Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Ks. Wojciech Lippa o tym, jak śmierć przedstawiana…
2019-11-02, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Ks. Wojciech Lippa o tym, jak śmierć przedstawiana jest na płótnie malarskim

Ks. Wojciech Lippa o tym, jak śmierć przedstawiana jest na płótnie malarskim
W pierwszych dniach listopada oczywistym przedmiotem refleksji jest śmierć. Podążyliśmy tym tropem, by zobaczyć, jak śmierć przedstawiana jest na płótnie malarskim. Obrazy śmierci namalował słowem ks. Wojciech Lippa, kanclerz Kurii Diecezjalnej, nauczyciel historii sztuki w opolskim liceum plastycznym.
– Motyw śmierci w sztuce jest niezmiernie popularny. W zasadzie można powiedzieć, że sztuka posiłkuje się kilkoma ważnymi tematami, które dotyczą człowieka. Niewątpliwie jest to miłość, eros i właśnie śmierć. Gdy patrzymy na relikty sztuki z dawnych epok, to sztuka sepulkralna, czyli zajmująca się tematem śmierci, jest sztuką przewodnią. Choćby cała sztuka egipska, piramidy, wszystko to krąży wokół tematu śmierci – mówił ks. Lippa.

– Śmierć fascynuje, przeraża, stawia pytania. Śmierć staje się zagadką, jest punktem wyjścia do tematów, pytań filozoficznych, egzystencjalnych, jest taką nieodłączną przyjaciółką życia, widoczną w zasadzie od narodzin – stwierdził ks. Wojciech Lippa.

– Temat śmierci jest bardzo żywy w sztuce. W naszej sztuce europejskiej, w sztuce chrześcijańskiej, mniej więcej od późnego Średniowiecza rozwinął się specyficzny typ ikonograficzny, starający się przedstawić śmierć w sposób plastyczny. Pojawia się taniec śmierci, danse macabre, który jest obecny i w literaturze i w sztukach plastycznych. Powraca on później w sztuce barokowej. Artyści bardzo często odwołują się do tańczących kościotrupów, do rozkładających się zwłok – opowiadał gość Radia Opole.

Ks. Wojciech Lippa zaprezentował i omówił obraz „Taniec śmierci” z krakowskiego kościoła Bernardynów (autor nieznany; II poł. XVII w.) oraz dwa płótna Jacka Malczewskiego „Thanatos” (koniec XIX w., Muzeum Narodowe w Warszawie) i „Śmierć” (1902 r., Muzeum Narodowe w Warszawie).

Zobacz także

2021-01-16, godz. 08:30 Łukasz Berlik o historii Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego Zrzesza lokalnych miłośników przyrody, edukuje i popularyzuje przyrodoznawstwo, a kiedy trzeba interweniuje - Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze w styczniu obchodzi… » więcej 2021-01-10, godz. 08:30 Maciej Stefański o realizacji programu Czyste Powietrze - Rok temu realizacja wniosków programu Czyste Powietrze na Opolszczyźnie była na poziomie 32%, dzisiaj jest to 97%. W lipcu ubiegłego roku byliśmy pod tym… » więcej 2021-01-09, godz. 08:30 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Takie spisy powszechne prowadzone są co dziesięć lat, żeby zebrać informacje o ludności, sytuacji społeczno-ekonomicznej czy zasobach mieszkaniowych -… » więcej 2021-01-06, godz. 08:30 Piotr Giertych o Orszaku Trzech Króli w czasach pandemii - Orszaki się odbędą, ale w innej formie niż dotychczas - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Piotr Giertych rzecznik i przewodniczący Rady Fundacji… » więcej 2021-01-03, godz. 08:30 Monika Bartel o podobieństwach w poziomie życia i rozwoju w Polsce i Czechach Bezrobocie, migracja, demografia - opolski GUS we współpracy z partnerami w Czechach przebadał trzy sąsiadujące ze sobą regiony: województwo opolskie, region… » więcej 2021-01-02, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o rejestracji umów o dzieło przez ZUS w 2021 roku - Wniosek będzie należy złożyć do siedmiu dni od zawarcia umowy o dzieło. Dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD, a w jednym… » więcej 2021-01-01, godz. 08:30 Psycholog, Anna Tarka, o postanowieniach noworocznych - Musimy się zastanowić, dlaczego w ogóle tego chcemy? To jest clou wszystkiego – mówiła w porannej rozmowie Anna Tarka, psycholog, z którą rozmawialiśmy… » więcej 2020-12-31, godz. 08:38 Dr Bartłomiej Machnik o wydarzeniach politycznych w 2020 roku - Zaskakujący, wymagający i nieobliczalny – taki był ten rok w polityce w ocenie porannego gościa Radia Opole dr Bartłomieja Machnika, politologa z Collegium… » więcej 2020-12-30, godz. 08:42 Jarosław Kończyło o pierwszych szczepieniach kadry medycznej przeciw koronawirusowi O szczepieniu na koronawirusa, pierwszych zaszczepieniach kadry medycznej i miejscach, gdzie można to zrobić, rozmawialiśmy w środowy poranek z gościem Radia… » więcej 2020-12-29, godz. 08:50 Dariusz Madera o akcji szczepień przeciw koronawirusowi Około 80 procent personelu medycznego naszego szpitala zadeklarowało chęć udziału w szczepieniach - ujawnił w rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Uniwersyteckiego… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »