Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Piotr Mielec i Agnieszka Staszków-Bularz o hejcie…
2019-08-26, 10:11 Autor: Marek Świercz

Piotr Mielec i Agnieszka Staszków-Bularz o hejcie w stosunku do osób publicznych

Piotr Mielec o walce z hejtem
Piotr Mielec, opolski radny i członek rady nadzorczej jednej z opolskich spółdzielni
- Jakieś trzy lata temu znajoma poinformowała mnie o tym, że na ogólnopolskim portalu samorządowym, który daje możliwość oceny radnych, pojawiło się około 300 wpisów na mój temat. Jej zdaniem, makabrycznych. Sprawdziłem i rzeczywiście wpisy były nie tylko krytyczne i obraźliwe, ale także pomawiały o dokonanie różnych przestępstw, między innymi próby nielegalnego zdobycia mieszkania. Wyglądało to na starannie zaplanowaną akcję, wpisy były podpisane różnymi nickami, by stworzyć wrażenie, że jestem powszechnie nieakceptowany. Atakowana była także moja rodzina, w tym mój dwuletni wówczas syn - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Piotr Mielec, opolski radny i członek rady nadzorczej jednej z opolskich spółdzielni, który zdecydował się wystąpić na drogę prawną i po trzech latach uzyskał prawomocny wyrok skazujący.

Hejterkami okazały się być dwie panie, które wcześniej działały w tej samej radzie nadzorczej. Wyrok, w którym sąd zgodził się na podanie nazwisk hejterek, został opublikowany na łamach Nowej Trybuny Opolskiej.
- Sąd uznał, że to dodatkowa kara, która będzie miała walor edukacyjnym, bo pokaże, że internauci wcale nie są anonimowi - mówi Mielec.
Nasz gość dodał, że odebrał wiele wyrazów wsparcia i sympatii, a opolscy politycy przyjęli go z dużą satysfakcją, wicewojewoda opolski Violetta Porowska opublikowała go na swoim koncie na Facebooku.
Agnieszka Staszków-Bularz o różnicy między ostrą krytyką a hejtem
Agnieszka Staszków-Bularz, mecenas
- Ostra krytyka to co innego niż nielegalny hejt. Można osobę publiczną skrytykować za to, jak pracuje, ale nie można go obrażać, atakować jego bliskich czy stawiać mu nieprawdziwych zarzutów, jak miało to miejsce w przypadku pana Mielca. Takich spraw jest coraz więcej, ale nie wszystkie kończą się wyrokami, bo procedury są długie i część osób poszkodowanych rezygnuje - mówiła w "Poglądach i osądach" mecenas Agnieszka Staszków-Bularz.

Procedura nie jest prosta, bo ofiara hejtu sama nie jest w stanie ustalić tożsamości sprawcy, o pomoc musi się zwrócić do policji, która występuje do sądu o zwolnienie dostawcy internetu z zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej, co pozwała policji domagać się podania numeru IP komputera, z którego dokonano obraźliwych wpisów (choć i to nie zawsze kończy się powodzeniem). Po ustaleniu nazwisk sprawców poszkodowany może skierować do sądu prywatny akt oskarżenia.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »