Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Lucjanem Dzumlą i red. Krzysztofem Og…
2019-05-30, 09:36 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Lucjanem Dzumlą i red. Krzysztofem Ogioldą

Lucjan Dzumla o plebiscycie Mosty Dialogu
Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
– Kapituła Mostów Dialogu spotyka się dziś po raz pierwszy, by przedyskutować czwartą edycję tego plebiscytu, w którym honorujemy osoby zasłużone dla promocji wielokulturowości. Sam konkurs ogłosimy na początku czerwca, gala, podczas której wręczymy statuetki, odbędzie się prawdopodobnie w październiku – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Mosty Dialogu to wspólna inicjatywa DWPN oraz samorządu województwa opolskiego. Najważniejsze, Złote Mosty, często trafiały do postaci o wymiarze ponadregionalnym, ale pozostały nagrody - do lokalnych społeczników zaangażowanych w kreowanie atmosfery współpracy między różnymi nacjami. Dlatego z jednej strony mamy kanclerza Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego (laureaci pierwszej edycji z 2010 roku) czy arcybiskupa Alfonsa Nossola (laureat drugiej edycji z 2013 roku), a z drugiej dyrygenta i animatora kulturalnego Huberta Prochotę, szkołę dwujęzyczną z Solarni czy Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi. Naszego gościa pytaliśmy o bieżącą działalność DWP. Jak mówi Dzumla, Dom utrzymuje się z dotacji podmiotowych niemieckiego i polskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, ale większość pieniędzy na realizowane projekty pozyskuje w konkursach ogłaszanych przez instytucje rządowe czy samorządowe.
Z red. Krzysztofem Ogiolda rozmawia Marek Świercz
Red. Krzysztof Ogiolda, publicysta Nowej Trybuny Opolskiej
– Jeśli patrzymy na stosunki polsko-niemieckie, to w zależności od naszego punktu widzenia możemy stwierdzić, że szklanka jest do połowy pusta lub do połowy pełna. Na pewno mamy trwały kompromis na poziomie politycznym, co pokazała nieudana próba stworzenia koalicji bez Mniejszości Niemieckiej po wyborach samorządowych w 2010 roku. Na poziomie relacji sąsiedzkich bywa pewnie różnie, ale mam wrażenie, że są raczej dobre. A tym, co ludzie wypisują w internecie, nie należy się przejmować, bo internet wyciąga z nas to, co najgorsze – stwierdził w „Poglądach i osądach” red. Krzysztof Ogiolda, publicysta Nowej Trybuny Opolskiej, który o środowisku Mniejszości Niemieckiej pisze od kilkudziesięciu lat. Nasz gość przyznaje, że Polaków i Niemców dzieli historia, ale dodaje, że jest to nieuniknione. – Takie wydarzenia jak powstania śląskie zawsze będą opisywane i oceniane różnie, bo różna jest o nich pamięć. Historiografia niemiecka postrzega je jako swego rodzaju rebelię i nazywa „powstaniami polskimi”, dając do zrozumienia, że ważniejsza od Katowic była Warszawa. Polscy historycy, i słusznie, piszą jednak o powstaniach śląskich – stwierdził Ogiolda. Naszego gościa zapytaliśmy o przyszłość Mniejszości Niemieckiej. W jego ocenie to, że starsze pokolenie odeszło, znacząco nie osłabiło opolskich Niemców. – Jan Lenort, jeden z ojców założycieli, ocenia, że ubyło 120 tysięcy pierwszych działaczy, tych nazywanych „rycerzami pierwszej godzony”. Spadła także liczba członków TSKN – z ponad 40 do niespełna 30 tysięcy. Ale ci młodsi działacze różnią się od starszego pokolenia, lepiej znają język niemiecki, są bardziej pragmatyczni. O ile założyciele TSKN mieli poczucie utraty i odzyskania niemieckości, co budziło silne sentymenty, to ich następcy traktują już obecność polskich Niemców w naszym życiu jako coś normalnego – tłumaczy Ogiolda.

Zobacz także

2020-10-06, godz. 08:48 Dr Violetta Rezler-Wasielewska o losie powstańców w obozie Lamsdorf - Tego miejsca nie znaleźliśmy, ale próbowaliśmy i temu miały służyć prace archeologiczne, które IPN rozpoczął na starym cmentarzu jenieckim- powiedziała… » więcej 2020-10-05, godz. 08:49 Marcin Ociepa o nowej umowie koalicyjnej i nowym rządzie premiera Morawieckiego – Jest kilka ważnych czynników – mówił w porannej rozmowie Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej pytany o powodu odchudzenia rządu. – Po pierwsze… » więcej 2020-10-04, godz. 09:00 Dr Grzegorz Hebda o Dniu Zwierząt - Prawdopodobnie jesteśmy świadkami szóstego wymierania gatunków na świecie - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Grzegorz Hebda z Instytutu… » więcej 2020-10-03, godz. 09:00 Agnieszka Bąkowska o Światowym Dniu Uśmiechu - Fundacja „Dr Clown” w Polsce działa od 20 lat, w Opolu od 15. Docieramy do szpitali, hospicjów i innych placówek, chcemy wspierać proces rekonwalescencji… » więcej 2020-10-02, godz. 10:33 Tomasz Kaliszan o polityce senioralnej - Propozycja "Fachowiec dla seniora" to realizacja naszego programu wyborczego i przekładamy go teraz. Uważamy, że to jest dobry czas, aby wspomóc naszych… » więcej 2020-10-01, godz. 09:43 Jarosław Kończyło o funkcjonowaniu szpitala jednoimiennego w Kędzierzynie-Koźlu Koronawirus nie odpuszcza, w kraju rośnie liczba zakażeń, a Ministerstwo Zdrowia wprowadza dodatkowe obostrzenia w czerwonych strefach. W porannej rozmowie… » więcej 2020-09-30, godz. 08:34 Dr Stanisław Niewiński o tym, jaki wpływ na świat może może nieść ze sobą konflikt zbrojny: Azerbejdżan-Arme… - Te kawałki ziemi mają nieraz istotne znacznie – powiedział o wojnie o Górny Karabach dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej… » więcej 2020-09-29, godz. 08:47 Elżbieta Kaczorowska-Rams o możliwości zwolnienia ze składek zdrowotnych - W naszym regionie wnioski dotyczące zwolnienia z opłacania składek za miesiąc marzec złożyło około 35 tysięcy osób - przypomniała Elżbieta Kaczorowska-Rams… » więcej 2020-09-28, godz. 09:24 Agnieszka Harnus o tym, jak dotychczas przebiegała pandemia w naszym regionie - W tej chwili jest zakaz organizowania kongresów i targów, zakaz organizowania wesołych miasteczek, parków rozrywki, wydarzeń kulturalnych – powiedziała… » więcej 2020-09-27, godz. 08:35 Jarosław Duszak o sytuacji ludzi głuchych lub niedosłyszących w Polsce - Pojęcie niedosłyszący jest pojęciem bardzo szerokim – wyjaśnił Jarosław Duszak, wiceprezes Zarządu Oddziału Opolskiego Polskiego Związku Głuchy… » więcej
1819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »