Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Michałem Siekiem o…
2019-04-23, 09:39 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Michałem Siekiem o sporze Mniejszości Niemieckiej z resortem edukacji na temat nauczania języka niemieckiego

Rafał Bartek o ciągle trwającym sporze odnośnie nauki języka niemieckiego
Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim
- Resort edukacji zmienił interpretację przepisów oświatowych i uzna, że uczniowie w klasie siódmej i ósmej podstawówki nie mogą równocześnie korzystać z lekcji języka niemieckiego jako języka mniejszości oraz języka niemieckiego jako obcego nowożytnego. A tak było do tej pory w wygaszanych obecnie gimnazjach, dzięki czemu uczniowie mieli w sumie pięć godzin niemieckiego tygodniowo. Mamy świadomość, że pewnym problemem były dwie różne podstawy programowe, ale takie rozwiązanie dawała szansę naprawdę dobrego poznania języka - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, dodając, że Mniejszość Niemiecka ma trzy ekspertyzy prawne, które mówią, że dotychczasowe rozwiązanie było zgodne z przepisami.

Nasz gość tłumaczy, jakie mogą być efekty wdrożenia zaleceń MEN: ponieważ uczniowie musieliby się uczyć języka niemieckiego jako mniejszości oraz dwóch innych obcych języków, rodzice mogą zrezygnować z tego pierwszego, żeby zanadto nie obciążać dzieci nauką. - A to byłoby doprowadzenie do tego, że stracilibyśmy należy nam przywilej a samorządy część subwencji oświatowej. Nasz spór z resortem trwa - mówi Bartek.
Nasz gość, zapytany, jak duża liczba dzieci wynosi znajomość niemieckiego z rodzinnego domu, stwierdził, że bardzo trudno to rzetelnie oszacować. - Pewnie przydałyby się jakieś badania - dodaje.
Michał Siek o stanowisku kuratorium oświaty odnośnie nauczania języka niemieckiego w szkołach
Michał Siek, opolski kurator oświaty
- Wcześniej kuratoria nie opiniowały arkuszy organizacyjnych szkół, więc nie zajmowaliśmy się tym tematem. Nie rozumiem nastawienia Mniejszości Niemieckiej. Z naszego punktu widzenia sprawa jest jasna: albo niemiecki jest dla ucznia językiem własnym, albo jest językiem obcym - tłumaczył w "Poglądach i osądach" opolski kurator oświaty Michał Siek.
Nasz gość przyznał także, że dyskusja trwa - przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej byli w tej sprawie w MEN, debatowano też o niej na sejmowych komisjach.

Jak wylicza Siek, w opolskich przedszkolach i zerówkach języka niemieckiego jako języka mniejszości uczy się około 6 tysięcy maluchów, w podstawówkach około 27 tysięcy, w wygaszanych gimnazjach 360 osób a w szkołach średnich już tylko kilkadziesiąt. Czemu tak mało? Bo gdyby nadal wybierali język mniejszości, to musieliby zdawać na maturze dwa egzaminy. Jeśli wybierają niemiecki jako obcy, zdają tylko jeden egzamin.

Zobacz także

2020-08-17, godz. 09:41 Marek Kawa o wyjątkowej nazwie dla mostu na ulicy Niemodlińskiej - To jest skromny wkład radnych Opola, środowiska prawicowego i Forum Młodych PiS, którzy jako mieszkańcy Zaodrza wyszli z tą propozycją a my to sformalizowaliśmy… » więcej 2020-08-16, godz. 08:30 Poranna rozmowa z Moniką Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu - Zachęcamy wszystkich rolników, aby spisali się sami przez internet - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu. Spis zacznie się 1… » więcej 2020-08-15, godz. 08:30 Dr Tomasz Greniuch o przebiegu Bitwy Warszawskiej i jej znaczeniu dla Polski i Europy - Wszyscy zdawali sobie sprawę z barbarzyństwa płynącego ze wschodu - powiedział dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej… » więcej 2020-08-14, godz. 09:45 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej o sytuacji na Białorusi i rekonstrukcji rządu - Nie czytam tego jako jakąś zmianę czy odmianę osobowości czy polityki przywódcy Białorusi, raczej jako pewną grę. Celem Łukaszenki jest pozostanie… » więcej 2020-08-13, godz. 08:57 Marcin Oszańca o przyszłości Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej Jaka jest przyszłość Polskiego Stronnictwa Ludowego i co dalej z Koalicją Polską? Kto zostanie nowym szefem partii w regionie? Gościem porannej rozmowy "W… » więcej 2020-08-12, godz. 08:44 Michał Maliński o sytuacji na Białorusi - W naszym interesie nie jest destabilizacja państwa białoruskiego, to jest nasz sąsiad, który jest silnie skoligacony z Rosją, ale to wciąż niepodległe… » więcej 2020-08-11, godz. 08:58 Zbigniew Kubalańca o Samorządowej Karcie Praw Rodzin - Mam nadzieję, że Samorządowa Karta Praw rodzin nie zostanie przyjęta przez sejmik – powiedział w Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej 2020-08-10, godz. 09:19 Katarzyna Czochara o tym, co dalej z prowadzoną przez nią i wiceministra Janusza Kowalskiego kontrolą poselską – Dzisiaj udaję się do OCRG i Urzędu Marszałkowskiego po dokumenty i mam nadzieję, że one na nas czekają – mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-08-09, godz. 08:35 Łukasz Nowak o kompetencjach strażaków i problemach, jakie napotykają - Na razie jeszcze nie obserwujemy zwiększonej ilości interwencji związanych z upałem - stwierdził młodszy aspirant Łukasz Nowak, p.o. oficera prasowego… » więcej 2020-08-08, godz. 08:35 Henryk Nosewicz o zagrożeniu dla ludzkości z powodu malejącej ilości pszczół - Trudno znaleźć w przyrodzie drugie stworzenie, od którego człowiek jest tak zależny – powiedział pszczołach Henryk Nosewicz, sekretarz Wojewódzkiego… » więcej
2324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »