Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z wiceministrem Marcinem Ociepą i Maciejem…
2019-05-14, 10:51 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z wiceministrem Marcinem Ociepą i Maciejem Badorą o rozwoju specjalnych stref ekonomicznych.

Marcin Ociepa o rozwoju stref ekonomicznych
Marcin Ociepa wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

- Mamy dzisiaj ważną konferencję promującą nowe rozwiązania, które weszły w życie w ramach ustawy Polska Strefa Inwestycji. To jest ta ustawa, która sprawiła, że cała Polska jest objęta przepisami dotyczącymi specjalnych stref ekonomicznych. Do tej pory mieliśmy tylko 14 wydzielonych obszarów, które stanowiły niewielki odsetek terytorium kraju.

Drugie ważne wydarzenie ma miejsce w Elektrowni Opole - to pierwsza synchronizacja bloku nr 6 z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Tu będziemy wspólnie z wiceministrem energii i ambasador Stanów Zjednoczonych. To jest bardzo ważne, w tym momencie Elektrownia Opole staje się trzecią elektrownią w kraju - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Nasz gość mówił także o obradach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Sam brał udział w dwóch panelach: pierwszy dotyczył polskiego lobbingu w Brukseli, drugi brexitu.

- Rozmawialiśmy o tym, jak widzielibyśmy relacje między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Mamy problem zawieszonego brexitu. Mamy dwa scenariusze: wyjścia na bazie umowy bądź twardego brexitu. Drugi wariant oznacza dla naszych przedsiębiorców duże problemy. Wielka Brytania jest naszym trzecim partnerem a jeśli chodzi o produkty spożywcze nawet drugim - mówił Ociepa.

Nasz gość opowiadał także o swoim autorskim projekcie, czyli lobbystycznym hubie, który rusza w tym tygodniu w Brukseli. To przedsięwzięcie firmowane przez kilkanaście spółek skarbu państwa (w tym KGHM), które ma pomóc polskiemu biznesowi w promocji na unijnych rynkach.
Maciej Badora o konferencji "Polska Strefa Inwestycji"
Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Zmieniła się formuła pomocy publicznej dla przedsiębiorców, odeszliśmy od wydzielonych administracyjnie terenów w poszczególnych gminach. Dzisiaj inwestując na całym obszarze Polski, a nasza strefa odpowiada za jej fragment, można taką pomoc publiczną uzyskać. Polska Strefa Inwestycji jest po to, by podkreślić, że mówimy dzisiaj już nie tylko o podstrefach - mówił w "Poglądach i osadach" Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Nowe rozwiązania zwiększają role samorządów, które są takim partnerem dla inwestora, od którego zależą takie kluczowe kwestie jak polityka względem przedsiębiorców czy też plany zagospodarowania przestrzennego.

- Pamiętajmy, że nie wszystkie samorządy są zainteresowane inwestycjami przemysłowymi, na przykład samorządy tradycyjnie rolnicze są często sceptyczne wobec takich inwestycji. Nowe rozwiązania dają samorządom szansę, ale do niczego ich nie obligują - dodał nasz gość.

Badora podkreślił też, że choć tradycyjne strefy mają działać tylko do końca 2026 roku, to rozwiązanie to nie dotyczy Polskiej Strefy Inwestycji, dzięki czemu przedsiębiorcy będą mogli korzystać z różnych ulg także po tym terminie.

Zobacz także

2020-11-16, godz. 09:46 Janusz Kowalski o wagonówce i funduszach unijnych Porannym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o opolskiej wagonówce i kwestii powiązania… » więcej 2020-11-15, godz. 08:20 Krzysztof Drynda podsumowuje swoją czteroletnią kadencję w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej - To był długi czas, zmieniały się zarządy, ale najistotniejsze jest to, że jesteśmy do przodu jeśli chodzi o nowe inwestycje - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-14, godz. 08:20 Hubert Ibrom o nowym inwestorze w gminie Ujazd - W tym trudnym czasie pandemii udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia rozmów z nowym inwestorem, więc to cieszy. Negocjacje trwały około… » więcej 2020-11-12, godz. 09:43 Małgorzata Kozak o nowej akcji opolskiego MOPRu #zostanwdomu skierowanej do seniorów - Przygotowaliśmy ulotkę, którą od kilku dni dystrybuujemy za pośrednictwem wolontariuszy do seniorów i przedstawiamy adresy, telefony, strony internetowe… » więcej 2020-11-12, godz. 09:01 Andrzej Buła podsumowuje dotychczasową pracę samorządu w walce z epidemią Porannym gościem Radia Opole był Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, którego poprosiliśmy o podsumowanie dotychczasowej pracy samorządu w walce… » więcej 2020-11-11, godz. 08:22 Dr Tomasz Greniuch o Ojcach Niepodległości Porannym gościem Radia Opole był dr Tomasz Greniuch, naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu, z którym porozmawiamy o Ojcach Niepodległości. Komu ją… » więcej 2020-11-10, godz. 09:14 Iwona Rajca-Biernacka o cennym osoczu, które może niezwykle pomóc osobom chorym na koronawirusa - My przez media zapraszamy osoby, które przechorowały COVID-19 do oddawania osocza, albowiem zapotrzebowanie naszych szpitali to kilka - kilkanaście jednostek… » więcej 2020-11-09, godz. 09:35 Sebastian Szczurek o tym, że można już składać wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy - Jak najbardziej, można już składać wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Sebastian Szczurek, rzecznik… » więcej 2020-11-08, godz. 08:20 Dr Witold Potwora o tym, czy nasz region ma zadatki na Dolinę Krzemową Kiedyś w latach 90. żartowaliśmy, że może z Turawy dałoby się stworzyć takie centrum rozwoju innowacji i wtedy żartowaliśmy, ale dziś uważam, że tak… » więcej 2020-11-07, godz. 08:20 Krzysztof Kleszcz o najnowszym projekcie Instytutu Śląskiego w Opolu - Projekt jest skierowany do wszystkich z naciskiem na młodych, dlatego, że baza danych, którą tworzymy będzie dostępna w internecie - powiedział w porannej… » więcej
1415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »