Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Ks. Wojciech Lippa o tym, jak śmierć przedstawiana…
2019-11-02, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Ks. Wojciech Lippa o tym, jak śmierć przedstawiana jest na płótnie malarskim

Ks. Wojciech Lippa o tym, jak śmierć przedstawiana jest na płótnie malarskim
W pierwszych dniach listopada oczywistym przedmiotem refleksji jest śmierć. Podążyliśmy tym tropem, by zobaczyć, jak śmierć przedstawiana jest na płótnie malarskim. Obrazy śmierci namalował słowem ks. Wojciech Lippa, kanclerz Kurii Diecezjalnej, nauczyciel historii sztuki w opolskim liceum plastycznym.
– Motyw śmierci w sztuce jest niezmiernie popularny. W zasadzie można powiedzieć, że sztuka posiłkuje się kilkoma ważnymi tematami, które dotyczą człowieka. Niewątpliwie jest to miłość, eros i właśnie śmierć. Gdy patrzymy na relikty sztuki z dawnych epok, to sztuka sepulkralna, czyli zajmująca się tematem śmierci, jest sztuką przewodnią. Choćby cała sztuka egipska, piramidy, wszystko to krąży wokół tematu śmierci – mówił ks. Lippa.

– Śmierć fascynuje, przeraża, stawia pytania. Śmierć staje się zagadką, jest punktem wyjścia do tematów, pytań filozoficznych, egzystencjalnych, jest taką nieodłączną przyjaciółką życia, widoczną w zasadzie od narodzin – stwierdził ks. Wojciech Lippa.

– Temat śmierci jest bardzo żywy w sztuce. W naszej sztuce europejskiej, w sztuce chrześcijańskiej, mniej więcej od późnego Średniowiecza rozwinął się specyficzny typ ikonograficzny, starający się przedstawić śmierć w sposób plastyczny. Pojawia się taniec śmierci, danse macabre, który jest obecny i w literaturze i w sztukach plastycznych. Powraca on później w sztuce barokowej. Artyści bardzo często odwołują się do tańczących kościotrupów, do rozkładających się zwłok – opowiadał gość Radia Opole.

Ks. Wojciech Lippa zaprezentował i omówił obraz „Taniec śmierci” z krakowskiego kościoła Bernardynów (autor nieznany; II poł. XVII w.) oraz dwa płótna Jacka Malczewskiego „Thanatos” (koniec XIX w., Muzeum Narodowe w Warszawie) i „Śmierć” (1902 r., Muzeum Narodowe w Warszawie).

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »