Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z wiceministrem Marcinem Ociepą i Maciejem…
2019-05-14, 10:51 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z wiceministrem Marcinem Ociepą i Maciejem Badorą o rozwoju specjalnych stref ekonomicznych.

Marcin Ociepa o rozwoju stref ekonomicznych
Marcin Ociepa wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

- Mamy dzisiaj ważną konferencję promującą nowe rozwiązania, które weszły w życie w ramach ustawy Polska Strefa Inwestycji. To jest ta ustawa, która sprawiła, że cała Polska jest objęta przepisami dotyczącymi specjalnych stref ekonomicznych. Do tej pory mieliśmy tylko 14 wydzielonych obszarów, które stanowiły niewielki odsetek terytorium kraju.

Drugie ważne wydarzenie ma miejsce w Elektrowni Opole - to pierwsza synchronizacja bloku nr 6 z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Tu będziemy wspólnie z wiceministrem energii i ambasador Stanów Zjednoczonych. To jest bardzo ważne, w tym momencie Elektrownia Opole staje się trzecią elektrownią w kraju - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Nasz gość mówił także o obradach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Sam brał udział w dwóch panelach: pierwszy dotyczył polskiego lobbingu w Brukseli, drugi brexitu.

- Rozmawialiśmy o tym, jak widzielibyśmy relacje między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Mamy problem zawieszonego brexitu. Mamy dwa scenariusze: wyjścia na bazie umowy bądź twardego brexitu. Drugi wariant oznacza dla naszych przedsiębiorców duże problemy. Wielka Brytania jest naszym trzecim partnerem a jeśli chodzi o produkty spożywcze nawet drugim - mówił Ociepa.

Nasz gość opowiadał także o swoim autorskim projekcie, czyli lobbystycznym hubie, który rusza w tym tygodniu w Brukseli. To przedsięwzięcie firmowane przez kilkanaście spółek skarbu państwa (w tym KGHM), które ma pomóc polskiemu biznesowi w promocji na unijnych rynkach.
Maciej Badora o konferencji "Polska Strefa Inwestycji"
Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Zmieniła się formuła pomocy publicznej dla przedsiębiorców, odeszliśmy od wydzielonych administracyjnie terenów w poszczególnych gminach. Dzisiaj inwestując na całym obszarze Polski, a nasza strefa odpowiada za jej fragment, można taką pomoc publiczną uzyskać. Polska Strefa Inwestycji jest po to, by podkreślić, że mówimy dzisiaj już nie tylko o podstrefach - mówił w "Poglądach i osadach" Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Nowe rozwiązania zwiększają role samorządów, które są takim partnerem dla inwestora, od którego zależą takie kluczowe kwestie jak polityka względem przedsiębiorców czy też plany zagospodarowania przestrzennego.

- Pamiętajmy, że nie wszystkie samorządy są zainteresowane inwestycjami przemysłowymi, na przykład samorządy tradycyjnie rolnicze są często sceptyczne wobec takich inwestycji. Nowe rozwiązania dają samorządom szansę, ale do niczego ich nie obligują - dodał nasz gość.

Badora podkreślił też, że choć tradycyjne strefy mają działać tylko do końca 2026 roku, to rozwiązanie to nie dotyczy Polskiej Strefy Inwestycji, dzięki czemu przedsiębiorcy będą mogli korzystać z różnych ulg także po tym terminie.

Zobacz także

2020-10-27, godz. 08:39 Marcin Ociepa o politycznej sytuacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z powodów eugenicznych Marcin Ociepa, wiceprezes zarządu krajowego Porozumienia -Te sprawy są bardzo trudne i te wybory są trudne, na jednej szali mamy bowiem oczekiwania wolności… » więcej 2020-10-26, godz. 09:03 Mariusz Grochowski o rehabilitacji pacjentów pocovidowych – Trafiają do nas pacjenci np. z osłabieniem albo z płytszym oddechem. Rehabilitacja ma poprawić wydolność wysiłkową i krążeniową, sprawność oddechową… » więcej 2020-10-25, godz. 08:31 Prof. Marek Gierlotka o przyczynach chorób cywilizacyjnych Jakie są przyczyny chorób cywilizacyjnych, z czego wynikają i jak się przed nimi chronić? Na te pytania odpowiadał prof. Marek Gierlotka, kierownik oddziału… » więcej 2020-10-24, godz. 08:26 Maciej Róg o tym, czym jest test Coopera i jak się do niego przygotować - Test Coopera to test sprawności fizycznej i służy temu, by określić czy dana osoba jest w dobrej kondycji czy powinna rozpocząć jakąś głębszą analizę… » więcej 2020-10-23, godz. 10:49 Sylwia Daniłowska o sytuacji na rynku pracy osób niepełnosprawnych - Tak naprawdę zrealizowaliśmy dwa badania, bo pierwsze mieliśmy w kwietniu tego roku, a więc około 3 tygodnie po tym jak koronawirus zagościł na dobre… » więcej 2020-10-22, godz. 08:40 Marek Froelich o sytuacji rolników w kontekście zalanych gospodarstw i upraw - Mamy w tym roku wszystkie możliwe klęski żywiołowe prócz suszy - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej… » więcej 2020-10-21, godz. 08:43 Konrad Gęsiarz o alarmującej sytuacji w Namysłowskim Centrum Zdrowia - Wcześniej mówiło się już o tym, że szpitale powiatowe, będą miały obowiązek obsługiwania pacjentów covidowych, ale trochę jesteśmy zaskoczeni rozmiarem… » więcej 2020-10-19, godz. 08:46 Violetta Porowska o najbliższym zjeździe okręgowym PiS – Zjazd okręgowy to zawsze duże wydarzenie dla struktury partyjnej, ale z powodu pandemii został on rozłożony na trzy dni – mówiła w porannej rozmowie… » więcej 2020-10-18, godz. 08:30 Hubert Kołodziej o korzyściach ze współpracy regionu opolskiego z partnerami z Węgier - W 1999 roku powstały sejmiki województw i naturalną sprawą było szukanie partnerów do współpracy. Kierunek węgierski był czymś naturalnym – mówił… » więcej 2020-10-17, godz. 08:35 Jan Burniak o tym, jak wielu ludzi wciąż korzysta z Banku Żywności - Te dwa dni się ze sobą wiążą - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy Jan Burniak, prezes Banku Żywności w Opolu. Rozmawialiśmy bowiem o Światowym… » więcej
1617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »