Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Adam Berbelicki i Ewa Pinkawa o podwójnym roczniku…
2019-07-18, 09:14 Autor: Marek Świercz

Adam Berbelicki i Ewa Pinkawa o podwójnym roczniku walczącym o miejsca w szkołach średnich

Adam Berbelicki o naborze podwójnego rocznika
Adam Berbelicki, trener z Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie
- Z naszej perspektywy nabór podwójnego rocznika to jest szansa i możliwość, by wciąż pokazywać się na obszarze Opolszczyzny i być widocznym. To jest możliwość, by większa rzesza ludzi o naszej szkole usłyszała. Mamy dwa roczniki, do których staramy się dotrzeć z naszą ofertą, żeby pokazać im, co robimy - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Adam Berbelicki, trener piłkarski z Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w podopolskim Prószkowie.

Prószkowska Pomologia, kiedyś legendarne technikum ogrodnicze, od 15 lat kojarzone jest przede wszystkim jako szkoła sportowa, ale ma także klasy mundurowe: policyjne i strażackie. Jak tłumaczy nasz gość, stara się pozyskać młodych ludzi zainteresowanych piłką nożną mieszkających na terenie całej Opolszczyzny (ci, którzy nie są w stanie dojeżdżać, mogą skorzystać z bursy położonej o 50 metrów od szkoły). I tu muszą rywalizować z innymi szkołami średnimi, które coraz chętnie otwierają ostatnio klasy sportowe (przykładem jest nowe IX LO w Opolu, gdzie patronem klas sportowych jest Odra Opole).

- Jak sobie radziliśmy do tej pory? Staraliśmy się pokazywać nasze wyniki sportowe i przekonywać młodych ludzi, że warto nas wybrać - mówi Berbelicki.
Warto dodać, że w szkole w Prószkowie uczy się także kilkudziesięciu uczniów z Ukrainy.
Ewa Pinkawa o naborze podwójnego rocznika do szkół średnich
Ewa Pinkawa, naczelniczka Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Strzelcach Opolskich
- Jest podwójny nabór, ale mamy ośrodki, które sobie doskonale poradzą z tym podwójnym naborem. My otworzyliśmy dodatkowo 14 klas i wciąż mamy jeszcze wolne miejsca - mówiła w "Poglądach i osądach" Ewa Pinkawa, naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Strzelcach Opolskich.

Jak mówi nasz gość, strzeleckie szkoły średnie muszą rywalizować z większymi ościennymi ośrodkami. Do Opola dojeżdżają uczniowie nie tylko z Izbicka, ale także z samych Strzelec Opolskich. Młodzież z Ujazdu chętnie wybiera szkoły w Kędzierzynie-Koźlu, a ta z Kielczy czy Zawadzkiego - szkoły w Tarnowskich Górach.

- Oceniamy, że szkoły poza terenem powiatu strzeleckiego wybiera około 24 procent absolwentów z naszego terenu - mówi nam Pinkawa.
Jak informuje nasz gość, w tegorocznym naborze praktycznie wszyscy uczniowie, którzy wybrali szkoły na terenie powiatu, znajdą w nich swoje miejsce. Co więcej, są jeszcze wolne miejsca.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »