Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Marcin Ociepa o swojej politycznej drodze i Janusz…
2019-12-23, 10:01 Autor: Maciej Wajler

Marcin Ociepa o swojej politycznej drodze i Janusz Kowalski o sytuacji w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny

Marcin Ociepa o swojej politycznej drodze
Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej
– Słowo klucz to „technologie”, które wcześniej były pod moją pieczą w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, a teraz będą w MON – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Marcin Ociepa, niedawno powołany na stanowisko wiceministra obrony narodowej.
– Różne są wyobrażenia na temat pracy ministerialnej, ale w znacznej mierze, jeżeli ktoś ma poczucie służby publicznej, to jest do dyspozycji premiera, jeśli chodzi o zadania, które należy brać na siebie. Dostałem taką propozycję, żeby z większym zaangażowaniem wesprzeć polską armię jeśli chodzi o innowacyjność, badania i rozwój i wykorzystanie środków, które na to mamy i po prostu to zadanie przyjąłem – mówił Ociepa.

Nasz gość powiedział, że nie była to jedyna propozycja. Przypomnijmy, w przestrzeni medialnej pojawiały się informacje jakoby miał wejść do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. – To są uprzejme, ale jednak spekulacje – powiedział Marcin Ociepa.

– To nie jest nadzwyczajna zmiana w tym sensie, że mieliśmy wybory. Zgodnie z prawem, jak wszyscy ministrowie złożyłem dymisję, premier miał 3 miesiące, by je przyjąć, mojej nie przyjął, tylko przydzielił mi nowe obowiązki w Ministerstwie Obrony Narodowej. To wyjątkowy resort i służba Polsce, która ma przecież ponad 1000 lat chlubnej tradycji. Przed nami wiele wyzwań. Nieraz podkreślałem, że świat pędzi do przodu i wielkim wyzwaniem jest przygotowanie administracji do tych spraw i to samo, a może nawet bardziej dotyczy obronności – wyjaśnia.

Gościa rozmowy „ W cztery oczy” pytaliśmy też o trwające prace nad Strategią Rozwoju Województwa Opolskiego, a także o orędzie Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego.
Janusz Kowalski o sytuacji w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny
Janusz Kowalski, wiceminister w resorcie aktywów państwowych
– To jest czystka – mówił w „Poglądach i osądach” Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, który złożył u ministra kultury interpelację ws. sytuacji w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. Przypomnijmy, placówka została do końca roku zamknięta. Powodem jest reorganizacja jej pracy, z czym wiążą się zwolnienia pracowników.

– Jest 1,5 roku przed wspaniałą rocznicą wybuchu III powstania śląskiego i bitwy o Górę św. Anny, bo ta bitwa była pod koniec maja 1921 roku. Teraz mamy stulecie I powstania śląskiego z 1919 roku. Dyrektor MŚO Monika Ożóg jest krytykowana przez swoje poprzedniczki, m.in. panią Urszulę Zajączkowską, które na pewno nie mają związku z polityką, bo są to merytoryczne osoby i nagradzane – zaznaczył wiceminister.

– Te wszystkie działania, które mają na celu reorganizację, stawiają pod znakiem zapytania bytność placówki. Temu trzeba powiedzieć stanowcze „nie”. Dla nas, Polaków, jest ważna walka naszych rodaków, aby ta część wróciła na stałe po kilkuset latach zaborów. Nie wszystko się udało, ale bitwa przesądziła, zmieniono werdykt plebiscytu na Górnym Śląsku i większa część przemysłu węglowego wróciła do Polski. O tym należy pamiętać. Zwróciłem się do ministra kultury z interpelacją poselską, aby rozważyć interwencję i być może współprowadzić tę ważną placówkę – mówił Kowalski.

Naszego gościa pytaliśmy też o sytuację wokół SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Katowickiej w Opolu.
Z Marcinem Ociepą rozmawia Joanna Matlak
Z Januszem Kowalskim rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2020-01-19, godz. 09:00 S. Aldona Skrzypiec SSpS o inicjatywie budowy Domu Nadziei W Opolu powstanie Dom Nadziei. Ruszył remont i zbiórka pieniędzy na ten cel. Dziś (19.01) w Opolu zagra Krzysztof Cugowski, a dochód z koncertu zostanie przeznaczony… » więcej 2020-01-18, godz. 09:00 Paulina Bilicz o fenomenie Puchatka, ale i o innych ważnych książkach 18 stycznia urodził się Alan Aleksander Milne – autor książek o bardzo znanym misiu. Nic dziwnego, że właśnie ten dzień wskazano jako Międzynarodowy… » więcej 2020-01-17, godz. 09:02 Przemysław Pospieszyński o wyjaśnieniach w sprawie współtworzenia strony pt. " Ośmiornica Wiśniewskiego" - To nie była strona hejterska, to była strona gdzie pojawiały się krytyczne posty. Większość z nich to były linki do lokalnych mediów o poczynaniach… » więcej 2020-01-16, godz. 10:05 Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego – Marka polska jest trochę starsza niż państwo polskie, bo powstała w 1916 roku – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartosz Kuświk… » więcej 2020-01-15, godz. 09:02 Janina Kuźmicka o przebiegu próbnego spisu powszechnego, który stanowi wstęp do przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego… - Spisy próbne są dwa, jeden już był przeprowadzany w dwóch gminach w kraju, w ubiegłym roku, w październiku. Odbył się w dwóch gminach w województwie… » więcej 2020-01-14, godz. 09:56 Violetta Porowska o wczorajszej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Namysłowie i transferach między partiami w ramach… – To była historyczna wizyta prezydenta – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska, poseł i szefowa PiS na Opolszczyźnie pytana… » więcej 2020-01-13, godz. 09:07 Bartłomiej Stawiarski o dzisiejszej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Namysłowie – Prezydent Andrzej Duda będzie dziś (13.01) w Namysłowie po godzinie 18.00, żeby się przygotować do otwartego spotkania z mieszkańcami, które rozpocznie… » więcej 2020-01-12, godz. 09:00 Wojciech Murański, rzecznik opolskiego sztabu WOŚP o tym, że finałowy dzień to nie tylko zbiórka pieniężna, ale… Czas na 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziś (12.01) na (o)polskie ulice wyruszą setki wolontariuszy. Wojciech Murański, rzecznik opolskiego… » więcej 2020-01-11, godz. 09:00 Dr Magdalena Golachowska o coraz bardziej popularnych dietach, a także o zmianie nawyków żywieniowych człowieka 11 stycznia przypada Światowy Dzień Wegetarian. O coraz bardziej popularnych dietach, a także o zmianie nawyków żywieniowych, które każdemu wyjdą na zdrowie… » więcej 2020-01-10, godz. 10:02 Izabela Kik o problematyce ochrony zdrowia roślin - Kilka dni temu, dokładnie 7 stycznia odbyła się bardzo uroczysta inauguracja która wdraża Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin – mówiła w porannej rozmowie… » więcej
4445464748
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »