Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Martyna Nakonieczny i Zbigniew Kubalańca o budżecie…
2019-12-17, 09:52 Autor: Joanna Matlak

Martyna Nakonieczny i Zbigniew Kubalańca o budżecie na 2020 rok

Martyna Nakonieczny "W cztery oczy" (17.12.2019)
Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa.
- Pierwszy raz radni nowej kadencji pracowali nad budżetem, on był całkowicie stworzony przez nich, chociaż w naszym przypadku mówienie o tym, że się popracowało jest trochę na wyrost, bo większość naszych wniosków zostanie odrzucona. Nie możemy poprzeć budżetu, który nas jak województwo nie rozwija. Nie możemy poprzeć 80 mln długu, którym się ten budżet skończy – mówiła w porannej rozmowie „W 4 oczy” Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa, pytana o przyszłoroczny budżet województwa.

Radna zwróciła uwagę, że wiele wniosków i zadań, które opozycja chciała wpisać do budżetu na rok 2020 przepadły bądź zostały uwzględnione tylko w małych fragmentach.Mowa np. o wniosku radnej Teresy Cegleckiej-Zielonki o przebudowie i dobudowaniu rond w centrum Namysłowa czy przebudowie drogi Nysa-Korfantów. Chodzi o też o ścieżkę rowerową między Nysą a Jarnołtówkiem. – Uważam, że potrzebą województwa jest ciągnięcie tej drogi rowerowej i jego dalsze połączenie z drogami czeskimi, które cieszą się popularnością także wśród Polaków- mówiła Nakonieczny. - Ale np. przepadł wniosek, który za moim pośrednictwem chciał złożyć starostwa powiatu nyskiego. Dotyczył dofinansowania i wspierania osób niesamodzielnych i bezdomnych. Chodzi o taki punkt pomocy przedmedycznej, który jednak pewnie bez pomocy marszałka będzie funkcjonował. Przepadł wniosek Joanny Czochary, który dotyczył wsparcia przez marszałka Wojewódzkiego Dnia Flagi, który dobre kilka lat odbywa się w Moszczance. Odmowy tłumaczono brakiem pieniędzy, inną kolejnością bądź po prostu nieprzydatnością – mówiła Nakonieczny.

Radna mówiła też o tym, że budżet nie odpowiada na pytanie, co się stanie gdy będzie mniej pieniędzy z Unii. Stwierdziła, że to ostatni dzwonek, żeby znaleźć jakieś rozwiązanie.

Opowiedziała też o swoim pomyśle, który w innych województwach funkcjonuje pod nazwą „Beczka plus”. Radna złożyła interpelację w tej sprawie. – Marszałek nie planuje się tym zająć i tedziałania przekierował na samorządy powiatowe i gminne. Jest potrzeba wpisać to w strategię województwa, przecież nad nią pracujemy i już trzeba zabiegać o pozyskanie środków na następną perspektywę. Marszałek i wojewoda mogą dodawać pieniądze, kiedy będzie klęska suszy, a można temu przecież zapobiegać.

Radna mówiła, że poprzez przydomowe beczki, tworzenie ogrodów deszczowych, aż po tworzenie większych rozwiązań retencyjnych dotyczących pól można zbierać wodę i samorząd mógłby udzielać na to dotacji. – Skoro chronimy powietrze to chrońmy wodę. Tak robi Kraków, Wrocław czy Sopot – mówiła Nakonieczny.

Martyna Nakonieczny na koniec uznała, że „w budżecie nie potrafimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy stawiamy bardziej na turystykę, przemysł czy może na rolnictwo. – Ciągle stoimy w rozkroku, a my musimy pokazywać, że stać nas na więcej. Dobrze, że marszałek rozdaje stypendia dla młodzieży, ale co z tego jak nie zostają na opolskich uczelniach – mówiła.
Zbigniew Kubalańca "W cztery oczy" (17.12.2019)
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek regionu.

- Takie prawo opozycji i klubu PiS. Szkoda, że nie chcą poprzeć jednego z najlepszych budżetów samorządu województwa odtąd samorząd istnieje. To 550 mln złotych i jest to jeden z najbardziej rekordowych budżetów w historii naszego samorządu – mówił w „Poglądach i osądach” Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa.

- W ubiegłym roku budżet województwa wyniósł 570 mln złotych. – Patrząc przez pryzmat środków unijnych jest troszeczkę mniejszy, ale mniejsze jest też zadłużenie i deficyt. Jako samorząd postanowiliśmy się rozprawić z zadłużeniem, które zmniejszy się o 20% - mówił Kubalańca a zapytany o wydatki wymienił np. 160 mln złotych dla Zarządu Dróg Wojewódzkich, dodatkowo pieniądze na Marszałkowską Inicjatywę Sołecką, remont Teatru, Marszałkowski Budżet Obuywatelski czy stypendia dla młodzieży.


Odnosząc się do odrzuconych wniosków radnych, jak np. wniosek radnej Joanny Czochary z PiS o wsparcie przy organizacji Święta Flagi, powiedział, że jest to organizowane przez stowarzyszenie a dla nich są konkursy. – Byłoby to nie fair w stosunku do setek klubów sportowych, instytucji kultury i instytucji turystycznych, którzy zajmują się wolontariatem. Oni startują w równej rywalizacji, a tylko dlatego, że coś jest rekomendowane przez radną PiS ma mieć pieniądze na tacy? Do takich sytuacji jako marszałkowie dopuścić nie możemy – mówił Kubalańca.


Pytany o retencję firmowaną przez przewodniczącą Martynę Nakonieczny stwierdził, że to ciekawy pomysł na krytykę samorządu. – Pragnę tylko przypomnieć, że prawie 3 lata temu rząd PiS zlikwidował Wojewódzkie Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych, zabrał im kompetencje w zakresie zarządzania wodą, stworzył Wody Polskie i to one jako instytucja rządu odpowiadają za wszystko co się w tym temacie w regionie dzieje – mówił Kubalańca.

Z Martyną Nakonieczny rozmawia Joanna Matlak
Ze Zbigniewem Kubalańcą rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2020-01-09, godz. 10:36 Anna Bartoszek-Dec o bilansie przyjęć repatriantów z ostatnich lat – W regionie mamy ponad 300 repatriantów. Największą grupę stanowią obywatele Kazachstanu, to ponad 240 osób, ale mamy też obywateli Uzbekistanu, Rosji… » więcej 2020-01-08, godz. 09:06 Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola, w porannej rozmowie "W cztery… – To są czujniki firmy Airly, z którą mamy umowę. Początkowo mieliśmy 17 czujników do monitoringu wspomagającego, później po poszerzeniu granic 25… » więcej 2020-01-07, godz. 09:30 Przemysław Zych o tym, dlaczego aktualnie Opole jest bez umowy za zagospodarowanie odpadów komunalnych – Na ten moment wraz z prezydentem nie dysponujemy odpowiednią wiedzą i argumentami, które dawałyby możliwość podpisania umowy wraz z kwotą, która została… » więcej 2020-01-06, godz. 08:50 Ks. Łukasz Knieć o symbolice Objawienia Pańskiego Pokłon oddany Jezusowi przez Mędrców ze Wschodu, chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej - w porannej rozmowie… » więcej 2020-01-05, godz. 08:50 Ks. prof. Jerzy Kostorz o diecezjalnym spotkaniu ludzi sportu Dziś (5.01), już po raz 27. w parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, odbędzie się tradycyjne spotkanie ludzi sportu. Będzie Msza święta, opłatek… » więcej 2020-01-04, godz. 08:40 Iwona Kowalczuk o zmianach dotyczących segregowania śmieci Rok 2020 przyniósł zmiany w segregowaniu śmieci. Dotychczas opolanie korzystali z czterech pojemników, a od 1 stycznia mają ich już pięć. Co powinno trafiać… » więcej 2020-01-03, godz. 09:01 Barbara Pawlos o wprowadzeniu e-recept oraz o harmonogramie postojów dentobusu i mammobusu w naszym regionie. - Ten termin to tak naprawdę ostatni dzwonek, godzina „zero” - mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego NFZ, z… » więcej 2020-01-02, godz. 09:48 Dr hab. inż. Jarosław Mamala o wydarzeniach którymi w 2019 roku żył Park Naukowo Technologiczny w Opolu - Dla parku to był niesamowity rok - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” prof. Jarosław Mamala, prezes PNT. - Park bardzo mocno się rozbudował pod względem… » więcej 2020-01-01, godz. 08:35 Zbigniew Kubalańca o tym, jak się zmieni i od czego się rozpocznie przebudowa Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Nowy Rok, nowe otwarcie, a więc i nowy teatr. Lada dzień ruszy przebudowa Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. O tym, jak się zmieni i od czego się rozpocznie… » więcej 2019-12-31, godz. 15:15 Rozmowa z Dariuszem Świątczakiem i Aleksandrą Czechowską o bezpieczeństwie w noc sylwestrową nie tylko ludzi, ale… Sierż. sztab. Dariusz Świątczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu - Liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek – mówił w porannej rozmowie „W… » więcej
4546474849
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »