Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Jerzym Czerwińskim o obchodach wybuchu…
2019-05-02, 09:05 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Jerzym Czerwińskim o obchodach wybuchu III rocznicy Powstania Śląskiego i Ryszardem Jóźwickim o Pikniku Kawaleryjskim

Jerzy Czerwiński o obchodach rocznicy wybuch III Powstania Śląskiego
Jerzy Czerwiński, senator PiS
- Jest grupa ludzi, która przez kilka a nawet kilkanaście lat świętowała kolejne rocznice wybuchu III Powstania Śląskiego na Górze św. Anny. Ja jestem jedną z tych osób, jest także senator Grzegorz Peczkis, jest stowarzyszenie Polski Śląsk z panią Alicją Nabzdyk-Kaczmarek, jest pan profesor Franciszek Marek, jest pan Maciej Ślęczek, miejscowy polski Ślązak, jest też środowisko młodych ludzi z Kędzierzyna-Koźla oraz wielu ludzi z całego regionu, którzy mówią i myślą po polsku – stwierdził w rozmowie „W cztery oczy” senator PiS Jerzy Czerwiński.

Przypomnijmy: oddolne obchody pod patronatem Jerzego Czerwińskiego były organizowane w latach, gdy oficjalne uroczystości 3 maja zostały ograniczone do złożenia kwiatów przed Pomnikiem Czynu Powstańczego o obchody organizowane przez samorząd województwa przełożone na koniec maja, czyli w rocznicę bitwy o Górę św. Anny.

- Pytanie, kto wygrał tę bitwę i co wtedy świętujemy? – pyta retorycznie Czerwiński. – Gdy zmieniła się władza, te obchody zyskały wsparcie urzędu wojewódzkiego, wojewoda objął je patronatem. Obchody są społeczne, ale ze wsparciem czynników oficjalnych. W tym roku rozpoczynamy 3 maja o 10:00 od mszy w bazylice, potem schodzimy pod pomnik, tam są wystąpienia okolicznościowe a na finał skromny poczęstunek.

Nasz gość zwrócił też uwagę na nowe społeczne inicjatywy – w tym roku własne obchody organizują także mieszkańcy Leśnicy.
Ryszard Jóźwicki o tegorocznym Pikniku Kawaleryjskim
Ryszard Jóźwicki z Klubu Jeździeckiego Ostroga Opole
- Służę w Opolskim Ochotniczym Szwadronie Kawalerii, ona łączy stowarzyszenia kultywujące tradycje różnych pułków kawalerii II RP, a dokładnie to działam w sekcji kawaleryjskiej Ludowego Klubu Jeździeckiego Ostroga, w barwach 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Bolesława Chrobrego – mówił w „Poglądach i osądach” Ryszard Jóźwicki, który zjawił się w Radiu Opole, by zaprosić wszystkich na piknik kawaleryjski, który tradycyjnie organizowany jest na błoniach, pod tak zwaną „górką”, na osiedlu Armii Krajowej.

W kawaleryjskich grupach rekonstrukcyjnych działa ponad 100 osób, w tym – amazonki. Prezentacje tradycji kawaleryjskich ruszyły w 2010 roku i na trwałe wpisały się w kalendarz opolskich imprez. W tym roku piknik startuje godzinie, ma bardzo bogaty program (do sprawdzenia na stronie opolskiego samorządu). Opolscy kawalerzyści tradycyjnie wezmą także udział w obchodach święta Konstytucji 3 Maja.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »