Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Michałem Siekiem o…
2019-04-23, 09:39 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Michałem Siekiem o sporze Mniejszości Niemieckiej z resortem edukacji na temat nauczania języka niemieckiego

Rafał Bartek o ciągle trwającym sporze odnośnie nauki języka niemieckiego
Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim
- Resort edukacji zmienił interpretację przepisów oświatowych i uzna, że uczniowie w klasie siódmej i ósmej podstawówki nie mogą równocześnie korzystać z lekcji języka niemieckiego jako języka mniejszości oraz języka niemieckiego jako obcego nowożytnego. A tak było do tej pory w wygaszanych obecnie gimnazjach, dzięki czemu uczniowie mieli w sumie pięć godzin niemieckiego tygodniowo. Mamy świadomość, że pewnym problemem były dwie różne podstawy programowe, ale takie rozwiązanie dawała szansę naprawdę dobrego poznania języka - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, dodając, że Mniejszość Niemiecka ma trzy ekspertyzy prawne, które mówią, że dotychczasowe rozwiązanie było zgodne z przepisami.

Nasz gość tłumaczy, jakie mogą być efekty wdrożenia zaleceń MEN: ponieważ uczniowie musieliby się uczyć języka niemieckiego jako mniejszości oraz dwóch innych obcych języków, rodzice mogą zrezygnować z tego pierwszego, żeby zanadto nie obciążać dzieci nauką. - A to byłoby doprowadzenie do tego, że stracilibyśmy należy nam przywilej a samorządy część subwencji oświatowej. Nasz spór z resortem trwa - mówi Bartek.
Nasz gość, zapytany, jak duża liczba dzieci wynosi znajomość niemieckiego z rodzinnego domu, stwierdził, że bardzo trudno to rzetelnie oszacować. - Pewnie przydałyby się jakieś badania - dodaje.
Michał Siek o stanowisku kuratorium oświaty odnośnie nauczania języka niemieckiego w szkołach
Michał Siek, opolski kurator oświaty
- Wcześniej kuratoria nie opiniowały arkuszy organizacyjnych szkół, więc nie zajmowaliśmy się tym tematem. Nie rozumiem nastawienia Mniejszości Niemieckiej. Z naszego punktu widzenia sprawa jest jasna: albo niemiecki jest dla ucznia językiem własnym, albo jest językiem obcym - tłumaczył w "Poglądach i osądach" opolski kurator oświaty Michał Siek.
Nasz gość przyznał także, że dyskusja trwa - przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej byli w tej sprawie w MEN, debatowano też o niej na sejmowych komisjach.

Jak wylicza Siek, w opolskich przedszkolach i zerówkach języka niemieckiego jako języka mniejszości uczy się około 6 tysięcy maluchów, w podstawówkach około 27 tysięcy, w wygaszanych gimnazjach 360 osób a w szkołach średnich już tylko kilkadziesiąt. Czemu tak mało? Bo gdyby nadal wybierali język mniejszości, to musieliby zdawać na maturze dwa egzaminy. Jeśli wybierają niemiecki jako obcy, zdają tylko jeden egzamin.

Zobacz także

2020-08-27, godz. 08:58 Agnieszka Rybka i Iwona Kirstein o działalności fundacji imienia Romana Kirsteina Iwona Kirstein i Agnieszka Rybka z fundacji imienia Romana Kirsteina - Fundacja powstała formalnie na początku roku i ona rozpoczęła działalność tak naprawdę… » więcej 2020-08-26, godz. 09:00 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu w rozmowie "W cztery oczy" - Jeśliby podsumować te dane zbiorczo, to budżety jednostek samorządu terytorialnego zamknęły się w 2019 roku deficytem, który wyniósł 113 mln złotych… » więcej 2020-08-25, godz. 09:46 Mirosław Śnigórski o przygotowaniach do nowego roku szkolnego w czasach pandemii Mirosław Śnigórski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu - Absolutnie nie jesteśmy przygotowani na przyjęcie uczniów, ponieważ mamy być przygotowani… » więcej 2020-08-24, godz. 10:35 Antoni Konopka w porannej rozmowie "W cztery oczy" - Mamy prawie 650 projektów z całego województwa i to ważne, żeby uwzględnić potrzeby nie tylko samorządów, ale też jednostek, gmin, Wód Polskich czy… » więcej 2020-08-23, godz. 09:02 Robert Walczak o wędkowaniu na Opolszczyźnie - Większość gatunków ryb popularnych żyjących w naszych wodach nie ma obecnie okresów ochronnych, więc można teraz łowić wszystko - poinformował Robert… » więcej 2020-08-22, godz. 09:02 Stanisław Firlik o właściwej opiece naszych pupili podczas upałów Starajmy się - Jeśli jest bardzo gorąco to nasze zwierzątka są w gorszej sytuacji od nas - stwierdził lekarz weterynarii dr Stanisław Firlik. » więcej 2020-08-21, godz. 08:34 Michał Siek o nauce w koronawirusowej rzeczywistości - Jestem po spotkaniu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a dzisiaj rozpoczynamy naszą trasę i spotkania, dziś Kluczbork i Olesno - powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-08-20, godz. 09:47 Zuzanna Donath-Kasiura o rocznym zjeździe delegatów TSKN Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN - Nasze spotkanie miało odbyć się w maju, ale ze względu na sytuację pandemiczną może odbyć się dopiero teraz… » więcej 2020-08-19, godz. 08:07 Jerzy Czerwiński o rezygnacji ze stanowiska ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego Jerzy Czerwiński, senator PiS - Szkoda. Ja żałuję i byłem zaskoczony, ale mam nadzieję, że wiedza i doświadczenie prof. Szumowskiego będą wykorzystywane… » więcej 2020-08-18, godz. 09:54 Beniamin Godyla o podwyżkach dla posłów, senatorów, ministrów, prezydenta i Pierwszej Damy - Wszystko działo się w ekspresowym tempie. Mieliśmy posiedzenie od wtorku do czwartku, wiedzieliśmy, że coś ma być na ten temat ustalane, ale nikt nie… » więcej
2223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »