroli… » więcej 2020-02-05, godz. 09:01 Katarzyna Kownacka o naborze dla firm na innowacje w OCRG Gościem porannej rozmowy była Katarzyna Kownacka, rzecznik Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Pytaliśmy o szczegóły zakończonego już naboru na innowacje… » więcej 2020-02-04, godz. 09:19 Janusz Madej o wynikach kontroli procesu wdrażania rządowego programu „Czyste Powietrze” - Zakresem kontroli objęliśmy przygotowanie do realizacji programu „Czyste Powietrze”, a także załatwianie wniosków o dofinansowanie i dokonywanie płatności… » więcej 2020-02-03, godz. 09:20 Arkadiusz Wiśniewski o zakupie elektrycznych autobusów, remoncie dworca PKS oraz wysokości opłat za odbiór odpadów… - Myślimy, żeby pójść w kierunku własnej instalacji międzygminnej z której byśmy korzystali. Do tej pory rozważaliśmy wejście na rynek odbioru śmieci… » więcej 2020-02-02, godz. 08:00 S. Maria Laura Sztefko i s. Maria Tobiasza Kuboszek gośćmi rozmowy "W cztery oczy" 2 lutego to w Kościele katolickim święto Ofiarowania Pańskiego. Od 1997 r. w tym dniu obchodzony jest również Dzień Życia Konsekrowanego. Istotę życia… » więcej 2020-02-01, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak w porannej rozmowie "W cztery oczy" Urząd Marszałkowski po raz siedemnasty zaprasza do konkursu "Opolska Marka". O nowych kategoriach konkursowych, odświeżonej formule konkursu opowiedziała… » więcej 2020-01-31, godz. 09:04 Jarosław Mamala o pracy na Politechnice Opolskiej - Naszej uczelni brakuje mentoringu, a trzeba dać jakość nowym pracownikom, pokazać, że uczelnia wspiera pracowników i że mogą się rozwijać – mówił… » więcej 2020-01-30, godz. 08:42 Barbara Kamińska gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” - Jestem trochę zbulwersowana tym, że sytuacja, która dotyczy portfela każdego z mieszkańców, nie została w pełni wynegocjowana - mówiła w porannej rozmowie… » więcej
4243444546
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »