Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Wacław Bortnik i Krzysztof Kukulski o regulacjach…
2019-12-20, 09:05 Autor: Maciej Wajler

Wacław Bortnik i Krzysztof Kukulski o regulacjach w populacji dzików

Wacław Bortnik o regulacjach w populacji dzików
Wacław Bortnik, wojewódzki inspektor weterynarii
- Nie ma takich przypadków i mam nadzieję, że ich nie będzie, ale procedur przestrzegamy od miesięcy – mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Wacław Bortnik, wojewódzki inspektor weterynarii, pytany o to, czy na Opolszczyźnie pojawił się afrykański pomór świń.



- Ze względu na to, że jesteśmy strefą białą, czyli czystą, przede wszystkim skupiamy się na monitoringu. Podnosimy zwłoki tzw. komunikacyjne jeśli chodzi o dzika, podnosimy truchła, czyli te części które rozkładają się gdzieś w lesie. Jeśli je napotykamy to przesyłamy do badania, pobieramy krew i osocze i przesyłamy je do laboratoriów. Badania na razie niczego nie wykazują, Opolszczyzna jest bezpieczna – mówił inspektor.
Zwrócił uwagę, że jednocześnie będą dokonywane przeszukiwania, do których zobowiązani są wojewodowie i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego i inspekcje weterynaryjne. - Będą trwały na pewno do końca roku jak i po nowym – mówił Bortnik.

Nasz gość zwrócił uwagę, że sprawa z ASF było zaskoczeniem. – Ni stąd, ni zowąd, 300 km stąd, znalazł się zakażony dzik w lubuskiem. A później się posypało – mówił Bortnik i wspomniał o innych województwach, które walczą z ASF.

Wacław Bortnik zwrócił uwagę, że masowy odstrzał dzików to jedyna droga i przypomniał o procedowanej w tej chwili specustawie, która zakłada m.in. możliwość przeprowadzenia odstrzału przez policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy oraz zakaz blokowania polowań przez ich przeciwników.



- Czekamy na tę specustawę, bo to już jest stan „W”, a wtedy są stosowane różne rygory. Nie patrzymy na okres ochronny, na etykę, nie patrzymy na ekologię i na tych, którzy przeszkadzają. Doświadczenie i nauka mówią, że zmniejszenie populacji to zmniejszenie rozprzestrzeniania się choroby – mówił Bortnik. Dodał też, że Czesi poradzili sobie z tym problemem „wycinając w pień dziki w miejscu ogniska i u nich w kraju jest cisza. „

Inspektor Bortnik zapewnił jednocześnie, że idąc do sklepu i kupując wieprzowinę nie musimy się niczego obawiać.
Krzysztof Kukulski o regulacjach w populacji dzików
Krzysztof Kukulski, przewodniczący zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu
- Dzik jest inteligentny. Jeśli na dzika jest wywierana presja w lesie, to potrafi znaleźć sobie takie miejsca do bytowania, które są trudno dostępne, np. rozlewiska, bagniska. Jeśli tam będziemy go szukać, to potrafi położyć się w szczerym polu i się zakamuflować – mówił w „Poglądach i osądach” Krzysztof Kukulski, łowczy okręgowy.



Zdaniem naszego gościa pytanie powinno brzmieć kiedy ASF pojawi się na Opolszczyźnie, a nie „czy”.



- Moim zdaniem to tylko kwestia czasu, jesteśmy atakowani z każdej strony. Powinniśmy się do tego przygotować. Masowy odstrzał jest nieunikniony. Przerzedzenie populacji albo depopulacja są nieodzowne. Z mojego punktu widzenia, wystrzelanie dzika w 100% jest niewykonalne, bo to inteligentny gatunek – mówił łowczy Kukulski.



Naszego gościa zapytaliśmy też co z etyką? - Etyka to jest działka, która zawsze nam towarzyszyła i każdy myśliwy stara się wykonywać swoje działania zgodnie z etyką, ale niewątpliwie jest zagrożenie klęską gospodarczą. Myślę, że względy etyczne musimy odłożyć na dalszy plan –powiedział Kukulski.



Dodajmy, że wczoraj doszło do spotkania myśliwych z wojewódzkim inspektorem weterynarii. – Zostaliśmy zobligowani do zorganizowania szkolenia pod kątem bioasekuracji i wszelkimi procedurami jakie się z tym wiążą. To było szkolenie dla łowczych i podłowczych opolskich kół łowieckich. Będą to spotkania cykliczne – mówił Kukulski.

Zobacz także

2019-11-30, godz. 09:00 Weronika Gebauer, Agata Honisz i Aleksandra Bandrowska "W cztery oczy" (30.11.2019) Już trwa tegoroczne święto patronalne Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury „XAVERIANUM”. Dziś w ramach 26. Dni Xaverianum zaplanowany jest Dzień Absolwenta… » więcej 2019-11-29, godz. 09:47 Arkadiusz Wiśniewski i Stanisław Rakoczy o sytuacji SOR-u na Katowickiej i turystyce w naszym regionie Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola - Debata na temat SOR-u na Katowickiej niesie ze sobą niestety smutne wnioski, bardzo niebezpieczne dla miasta i mieszkańców… » więcej 2019-11-28, godz. 11:03 Łukasz Sowada i Tomasz Kaliszan o tym, że od nowego roku życie w Opolu będzie droższe Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola – To jest system, który powinien się samofinansować. Rosną ceny tych usług świadczonych przez operatorów… » więcej 2019-11-27, godz. 10:19 Jerzy Przystajko (Lewica Razem) i Paweł Kampa (SLD) w porannych rozmowach Radia Opole Jerzy Przystajko, Lewica Razem - Pracuję jako farmaceuta w bardzo sfeminizowanym zawodzie i nie obrażam się ani na rodzaj męski, ani na żeński, jak ktoś… » więcej 2019-11-26, godz. 10:23 Rafał Bartek i Martyna Nakonieczny o rozwoju sieci gazowej w regionie i nowym radnym w sejmiku województwa Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa oraz jeden z liderów Mniejszości Niemieckiej – Na dzisiejszą sesję sejmiku zaprosiliśmy prezesa spółki… » więcej 2019-11-25, godz. 09:19 Janusz Kowalski i Bartłomiej Stawiarski o inwestycjach sportowych w Namysłowie Janusz Kowalski, poseł Zjednoczonej Prawicy - Ten sejm będzie inny dlatego, że po raz pierwszy od 30 lat każdy wyborca w Polsce ma swoją reprezentację w… » więcej 2019-11-24, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o katarzynkach, czyli męskim odpowiedniku andrzejek Zapewne nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym są andrzejki. Tymczasem nieliczni wiedzą, że był kiedyś męski odpowiednik andrzejek, czyli czas matrymonialnych… » więcej 2019-11-23, godz. 08:30 Anna Łęgowik o tegorocznej wystawie World Press Photo Po raz 19 można oglądać w Opolu najważniejszą wystawę fotografii prasowych World Press Photo. Do spojrzenia na 2018 r., przez pryzmat wydarzeń i zjawisk… » więcej 2019-11-22, godz. 11:11 Lucjan Dzumla i Waldemar Gielzok o nauczaniu języka niemieckiego Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej – Pomysł tej konferencji narodził się w Instytucie Goethego, czyli instytucji, która zajmuje… » więcej 2019-11-21, godz. 10:09 Agnieszka Gabruk i Iwona Rejnhardt o realizowanej polityce społecznej Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. - ROPS rozpoczął działalność 1 listopada 1999 roku, czyli świętujemy… » więcej
4950515253
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »