Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Agnieszka Gabruk i Iwona Rejnhardt o realizowanej…
2019-11-21, 10:09 Autor: Marek Świercz

Agnieszka Gabruk i Iwona Rejnhardt o realizowanej polityce społecznej

Agnieszka Gabruk "W cztery oczy" (21.11.2019)
Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

- ROPS rozpoczął działalność 1 listopada 1999 roku, czyli świętujemy z lekkim opóźnieniem. Powstaliśmy razem z samorządem województwa, na mocy decyzji ustawodawcy, ale także na bazie wewnętrznych ustaleń samorządu. Ja pracuję od 2006 roku, ale myślę, że wkroczyłam w okresie lepszej pomocy społecznej, aczkolwiek już wtedy mocno obciążonej. Mamy poziom gmin, w których funkcjonują ośrodki pomocy społecznej. I tutaj jest bezpośredni kontakt z mieszkańcami gminy. Tu też się dużo zmienia, dziś kluczowa jest praca socjalna i prewencja prowadzona na poziomie rodzin, nie tylko świadczenia pieniężne. Mamy tu nowy model pomocy społecznej. Mamy też powiatowe centra pomocy rodzinie. A ROPS ze swojego poziomu programuje pomoc społeczną, co wpływa na działalność innych ośrodków zajmujących się polityką socjalną. Między innymi zajmujemy się kształceniem i doskonaleniem pracowników socjalnych, którzy - dodajmy - mają dziś swoje święto - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opolu.

Jak mówi nasz gość ROPS zajmuje się działalnością badawczo-analityczną w zakresie pomocy i integracji społecznej.

- Co roku analizujemy potrzeby pomocy społecznej, mamy też takie zadanie jak inspirowanie i promowanie nowych rozwiązań w zakresie pomocy społecznej. Ono polega na tym, że możemy wchodzić z różnymi nowymi pomysłami, co robimy od 2016 roku we współpracy z powiatami i gminami - mówi Gabruk. - Wiemy, że brakuje nam asystentów rodzin, mieszkań dla osób usamodzielniających się, wiemy, że istnieje pilną potrzeby w zakresie rozwoju pieczy zastępczej. Mając w zanadrzu taką wiedzę analityczną w zakresie potrzeb, możemy razem z gminami i powiatami robić to, co jest najbardziej potrzebne.
Ten proces trwa. Jak mówi nasz gość, w powiecie krapkowickim nie ma już tradycyjnych domów dziecka, tam funkcjonują już tylko rodzinne formy opieki, ku czemu zmierza cała reforma systemu.

Okazuje się, że w regionie ponad 55 tysięcy osób korzysta z różnych form pomocy społecznej.

- Moim zdaniem, sporo, choć na przestrzeni ostatnich lat ta liczba spada. Na przykład jeśli chodzi o rodziny przeżywające problemy, to ich liczba spadła z 5,5 do 3,5 tysiąca, co oczywiście może być w jakiejś mierze efektem programów socjalnych - mówi nasz gość.
Iwona Rejnhardt "Poglądy i osądy" (21.11.2019)
Iwona Rejnhardt, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu.

- Współpracujemy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej, na przykład przy realizacji projektu "Bliżej rodziny i dziecka". Pomysł jest nasz, akceptuje to ROPS i pomaga nam w przygotowaniu szczegółów, po czym pozyskuje środki unijne. W ramach tego projektu stworzyliśmy mieszkanie chronione dla trzech wychowanków domów dziecka lub rodzin zastępczych. Już w tej chwili mieszka tam dwóch wychowanków, którzy mogą skorzystać z pomocy specjalistycznej, psychologa, terapeuty uzależnień, gdyby była taka potrzeba, ewentualnie psychiatry. A opiekuje się mieszkaniem w ramach tego projektu pracownik socjalny - mówiła w "Poglądach i osądach" Iwona Rejnhardt, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu.

Jak mówi nasz gość, powiat opolski prowadzi w tej chwili trzy domy dziecka, które czeka gruntowna reforma, bo do końca przyszłego roku w każdym z nich będzie mogło być tylko 14 wychowanków.

- Jest ich oczywiście więcej, dlatego dla części musimy znaleźć rodziny zastępcze. Wciąż jest ich za mało, choć w tej chwili mamy ich na terenie powiatu już 114. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu, procedura naprawdę nie jest skomplikowana. Moim zdaniem, jest jednak niemożliwe, by domy dziecka zupełnie zniknęły - mówiła Rejnhardt. - W grę wchodzą także zawodowe rodziny zastępcze, w których jeden z rodziców jest po prostu zatrudniony przez PCPR.

Powiat zajmuje się także seniorami - w domu pomocy społecznej w Prószkowie jest 223 miejsc.
- Ostatnio otworzyliśmy także dom dziennego pobytu przy domu w Prószkowie - dodaje nasz gość.

Zobacz także

2021-05-30, godz. 08:25 Marcin Sagan o zasadach, jakie będę obowiązywały na Opolskim Parku Sportu - Latem 2019 roku zakładaliśmy, że Opolski Park Sportu oddamy jesienią 2021. Nie ma jesieni, jest wiosna i zbliża się lato, więc udało nam się to zrobić… » więcej 2021-05-29, godz. 08:25 Hanna Sterniuk-Mościcka o najnowszych statystykach dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2… - 1/3 tego czasu spisowego już za nami. Na Opolszczyźnie spisało się prawie 23 proc. ludności, to sporo, bo jesteśmy powyżej średniej krajowej. W Polsce… » więcej 2021-05-23, godz. 08:30 Rafał Tkacz o zmianach na stanowiskach radnych, wójtów i burmistrzów w województwie opolskim 22 przypadki zmiany na stanowisku wójta, burmistrza lub radnego gminy czy powiatu nastąpiły w ciągu ostatnich 15 miesięcy, czyli w czasie pandemii. Część… » więcej 2021-05-22, godz. 08:30 Monika Bartel o wygranych w loterii i aktualnych statystykach związanych ze spisem 18% mieszkańców Opolszczyzny spisało się już w trwającym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Największy odsetek spisanych jest w gminie Wilków to… » więcej 2021-05-16, godz. 08:30 Piotr Metz o koncercie upamiętniającym III Powstanie Śląskie "Moja ziemio wyśniona" to tytuł koncertu, który zabrzmi wieczorem w opolskim amfiteatrze z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. - Zagrają w… » więcej 2021-05-15, godz. 08:30 Hanna Sterniuk-Mościcka o możliwości samospisu przez internet i informacjach dotyczących loterii - Mamy 45 dzień spisu powszechnego, na Opolszczyźnie spisało się niewiele ponad 15 procent mieszkańców - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy"… » więcej 2021-05-09, godz. 08:19 Tobiasz Nykamowicz o tym, czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom Czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom? Jak rozwijać sieć tras rowerowych w naszym regionie? O tym rozmawialiśmy z Tobiaszem Nykamowiczem, inżynierem… » więcej 2021-05-08, godz. 08:18 Piotr Mielec o tym, czy branża turystyczna jest w stanie odrobić straty po lockdownie Od dziś działalność wznawiają hotele, a w kolejnych tygodniach harmonogram luzowania obostrzeń zakłada odmrażanie restauracji i sfer fitness. Czy lato… » więcej 2021-05-03, godz. 08:30 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu III powstania śląskiego W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do wybuchu III powstania śląskiego. Jak wyglądał poranek powstańców? Jakie były poszczególne fazy powstania? O tym… » więcej 2021-05-02, godz. 08:30 Jerzy Czerwiński o Dniu Flagi Narodowej i Dniu Polaków za granicą Towarzyszy Polakom w ważnych chwilach, zarówno podczas wzniosłych wydarzeń jak i w dniach żałoby np. po stracie wybitnych rodaków – mowa o fladze narodowej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »