Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Szymon Ogłaza i prof. Krystian Heffner o strategi…
2019-11-18, 10:04 Autor: Marek Świercz

Szymon Ogłaza i prof. Krystian Heffner o strategi rozwoju województwa opolskiego

Szymon Ogłaza o pracach nad strategią rozwoju województwa opolskiego
Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego
- Mieliśmy w ubiegłym tygodniu w filharmonii taką dużą konferencję na temat prac nad strategią rozwoju Opolszczyzny. Jest tak, że mamy przygotowaną diagnozę, która jest punktem wyjściowym, bo trzeba określić, jak jest dziś, żeby powiedzieć, jak chcielibyśmy, żeby było. Mamy potężną grupę osób wspierających nas w tym zakresie. To ponad 250 osób, które pracują nad przygotowaniem takiego "wsadu" do tej strategii. To eksperci, urzędnicy, politycy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciele organizacji senioralnych i młodzieżowych, naprawdę pełen przekrój. Poprosiliśmy dyrektorów naszych jednostek, żeby spośród środowisk, z którymi na co dzień współpracują, stworzyli grupy doradcze. I to się bardzo dobrze sprawdziło, te grupy wygenerowały ponad 900 rekomendacji do strategii, nad którymi teraz pracujemy. Kolejny etap to będą konsultacje w subregionach, bo chcemy, żeby ośrodek decyzyjny był jak najbliżej człowieka, żeby nie było tak, że wszystkie decyzje podejmowane są w urzędzie marszałkowskim - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek Szymon Ogłaza.

Nowa strategia ma obowiązywać do roku 2030 i być podstawą dla nowego regionalnego programu operacyjnego. Radni zapoznają się z gotowym dokumentem w grudniu przyszłego roku.

- Strategii nie ma, ale my już rozpoczęliśmy rozmowy z Brukselą na temat dotacji w następnym okresie programowania. I tu po raz kolejny jesteśmy liderem, bo rozpoczęliśmy te rozmowy jako pierwsi - mówił nasz gość.

Wiadomo już, że Opolszczyzna otrzyma mniej pieniędzy niż latach 2014 - 2020. Było ich ponad 900 milionów euro, będzie prawdopodobnie 718 milionów. Zmienią się także priorytety - więcej unijnych dotacji zostanie przeznaczonych na miękkie projekty społeczne, mniej na infrastrukturę.

- Ale to wciąż ponad 3 miliardy złotych, naprawdę duże pieniądze, które musimy jak najmądrzej wydać - stwierdził Ogłaza.

Naszego gościa, polityka PO, zapytaliśmy także o sytuację w partii. Zdaniem Ogłazy, na pewno będzie więcej kandydatów gotowych wziąć udział w prawyborach mających wyłonić kandydata na prezydenta RP (na razie jest tylko Małgorzata Kidawa-Błońska). Co do przywództwa w partii, Ogłaza twierdzi, że mniej istotne jest nazwisko przyszłego przewodniczącego, znacznie ważniejszy program, który przedstawi członkom Platformy.
Prof. Krystian Heffner o wyzwaniach stojących przed Opolszczyznę
Prof. Krystian Heffner, regionalista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
- Od czasu do czasu używam sformułowania marketing terytorialny, opartego na licznych badaniach naukowych, które wywodzi się z przeświadczenia, że poszczególne struktury lokalne, na przykład miasta, konkurują ze sobą zazwyczaj o te same dobra, ludzi, przedsięwzięcia, więc muszą w tej rywalizacji zaistnieć. Marketing terytorialny to nic innego jak próby zaistnienia lepiej niż inni. To pojęcie bardzo szerokie, które, mówiąc najogólniej, polega na tym, by udowodnić, że jedne miejsca mają więcej zalet niż inne - mówił w "Poglądach i osądach" prof. Krystian Heffner, regionalista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, przez wiele lat związany także z Politechniką Opolską.

Jest to szczególnie ważne - jak mówi - w przypadku takich regionów jak Opolszczyzna, która jest postrzegana jako mały i słaby region między regionami większymi i silniejszymi.

- Z punktu widzenia marketingu to kluczowa sprawa. Jeśli w samym regionie przy różnych okazjach pojawiają się głosy, że nie warto czegoś robić, bo jest słaby i wszyscy naokoło są lepsi, a mówią tak mieszkańcy i regionalne elity, to jest to sytuacja wyjściowo nie najlepsza - mówił nasz gość. - Jeśli inne regiony wyjściowo mają większe możliwości, to wypadną lepiej niż my, bo mamy mniejsze możliwości. Dlatego musimy się wysilić bardziej. I takie działania także muszą się znaleźć w naszej strategii.

Jako przykład nasz gość podał bardzo istotną ostatnio kwestię ochrony środowiska.
- W powszechnej opinii region o charakterze rolniczym ma dobre środowisko, a tymczasem wystarczy popatrzeć na internetowe mapy zanieczyszczenia, by się przekonać, że jest wcale nie lepiej niż na przykład w Rybniku czy Mikołowie, to pojawia się pytanie, jaka to zaleta regionu, który ma szyld, że ma zdrowe środowisko? To po co tu mieszkać? - pytał retorycznie prof. Heffner.

Naszego gościa pytaliśmy także, jakie efekty dało powiększenie Opola. W jego ocenie, było konieczne i pozwoliło się utrzymać stolicy regionu na liście 30 największych miast w Polsce. Teraz jednak należy zrobić wszystko, by wspierać te elementy, które mają charakter miastotwórczy, na przykład wspierając opolskie uczelnie. Kolejny kierunek związany jest z tak zwaną deglomeracją, czyli przenoszeniem z Warszawy na prowincję różnych publicznych instytucji.

- Takie instytucje, o ile są na trwałe umocowane w budżecie państwa, mają istotne znaczenie - stwierdził nasz gość.

Zobacz także

2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-09, godz. 08:30 Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie… » więcej 2019-11-07, godz. 00:00 Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym programie Maluch+ 2020 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa Gmina Namysłów co roku składa wnioski z programu Maluch Plus na dofinansowanie pobytu maluchów w żłobkach. Mamy… » więcej 2019-11-06, godz. 08:50 Mariusz Grochowski i Jacek Monkiewicz o planowanej restrukturyzacji Brzeskiego Centrum Medycznego Mariusz Grochowski, brzeski powiatowy radny PiS - Brzeskie Centrum Medyczne potrzebuje naprawy, ale to, co zostało zapisane w programie naprawczym, to nie jest… » więcej 2019-11-05, godz. 10:05 Zbigniew Kubalańca i Ryszard Galla o możliwych zmianach w zarządzie województwa W porannych rozmowach o komentarze poprosiliśmy koalicjantów PSL-u czyli przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i Mniejszości Niemieckiej. Zbigniew Kubalańca… » więcej 2019-11-04, godz. 10:36 Antoni Konopka i Witold Potwora między innymi o produkcji mocnego alkoholu i znaczeniu dla budżetu państwa. Antoni Konopka, wojewódzki radny PSL - Myślę, że można śmiało powiedzieć, że Władysław Kosiniak-Kamysz rozpoczął w Wierzchosławicach swoją kampanię… » więcej 2019-11-03, godz. 08:35 Marek Stelmach prowadzi nas śladami kultu bł. ks. Popiełuszki na Opolszczyźnie 3 listopada 1984 r., na warszawskim Żoliborzu, odbył się pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki. W rocznicę tego wydarzenia, Marek Stelmach, członek Prezydium Zarządu… » więcej 2019-11-02, godz. 08:35 Ks. Wojciech Lippa o tym, jak śmierć przedstawiana jest na płótnie malarskim W pierwszych dniach listopada oczywistym przedmiotem refleksji jest śmierć. Podążyliśmy tym tropem, by zobaczyć, jak śmierć przedstawiana jest na płótnie… » więcej 2019-11-01, godz. 08:35 Ks. Waldemar Klinger o znaczeniu Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego 1 listopada zatrzymaliśmy się nad znaczeniem Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Istotę tych dni, perspektywę Kościoła katolickiego przybliżył… » więcej
5152535455
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »